post_image

آدنوکارسینوم پروستات

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات یک تومور بدخیم است که در غده پروستات ایجاد می شود. سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در مردان است.

این سرطان تا اندازه ای از انواع دیگر سرطان متفاوت است ، بسیاری از تومورهای تشخیص داده شده به پروستات محدود می مانند وگاهی سرطان پروستات پیشرفته نیز می تواند به خوبی درمان شود و فرد بیمار سال ها زندگی سالمی داشته باشد.

آدنوکارسینوم پروستات

آدنوکارسینوم نوعی سرطان است. ۹۵% سرطان ها ی پروستات از نوع آدنوکارسینوم می باشند.

آرنوکارسینوم پروستات یا همان سرطان پروستات، مثل همه سرطان‌های دیگر بزرگ شدن و تکثیر بی‌رویه و خارج از کنترل سلول‌های پروستات است. این سلول‌ها در داخل غده تکثیر و از کپسول خارج می‌شوند بافت چربی و پیوندی اطراف پروستات را آلوده می‌کنند و به سمینال وزیکول (یکی از اجزای سیستم تولید‌مثل در بیضه) می‌روند. این سلول‌ها با تکثیر زیاد حتی می‌توانند به بقیه جاهای بدن هم دست‌اندازی کنند. اولین جا معمولاً استخوان است و بعد کبد و ریه و دیگر نقاط بدن. سلول‌های سرطانی از طریق خون گسترش می‌یابند.
شیوع آرنوکارسینوم پروستات در بین سیاهپوستان، نژاد اروپای جنوبی و آسیای غربی‌ها بیشتر است، ولی در بین بومیان آمریکایی و نژاد آسیای شرقی، بیماری بسیار نادری است. احتمال ابتلا به آرنوکارسینوم پروستات با افزایش سن، افزایش می‌یابد. به طوری‌که تا قبل از سن ۴۵ سالگی ابتلا به آرنوکارسینوم پروستات بسیار بعید است. ولی با افزایش سن به دهه پنجاه، ۳۰ درصد مردان و در دهه هفتاد عمر، بین ۶۰ تا ۸۰ درصد مردان به آرنوکارسینوم پروستات مبتلا می‌شوند‌ (دانشمندان کشورهای مختلف با کالبد‌شکافی مردانی که به دلایل مختلف مرده بودند، به این اعداد دست یافتند). گفته می‌شود تقریباً ۱۰۰ درصد مردانی که عمر طولانی دارند، به BPH مبتلا می‌شوند و از این تعداد نیز یک‌ششم سرطان پروستات می‌گیرند. در سال ۲۰۰۴ فقط در کشور آمریکا ۲۳۱ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان گزارش شد و ۳۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان باختند. با کمی توجه به این عددها می‌توانید اهمیت این بیماری را دریابید.

علت سرطان پروستات

براساس تحقیقات عوامل خطری وجود دارند که می توانند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. این عوامل عبارتند از:

سن:

با بالا رفتن سن در مردان، خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز افزایش می یابد.

سابقه خانوادگی:

ژن های معینی که از والدین به شما به ارث رسیده اند ممکن است برروی میزان ابتلا به سرطان پروستات تاثیر بگذارند.در حال حاضر هیچ ژنی که بطور قطعی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش یا کاهش دهد شناخته نشده است.با این حال مردی که پدر،برادر و یا پسر او سرطان پروستات داشته اند دو تا سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا است. مهم‌ترین عامل ابتلای سرطان پروستات، وراثت است. وجود یک مورد ابتلا در یکی از بستگان درجه یک، خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. مردانی که پدر یا برادرشان مبتلا به سرطان پروستات باشند، دو برابر افراد عادی در معرض خطرند. مطالعه روی دوقلوها نشان داده است که ۴۰ درصد خطر ابتلا به سرطان پروستات مربوط به وراثت است. اگرچه یک ژن خاص به عنوان عامل سرطان مشخص نشده، ولی ژن‌های زیادی به عنوان عوامل مؤثر در این قضیه دست دارند. بعضی مطالعات نشان داده‌اند ۲ ژن BRCA یک و دو که در خانم‌ها مسؤول به وجود آمدن سرطان تخمدان و پستان هستند، در آقایان ممکن است عامل سرطان پروستات باشند.

نژاد:

سرطان پروستات در بعضی از نژادها و گروه های قومی شایع تر است اما متخصصان دلیل آن را نمی دانند.

رژیم غذایی و سرطان پروستات:

هیچ تحقیقی بطور قطع نشان نداده است که رژیم غذایی و تغذیه می توانند بطور مستقیم بر پیدایش سرطان پروستات تاثیر بگذارند. اما تحقیقات بسیاری نشان می دهند که ممکن است ارتباطی وجود داشته باشد. هنوز اطلاعات کافی وجود ندارد تا بتوان در مورد نقش رژیم غذایی در سرطان پروستات توصیه مناسبی داد ، اما کسانی که ویتامین E (که در سبزیجات خصوصاً آن‌هایی‌که برگ‌های سبز زیادی دارند، یافت می شود)، لیکوپن(که در سیب‌زمینی است)، اسید چرب امگا-۳ و ماده معدنی سلنیوم، کم‌ مصرف می‌کنند بیشتر هم از سایرین احتمال ابتلا به سرطان را دارند. کاهش ویتامین D بدن هم می‌تواند احتمال سرطانی‌شدن پروستات را افزایش دهد.  موارد زیر می تواند مفید باشد:

رژیم پرچرب:

مخصوصاً چربی حیوانی ، می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود. در حقیقت بسیاری از پزشکان بر این باورند که رژیم کم چرب می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود.

رژیم گیاهی ، میوه جات و حبوبات (لوبیا ، نخود) می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود یا حتی درمان سرطان پروستات شود .مشخص نیست که کدام ماده غذایی مستقیماً تاثیر گذار است.

لیکوپن موجود در گوجه فرنگی و دیگر سبزیجات می تواند رشد سرطان را کند یا متوقف کند در هر صورت ، چنین رژیمی مضر نیست و می تواند باعث کاهش بیماریهای قلبی و فشار خون شود.

دو ماده سلنیوم و ویتامین E جهت بررسی اینکه آیا قادر به کاهش خطر سرطان پروستات هستند مورد آزمایش قرار گرفتند. اما در یک کارآزمایی بالینی محققین دریافتند که مکمل های سلنیوم و ویتامین E که به صورت جداگانه یا با هم به مدت ۵ سال استفاده شده ، نه تنها مانع مبتلا شدن به سرطان پروستات نمی شوند. بلکه در بعضی مردان مضر بوده اند. قبل از استفاده از مکمل های سلنیوم و ویتامین E برای جلوگیری از سرطان پروستات باید با پزشک مشورت شود.

سیگار کشیدن

جدا از عوامل فوق، بعضی فاکتورهای دیگر هم در ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری مؤثرند.

مواجهه با بعضی فلزات سنگین مثل کادمیوم، اورانیوم و…
ورزش نکردن، زندگی تنبل‌وار!
آقایانی که اسیدلینولئیک خونشان بالااست، بیشتر مبتلا می‌شوند.

بعضی داروها و اقدامات پزشکی هم بر سرطان پروستات تأثیر دارند. به عنوان مثال، مصرف روزانه داروهای ضد التهابی مثل آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن و همچنین استفاده مرتب از داروهای پایین‌آورنده چربی خون، مثل استاتین‌ها که برای بیماران قلبی تجویز می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. از طرفی بعضی اقدامات پزشکی مثل وازکتومی یا بیماری‌هایی مثل عفونت یا التهاب پروستات و علی‌الخصوص بیماری‌های عفونی پروستات که از طریق جنسی منتقل می‌شوند (سوزاک، کلامیدیا و سیفیلس) خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند و بالاخره چاقی و سطح بالای هورمون مردانه تستوسترون در خون نیز می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بالا ببرد.
گفته می‌شود رابطه جنسی منظم و سالم در کاهش خطر ابتلا، نقش مؤثری دارد.
متاسفانه تصور عمومی بر این است که بیماری سرطان پروستات بیماری بدی است. در بعضی فرهنگ‌ها آن‌ ‌را مشابه بیماری‌های منتقله جنسی می‌دانند، در حالی‌که با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که عوامل بسیاری در به وجود آمدن این بیماری دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها وراثت است و عفونت‌های جنسی پروستات سهم کمی را بر عهده دارند.

علائم سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات در افراد مختلف ، متفاوت است. بعضی مردان هیچ نشانه ای ندارند. بعضی از علائم سرطان پروستات عبارتند از:

سختی در شروع ادرار

جریان ضعیف یا منقطع ادرار

اشکال در تخلیه کامل مثانه

تکرر ادرار مخصوصاً شب هنگام

درد در هنگام ادرار کردن یا سوزش در هنگام دفع ادرار

خون در ادرار

احساس درد در باسن ، پشت یا لگن خاصره که از بین نمی رود.

انزال دردناک

هماتواسپرمی (خون در مایع منی)

اگر علائمی دارید که شما را نگران می کند ، فوراً به دکتر اورولوژی مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که این علائم ممکن است ناشی از دلایل دیگری غیر از سرطان پروستات نیز باشد.

منبع : razipath و ronasmed

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک