post_image

الکترواجاکولاسیون

بررسی ‌آستنواسپرمی‌ در اسپرم‌های‌ به‌دست‌ آمده‌ به‌ روش‌ الکترواجاکولاسیون‌ در جانبازان‌ نخاعی‌

اکثر آسیب‌ دیدگان‌ نخاعی‌ نیاز به‌ روش‌های‌ کمکی‌ برای‌ انزال‌ دارند که‌ یکی‌ از این‌ روش‌ها، الکترواجاکولاسیون‌ است‌، ولی‌ متاسفانه‌ علی‌ رغم‌ حجم‌ و تعداد کافی‌ اسپرم‌ به ‌دست‌ آمده‌، اختلال‌ در کیفیت‌ اسپرم‌ وجود دارد. در این‌ مطالعه‌، یکی‌ از اختلالات‌ کیفی‌ که‌ مشکل‌ حرکتی‌ اسپرم‌ است‌ مورد بررسی‌ قرار می ‌گیرد. در این‌ مطالعه‌، نتایج‌ آزمایش‌ اسپرموگرام‌ ۱۷۳ جانباز نخاعی‌ که‌ طی‌ سال ‌های‌ ۱۳۷۲-۷۷ به‌ مرکز ناباروری‌ کوثر تهران‌ مراجعه‌ کرده ‌اند از نظ‌ر اختلال‌ حرکتی‌ مورد بررسی‌ قرار گرفته‌ است‌. درصد اسپرم‌ های‌ متحرک‌ و همچنین‌ حرکت‌ مناسب‌ اسپرم‌ (درجه‌ بالای‌ حرکت‌) در اسپرم‌ به دست‌ آمده‌ به ‌وسیله‌ روش‌ الکترواجاکولاسیون‌، کم ‌تر از اسپرم‌ افراد ط‌بیعی‌ بود. اسپرم‌ به ‌دست‌ آمده‌ به ‌وسیله‌ روش‌ های‌ کمکی‌ در آسیب‌ دیدگان‌ نخاعی‌ حرکت‌ مناسبی‌ نداشته‌ و این‌ اختلال‌ می ‌تواند یکی‌ از علل‌ کاهش‌ موفقیت در حاملگی‌ باشد که‌ باید علت‌ ایجاد این‌ اختلال‌ در مط‌العات‌ دیگر مورد بررسی‌ قرار گیرد


دستگاه الکترواجاکولاتور (electroejacuator) توسط محققین دانشگاه علوم پزشکی تهران اختراع و به ثبت رسید.


روش الکترواجاکولاسیون تا به حال در انسان و حیوانات دیگر از جمله میمون، خرگوش، موش سوری و موش صحرایی و … به کار رفته است. دستگاهی که طراحی شده است به نام ” دستگاه الکترواجاکولاتور جهت استفاده در موش صحرایی” می باشد که جهت گرفتن نمونه منی و اسپرم در موش صحرایی کاربرد دارد.
در دانشگاه های علوم پزشکی و پژوهشکده های وابسته به آنها، تحقیقات روی حیوان آزمایش می شود و حیوانی که از نظر ساختار و عملکرد بدن بسیار به بدن انسان شبیه است و کار کردن با آن آسان بوده و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیز می باشد، موش صحرایی (rat) می باشد. افرادی که در زمینه فعالیت غدد و هورمونهای جنسی و باروری و ناباروری جنس مذکر کار می کنند نیز بیشتر از این حیوان استفاده می کنند و از مهمترین فاکتور هایی که ناگزیر به انجام آن هستند، بررسی خصوصیات سلول اسپرم از جمله شکل، تعداد، زنده یا مرده بودن و … را می باشد و برای این کار باید نمونه اسپرم و حیوان را به نحوی داشته باشند تا بتوانند نتایج کار خود را روی آن بررسی نمایید. روشی که هم اکنون جهت گرفتن نمونه اسپرم انجام مشود، کشتن حیوان است به نحوی که حیوان بعد از مداخله کشته شده و بعد از در آوردن بیضه، نمونه اسپرم از لوله خروجی بیضه گرفته می شود.
توجه به اصل اخلاق پزشکی در تحقیقات را یکی از اهداف اختراع این دستگاه است با استفاده از این دستگاه بدون اینکه حیوان کشته شود، فقط با یک بیهوشی خفیف، با این دستگاه به شیوه الکترواجاکولاسیون نمونه اسپرم از حیوان گرفته می شود و حیوان می تواند به حیات خود ادامه داده و بعد از دوره ریکاوری مجدداً با همین شیوه نمونه بعدی از همان حیوان گرفته شود. وی همچنین درخصوص مزایای دیگر این دستگاه و استفاده از این شیوه نمونه گیری گفت، در این روش میتوان روی یک حیوان چندین بار مداخله انجام داد و هر بار تاثیر هریک را روی خصوصیات سلول اسپرم جنس نر را بررسی کرد که در روش فعلی، که بعد از اولین مداخله جهت گرفتن نمونه اسپرم حیوان باید کشته شود، این عمل میسر نمی باشد . از دیگر مزایای این دستگاه این است که آمار تلفات حیوان ها هم کمتر خواهد شد بدین صورت که یک حیوان چندین بار می تواند مورد مداخلات مختلف قرار گرفته و نمونه بدهد، در حالیکه باروش فعلی بعد از هر مداخله حیوان باید کشته شود در نتیجه اولاً نمی توان تاثیر مداخله های بعد از دادن اولین نمونه را بررسی کرد ثانیاً برای هر مداخله یک حیوان باید کشته شود که این روش در مقایسه باروشی که ما توصیه می کنیم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و با توچه به اهمیت توجه به شعار سالجاری (اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی) این اختراع می تواند گامی کوچک برای صرفه جویی اقتصادی باشد.
این دستگاه شامل یک سیگنال ژنراتور می باشد که با برق شهر (۲۲۰ ولت) کار می کند و خروجی آن از صفر تا ۳۰ ولت می باشد که مشخصه این امواج سینوسی بودن آن می باشد. در مسیر جریان خروجی یک ولت متر تعبیه شده که ولتاژ امواج خروجی را نشان می دهد این دستگاه همچنین دارای یک پروپ (prpbe) می باشد که امواج خروجی به آن ختم می شود و این پروپ وارد (rectum) موش صحرایی می شود.
ایمان حلوایی همچنین با ذکر تفاوتهای این دستگاه با نمونه های خارجی گفت، این دستگاه هم از نظر اندازه و هم از نظر روش کار با نمونه خارجی متفاوت است و تنها نمونه خارجی این دستگاه تحت اختیار یک شرکت آمریکایی است که اولاً به دلیل مشکلات سیاسی حاضر به فروش آن به ایران نیست ثانیاً خرید آن ارز زیادی را از کشور خارج می کند و این اختراع کمک می کند تا ما بتوانیم خود را در این زمینه خود کفا و از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و پس از ورود این دستگاه به تولید انبوه و فروش آن به کشورهای دیگر، برای کشور درآمد زایی هم کرده باشیم. وی همچنین خاطر نشان با توجه به قیمت تمام شده تهیه این دستگاه با نمونه خارجی، هزینه ان کمتر از یک سوم قیمت نمونه خارجی است و در صورت تولید انبوه می تواند به درآمدزایی کمک نماید.

منابع:  SID و دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک