عوامل تاثیر گذار بر باروری و ناباروری

افزایش سن بیمار و مدت زمان گذشته از نازائی ، احتمال درمان ناباروری را کم می کند . زیرا فرسوده شدن اندام تولید مثلی ،مخصوصا تخمدانها ،‌ نقشی اصاصی در ناباروری دارد . همچنین با افزایش سن خطر سقط جنین نیز افزایش می یابد . بیشتر سقط  جنینهای اولیه غیر ارادی ، پس از ۳۵ سالگی و به دلیل اختلالات ژنتیکی اتفاق می افتند .خطر سقط جنینهای غیر ارادی در سنین کمتر از ۳۰ ، از ۱۰ درصد کمتر بوده، ولی این آمار در ۴۰ سالگی به بعد، به بیش از ۳۲ درصد می رسد .‌ تحقیقات و مطالعات مشخص کرده، تخمک های زنان مسن قدرت باروری کمتری دارند و با افزایش سن ، احتمال افزایش بیماریهایی که مسبب ناباروری هستند بیشتر می شوند.

 در زنانی که با مواد سمی سروکار دارند احتمال ابتلای اندام تناسلی به انواع عفونت های تناسلی و صدمه خوردن تخمدانها و و لوله های فالوپ ، بیشتر است .

سیگار کشیدن روی بارداری تأثیر سوء دارد و قدرت باروری را در زن و مرد کاهش می دهد . خطرات مصرف دخانیات با افزایش سن بیشتر می شود .هرچه تعداد سیگار مصرفی بیشتر باشد احتمال نازائی نیز بیشتر است.

حشیش سبب هورمونهای تولید مثل را مهار کرده و تولید مثل را در زن و  مرد کاهش می دهد . کافئین اثرات سوء روی باروری دارد و مصرف زیاد آن باعث به تاخیر افتادن بارداری میشود .

بارداری نیاز به زمان دارد و در هر دوره تخمک گذاری  حدود ۲۸ درصد شانس بارداری بوجود میآید .

رابطه « مدت زمان تماس جنسی مکرر » و « شانس بارداری » به شرح زیر است :

اگر زمان تماس ۳ ماه باشد ، شانس بارداری کمتر از ۵۸ درصد است .

اگر زمان تماس ۵ ماه باشد ، شانس بارداری نزدیک ۷۴ درصد است .

اگر زمان تماس ۱ سال باشد ، شانس بارداری ۸۵ درصد است .

اگر زمان تماس ۲ سال باشد ،‌ شانس بارداری  به بیش از ۹۲٫۴ درصد میرسد .

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک