post_image

 اعتـیـاد بـه رابطه جنسی  به عدم توانایی در کنترل و یا به تعویق انداختن تمایلات و فــعالیتهای جنسی اطلاق می گـردد و برای نخستین بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی مطرح شد. این واژه برای توصیف افرادی به کار گرفته می‎شد که به گونه‎ای وسواسی در پی تجارب جنسی بوده و چنانچه نمی‎توانستند نیازهای جنسی شان را ارضا کنند، رفتارشان مختل می‎گشت.

در واقـع رابطه جنسی و اندیشیدن به آن افکار معتاد را تحت سیـطره خـود قرار می دهـد و همه‎ کوشش‎ها و رفتارهایش در زندگی معطوف به جستجوی رابطه‎ جنسی است؛ زمان زیادی را صرف چنین رفتاری می‎نمایند و اغلب تلاش می کنند که این رفتار را متوقف کنند ولی در عمل، توانایی این کار را ندارند؛ و نـیـاز بـه انـگیـخـتـگـی جنـسی جـای نـــیاز بـه صمیمت را می گیرد. این افراد، کوشش فزاینده و مکرری انجام می‎دهند که رابطه‎ جنسی داشته باشند و چنانچه در این تلاش‎ها پیروز و کامیاب نشوند، دچار ناراحتی و رنج و عذاب می‎شوند. معتادین جنسی نمی‎توانند تکانه‎های جنسی خود را کنترل کنند. این تکانه‎ها طیف کاملی از رفتار یا تخیلات جنسی را در بر می‎گیرد. سرانجام، نیاز به آمیزش و به طور کلی هر گونه فعالیت جنسی، افزایش می‎یابد و میل مداوم به رابطه‎ جنسی، تنها انگیزه‎ رفتار فرد می‎شود.  در سابقه‎ شخص، معمولاً الگو درازمدتی از این رفتار وجود دارد که شخص بارها تلاش داشته تا آن را متوقف کند، ولی موفق نشده است. هر چند ممکن است پس از چنین اعمالی، فرد دچار پشیمانی و احساس گناه و عذاب وجدان شود، ولی چنین احساساتی برای پیشگیری از بروز دوباره‎ این رفتار، کافی نیستند. ممکن است بیمار بیان نماید که در دوره‎های پر استرس یا هنگام تنش، اضطراب و خشم، نیاز بیشتر و شدیدتری در خود برای برون ریزی احساس می‎نماید.

در نهایت، فعالیت جنسی با زندگی زناشویی، اجتماعی یا حرفه‎ای شخص تداخل می‎کند و سبب از دست رفتن کارکرد شخص در این زمینه‎ها می‎شود.

اعتیاد به رابطه جنسی در هر دو جنس زن و مـــرد مشاهده می گردد. «دون ژوآنیسم» و «نیمفومانیا» دو واژه‎ای هستند که پیرامون اعتیاد به رابطه جنسی باید مورد اشاره قرار گیرند. دون ژوآنیسم را گاه برابر اعتیاد به رابطه جنسی مردان قرار داده‎اند. گفته می شود دون ژوآن‎ها از فعالیت‎های جنسی خود برای پوشاندن احساسات عمیق حقارت استفاده می‎کنند. برخی از آن‎ها، تکانه‎های ناخودآگاه همجنس گرایی داشته و با روابط جنسی وسواسی با زنان، این تکانه‎ها را انکار می‎کنند. این مردان، می‎خواهند خود را از لحاظ جنسی، پر کار نشان دهند و اغلب پس از رابطه‎ جنسی، دیگر تمایل و علاقه‎ای به آن زن ندارند. نیمفومانیا، معادل اعتیاد به رابطه جنسی زنان و به مفهوم میل مفرط یا بیمارگونه زن برای آمیزش جنسی است. به طور معمول، زنان دچار این حالت، یک یا چند اختلال کارکرد جنسی (اغلب شامل اختلال ارگاسمی زنانه) داشته‎اند. زن مبتلا، اغلب ترس شدیدی در مورد از دست دادن عشق داشته و می‎کوشد با انجام این اعمال، نیازهای وابستگی (و نه تکانه‎های جنسی) خود را ارضا کند.

علت آن معمولا بدرفتاری با معتادین در سنین کودکی این گونه افراد میباشد.استرس یـک عامل برانگیزنده و تشدید کننده این اختلال است. در واقــع فـــرد مـــعتاد از طریق رابطه جنسی آلام عاطفی و عـقـده هـای روانــی خود را تسکین می دهد. باید توجه داشت که نباید اعتیاد بــه رابطه جنسی را بـــا شــهــوت جنسی قوی اشتباه گرفت. فرد معـتاد به رابطه جنسی ممکن است دارای شـهـوت جـنـسـی اندکی باشد. در واقع با ارضـاء جــنسی به فرد احساس سرخوشی در پی آزادسـازی آدرنـالـیـن و آنـدومـرفیـنـها دست داده و وی را موقتا تسکین می دهد. مـعــمولا فرد معتاد از رابـطـه جـنـســی خود لذت چندانی نمی برد زیـرا پــس از آن دچــار احساس گناه و شرمساری میگردد.

علایم اعتیاد به رابطه جنسی

- روسپیگری و یا استفاده از آن

- خود ارضایی وسواسی و مفرط

- آزار جنسی و تجاوز جنسی به دیگران

- دارا بودن شریک جنسی متعدد بدون تعهد

- اقدام به برقراری روابط جنسی مخاطره آمیز

- کاهش معنویت و نقض مداوم سیستم ارزشی فرد

- استفاده مداوم از تصاویر، مجلات و فیلمهای مستهجن

- تلاش بی وقفه و بی ثمر در محدود کردن افکار محرک جنسی

- شهوت مفرط. بیش از اندازه به مسایل جنسی اندیشدن

- رابطه جنسی بطور همزمان با چندین نفر و یا تعویض مرتب شریک جنسی

- ارضاء جنسی از طریق مشاهده دیگران

- بی اعتـنـایی و یـا قـربـانـی کـردن فـعــــالیتهای مهم اجتماعی، خانوادگی، شغلی و تفریحی بخاطر فعالیتهای جنسی

- تداوم به اعتیاد بدون توجه به عواقب منفی همچون مشکلات مالی، بــخطر افتادن سلامتی و از هم گسستگی روابط فرد

اعتـیـاد بـه رابطه جنسی به عدم توانایی در کنترل و یا به تعویق انداختن تمایلات و فــعالیتهای جنسی اطلاق می گـردد

 در بسیاری از موارد، اعتیاد به رابطه جنسی، مسیر نهایی و مشترک انواعی از اختلالات دیگر است. افزون بر انحرافات جنسی که اغلب وجود دارند، ممکن است اختلال روانی عمده‎ای چون اسکیزوفرنی نیز وجود داشته باشد. اختلال شخصیت جامعه ستیز و اختلال شخصیت مرزی نیز شایع هستند.

گه‎گاه، اعتیاد به رابطه جنسی با اختلال روانی دیگری همراه می‎شود. برای نمونه، اعتیاد به رابطه جنسی می تواند با اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر و محرک، اختلالات خلقی (چون افسردگی، سرخوشی و …) و اختلالات اضطرابی (چون هراس‎ها، وسواس‎ها و …) توأم گردد.

مراحل اعتیاد به رابطه جنسی

- اشتغال فکری مداوم: تـفـکـرات، تـجـسـمات و خـیـالبــــافی های پیوسته در مورد موقعیتها، منظره ها و فعالیتهای جنسی.

- ارجحیت بخشیدن: یک فعالیت و یا موقعیت جنسی مرجح مـعـمـولا الـگـو و بـصورت رفتار کلیشه ای در می آید.

-وسواس: اقدام به فعالیت جنـسی مـرجـح بـدون تـــوجه به عواقب منفی و تمایل به متوقف ساختن آن.

- احساس ندامت: احساس گناه و شرم بر سر نـاتـوانـی در کنـترل رفتار خود.

درمان اعتیاد جنسی

درمان اعتیاد جنسی شامل آموزش نحوه ارضاء تمایلات جنسی بطور سالم و طبیعـی، مشاوره فردی، بازسازی روابط از هم گسسته فرد و آمــوزش تکنیکهای غلبه بر استرس میباشد. اما گام نخست درمان پذیرش فرد به اعتیاد و تمایل فرد به ترک آن میباشد.

منبع : تبیان

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک