post_image

پسر میخواهید یا دختر !

از دیر باز تا کنون دانشمندان در اندیشه انتخاب جنسیت فرزندان بودند. در حال حاضراز روش موفقی (با موفقیت ۸۰%) که توسط دکتر دونالد اریکسون ابداع شده است, استفاده می کنند. در این روش اسپرم های x و y را از هم جدا نموده و اسپرم های دارای جنسیت مورد نظر را وارد رحم می کنند.

طول مدت این عمل حدود ۴ ساعت است و میزان موفقیت آن (۸۰%) می باشد.

در حال حاضر هزاران نوزاد با این روش در دنیا متولد شده اند .

جنین های منجمد حاصل از لقاح مصنوعی، امید را در دل هزارن زن نابارور زنده کرده است.

• پژوهشگران بخش بارور سازی آکسفورد(OFU) بیمارستان رادکلیف به پیشرفتی دست یافته اند که تخمک های منجمد را برای بسیاری از زوج ها به گزینه جذاب تری برای فرزند دار شدن تبدیل خواهد کرد. این روال به دوره های مکرر هورمون درمانی و استخراج تخمک که می تواند رنج آور باشد، نیازی ندارد. این تحقیقات نشان داد که اگر جنین های مازاد حاصل از یک چرخه لقاح مصنوعی که پزشکان برای انجماد مناسب می دانند، ذخیره شوند، یک زن می تواند شانس باردار شدن خود را از یک چرخه لقاح مصنوعی تا ۵۰ درصد افزایش دهد.

محققان بیمارستان یاد شده، میزان بارداری را در یک هزار و ۲۹۰ زوج که در این درمانگاه تحت درمان لقاح مصنوعی قرار گرفتند، بررسی کردند.

آنها دریافتند با در نظر گرفتن زنانی که با تخمک های منجمد تحت درمان باروری قرار گرفته اند، میزان بارداری از ۴۰ به ۵۹ درصد در بین زنان زیر ۳۹ سال و از ۳۱ به ۴۹ درصد در بین زنان بالای ۳۹ سال افزایش یافته است.

دکتر«تیم چایلد» متخصص باروری این درمانگاه، بیشترین مشکلات درمان لقاح مصنوعی برای زوج ها را مصرف داروها، انجام تزریقات، هزینه ها و مخاطرات آن می داند. وی می افزاید با اجرای یک برنامه خوب انجماد سازی جنین می توان فواید زیادی را نصیب زوج ها و درمانگاه ها نمود.

• وی می گوید زنانی که تحت درمان لقاح مصنوعی قرار می گیرند، باید شانس منجمد سازی جنین های اضافی به جای دور ریختن آنها را داشته باشند، چرا که این کار بی خطر تر و کم هزینه تز از استفاده مکرر از جنین های تازه است.

وی خاطر نشان می کند که برای انتخاب جنین هایی که قرار است منجمد شوند، دقت بسیاری لازم است و باید از شانس بقای آنها پس از فرایند و خروج از انجماد اطمینان حاصل شود.

• قطعاً منجمد سازی جنین های اضافی، هزینه هایی را تحمیل می کند، اما در واقع درمان با جنین تازه هزینه بیشتری در بر دارد.

• انجماد جنین حدود ۶۰۰ پوند و هر بار استفاده از آنها حدود ۷۰۰ پوند هزینه در بر دارد.

• این در حالی است که چرخه لقاح مصنوعی ۴۰۰۰ پوند هزینه دارد. از این رو استفاده از جنین منجمد بسیار ارزان تر تمام می شود و به علاوه جنین ها بلا استفاده نمی مانند.

برگرفته از کوثر زندگی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک