اپیدیدیمیت و اورکیت

شایع‌ترین علت التهاب مجاری داخل اسکروتوم (کیسه بیضه) اپیدیدیمیت است. در گذشته اپیدیدیمیت ناشی از ریفلاکس ادرار تصور می‌شد، ولی منشا اصلی عفونت حرکت معکوس پاتوژن است و در بیشتر موارد باکتری‌ها مقصر هستند.همچنین نوع باکتری‌ها بسته به سن بیمار متفاوت است.

اپیدیدیمیت اپیدیدیم و اورکیت به التهاب بیضه‌ها اطلاق میشود. این التهاب میتواند با عفونت نیز همراه می‌شود.نسبت به مدت علایم میتوان این اپیدیدیمیت و اورکیت را به صورت حاد، تحت حاد و مزمن طبقه‌بندی کرد.در اپیدیدیمیت‌ حاد، علایم حدود ۵ هفته وجود دارند. اپیدیدیمیت مزمن همراه با درد و بدون تورم مشخص می‌شود و برای حدود ۴ ماه باقی می‌ماند. هنگامی که التهاب از اپیدیدیم به بیضه مجاور انتشار پیدا کند  اورکیت رخ می‌دهد و با درد و تورم مشخص می‌شود.

اپیدیدیمیت از اورکیت شایع‌تر است. اورکیت معمولا به تنهایی رخ نمیدهد و اغلب با عفونت اوریون در پسر بچه‌ها مرتبط است.

علایم بالینی اپیدیدیمیت و اورکیت

باوجود اینکه بیماران اغلب درد یک طرفه‌ای دارند که از اپیدیدیم آغاز می‌شود، این درد می‌تواند به بیضه مجاور نیز انتشار یابد.بیماران مبتلا به اپیدیدیمیت معمولا با شروع تدریجی دردی مراجعه می‌کنند که محدود به خلف بیضه است و اغلب به بخش تحتانی شکم انتشار می‌یابد. بیماران دچار اپیدیدیمیت و اورکیت اغلب به تاکی‌کاردی یا تب دچارند، ممکن است بیماران در حالت نشسته احساس ناراحتی داشته باشند.علایم عفونت دستگاه ادراری تحتانی مانند تب، تکرر ادرار، فوریت ادرار، هماچوری و دیزوری نیز ممکن است وجود داشته باشند.این علایم در اپیدیدیمیت و اورکیت شایع هستند

اورکیت ویروسی با شروع ناگهانی درد اسکروتوم و تورم آن همراه است و به طور معمول یک طرفه است

در صورت همراهی با عفونت اوریون، اورکیت معمولا ۴ تا ۷ روز پس ازبروز پاروتیدیت (التهاب وعفونت درغدد بزاقی بناگوش) رخ می دهد.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک