post_image

ایمونوتراپی روشی جدید برای درمان سرطان

ایمونوتراپی یا تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق برخی داروها در مقابل سلولهای سرطانی، روشی نوین برای درمان برخی سرطان های شایع می باشد .

در روش ایمونوتراپی ، از طریق داروهای جدید و خاص سیستم ایمنی بدن که در مقابل سلول‌های سرطانی ضعیف شده اند تقویت شده و باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی می شوند.

 ایمونوتراپی در مقایسه با روش‌های تهاجمی دیگری چون رادیوتراپی و شیمی درمانی به عنوان روشی کم خطر تر است. البته شیوه درمانی حاصل شده به کمک ایمونوتراپی در حال حاضر در ابتدای راه بوده و تنها در برخی سرطانها چون سرطان پروستات و سینه و آن هم در کنار روش های قدیمی تر چون شیمی درمانی و رادیوتراپی به صورت درمان تکمیلی مورد استفاده بوده و در کشور ما نیز تحقیقات وسیعی در این زمینه در حال انجام است .

آخرین یافته های علمی در زمینه ایمونولوژی و آلرژی در جریان یازدهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران که با تم ” ایمونولوژی از تحقیقات پایه تا کاربردهای بالینی” برگزار می‌شود، از مهمترین ویژگی‌های این کنگره بین المللی که در آن اساتید برجسته و صاحب نام داخلی و همچنین میهمانان و سخنرانانی از کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا و…. حضور دارند، برگزاری دوره پیشرفته ایمونولوژی جهت ارائه مباحث جدید و آخرین یافته‌ها در زمینه علم ایمونولوژی برای کلیه شرکت کنندگان و همچنین ارائه دوره های بازآموزی مداوم و مدون برای متخصصین رشته های مختلف بالینی و علوم پایه خواهد بود .

ایمونوتراپی در حساسیت زدایی

به مواد مختلف یک مشکل جهانی است و تقریبا هیچ کس نمی تواند ادعا کند که در طول زندگی خود به آن دچار نخواهد شد، چرا که در هر لحظه ممکن است برخورد با یک ماده خارجی سیستم ایمنی بدن را فعال کند و موجب ایجاد آلرژی گردد.به همین علت از مدتی نه چندان دور، مراکزی با عنوان مراکز حساسیت زدایی یا ایمونوتراپی تشکیل شده اند که با هدف از بین بردن حساسیت های شدید عمل می کنند. در این روش ابتدا مشخص می شود که شخص به چه ماده ای حساس است.بعد تزریق ماده مورد نظر را از مقادیر کم به زیاد برای فرد آغاز می کنند. بدن در برابر این تزریقات بتدریج شروع به ساخت آنتی بادی می کند و با هر بار تزریق ماده آلرژن ، میزان آنتی بادی مرتب افزایش می یابد.این عمل باعث می شود در نهایت میزان آنتی بادی آنقدر زیاد شود که برخورد طبیعی با ماده آلرژن دیگر اثری روی فرد نداشته باشد.

مدت این نوع ایمونوتراپی ۳ تا ۴ سال است و درمان زمانی قطع می شود که طی ۲ فصل متوالی تماس با آلرژن نشانه های بیمار به حداقل خود برسند. به نظر می رسد که تجویز آلرژن با دوز بالا ۲ بار در هفته در بهبود بالینی موثر باشد؛ اما بیماران باید پس از تجویز آلرژن حداقل ۲۰ دقیقه در محل درمان باقی بمانند تا در صورت وجود علایم بتوان برای درمان آنها اقدام کرد.در پایان باید اشاره کرد گرچه این روش می تواند در درمان بسیاری از موارد آلرژی و ازجمله حالات بسیار شدید آن موثر واقع شود، ولی در به کارگیری آن محدودیت هایی وجود دارد؛ از جمله این که افرادی که دچار بیماری های قلبی عروقی یا آسم هستند، به هیچ وجه نباید با این روش معالجه شوند، چرا که ممکن است در نتیجه واکنش شوک آنافیلاکتیک ، شخص دچار مرگ ناگهانی شود.ضمنا برای انجام عمل ایمونوتراپی حتما به مراکز مخصوصی که دارای چنین مجوزی هستند مراجعه کرد تا از وقوع هرگونه عارضه پیش بینی نشده ولو کوچک جلوگیری به عمل آید.

منابع : پرسینه ،باد و بارون

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک