برداشتن پروستات به روش جراحی باز یا عمل پروستاتکتومی

برداشتن پروستات به روش جراحی باز یا عمل پروستاتکتومی

برداشتن پروستات به روش جراحی باز یا عمل پروستاتکتومی

پروستات یک غده کوچک در زیر مثانه است که در تمام مردان وجود داشته و بعد از ۵۰ سالگی به تدریج بزرگ می شود و با فشار بر روی مجرای ادرار منجر به اشکال در دفع ادرار می گردد. در صورتی که این عارضه شدید بوده و درمان بزرگی پروستات با دارو امکان پذیر نشود، پزشک پس از معاینه و بررسی هایی مانند سونوگرافی و گاه سیستوسکوپی اقدام به عمل جراحی باز پروستات می نماید که این روش مؤثرتر از روش TURP  (برش پروستات از طریق مجرا(   بوده و عوارض کمتری دارد.

قبل از عمل توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردید.به شما توصیه می شود به منظور کاهش احتمال خونریزی طی ۱۰ روز قبل از عمل، از مصرف آسپیرین و سایر داروهای مسکن ضد التهاب (مانند ایبوپروفن و ایندومتاسین) خودداری نمایید. شما قبل از عمل بستری می شوید، جهت آمادگی برای عمل از شب قبل از عمل بایستی ناشتا باشید. ممکن است نیاز به سرم و آنتی بیوتیک تزریقی باشد که برای شما شروع می شود. در صورت نیاز به تزریق خون حین عمل، از قبل برای شما

خون هم گروه رزرو می گردد.

عمل جراحی معمولا با بیحسی نخاعی انجام می شود. در این روش با تزریق مواد بیحس کننده در بین مهره های کمر بی دردی کامل حین عمل ایجاد می شود.

عمل جراحی با یک برش در قسمت پائین شکم انجام می شود. بعد از خارج کردن پروستات، برای کنترل خونریزی بعد از عمل در برخی روشها یک سوند از راه شکم داخل مثانه قرار داده می شود.

معمولا حدود ۴ تا ۵ روز بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید بود. در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل جهت کنترل خونریزی در ادرار به طور مداوم از شستشوی مثانه با سرم استفاده می شود. بعد از برطرف شدن خونریزی و خارج کردن لوله شکم، شما می توانید با سوند مجرا مرخص شوید و چند روز بعد جهت خارج کردن سوند مجرا و کشیدن بخیه ها به طور سرپایی به پزشک اورولوژی مراجعه نمایید. در تعداد کمی از بیماران مشکل بی اختیاری ادرار پیش می آید. برگشتن کامل کنترل و اختیار ادرار تا مدتی طول می کشد.

بعد از جراحی ممکن است رنگ ادرار شما تا چند روز قرمز باشد. برای رفع این مسئله اگر محدودیتی از نظر پزشک معالج ندارید، حداقل ساعتی یک لیوان آب یا مایعات دیگر مصرف کنید.

شما تا چند روز طبق دستور پزشک از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده می کنید. بعد از خارج کردن سوند

ممکن است تا چند روز حالت تکرر ادرار، سوزش ادرار و اضطرار در دفع ادرار داشته باشید که به تدریج برطرف می گردد. ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل، از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.

در صورت تب، بند آمدن ادرار یا تورم بیضه ها حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جراحی پروستات

برای بررسی عوارض جراحی پروستات باید بدانیم  عمل جراحی پروستات بر روی توانایی جنسی تأثیری ندارد ولی اکثر موارد به هنگام مقاربت، مایع منی خارج نمی شود. این مسئله به علت برداشته شدن پروستات و برگشت مایع منی به داخل مثانه بوده و بعدا این مایع به همراه ادرار دفع می شود. بیماران نباید خارج نشدن منی را به عنوان ناتوانی جنسی تلقی کنند.

منبع : sinahospital

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک