post_image

مهمترین علت تکرر ادرار در مردان بالای ۶۰ سال مشکل پروستات است و معمولاً این افراد بزرگی پروستات دارند و به همین دلیل برای آنها انسداد مجاری ادراری ایجاد می‌شود و نمی‌توانند به خوبی ادرار خود را تخلیه کنند.

بزرگی پروستات معمولاً در مردان بالای ۶۰ سال با تکرر ادرار شروع می‌شود که این عارضه مثانه را تحریک می‌کند.

مهمترین علت تکرر ادرار در مردان بالای ۶۰ سال مشکل پروستات است و معمولاً این افراد بزرگی پروستات دارند و به همین دلیل برای آنها انسداد مجاری ادراری ایجاد می‌شود و نمی‌توانند به خوبی ادرار خود را تخلیه کنند.

با این وجود مقداری از ادرار نیز در مثانه باقی می‌ماند و گاهی اوقات خود بزرگ‌بودن پروستات مثانه را تحریک می‌کند که احساس ادرار داشته باشد.

اگر عفونت ثانویه به این عارضه اضافه شود درمان آن سخت‌تر می‌شود. البته اگر به همراه بزرگی پروستات عفونت ثانویه نیز وجود داشته باشد باید آن را درمان کرد.

گاهی اوقات برای درمان بزرگی پروستات نیاز به جراحی وجود دارد و همچنین گاهی سنگ‌های ادراری وجود دارند که وقتی به کف مثانه و انتهای حالب می‌رسند مثانه را تحریک کرده و احساس ادرار در فرد به وجود می‌آورند. همچنین برخی سنگ‌ها که وارد مثانه می‌شوند این عضو را تحریک می‌کنند.

در این افراد اگر مشکوک به عفونت ادراری شویم آزمایش ادرار، ‌سونوگرافی و عکسبرداری باید انجام شود.

تکرر ادرار در شب و در سالمندان یکی از دلایل بزرگی پروستات است گاهی اوقات تکرر ادرار به دلیل بیماری‌های بدخیم صورت می گیرد که این عارضه به ویژه در سنین بالای ۴۰ سال و در افراد معتاد دیده می‌شود.

عوامل تکرر ادرار

سابقه حساسیت یا آلرژی به داروها، غذاها، یا سایر مواد، تب یونجه یا آسم

آرتریت روماتویید

سابقه درآوردن رحم

جلوگیری از تکرر ادرار

افزایش مصرف مایعات، حداقل روزی یک و نیم لیتر آب ( ۶ لیوان)

در بعضی از بیماران مصرف بعضی از غذاها منجر به ایجاد علائم سیستیت می‌شود مانند: گوجه فرنگی،‌ شیرین‌کننده‌های مصنوعی، مرکبات،‌ شکلات، کافئین و الکل … که البته از نظر علمی کاملاً اثبات نشده است.

مصرف رژیم غذایی ساده بدون ادویه، در بعضی از بیماران مؤثر است.

استعمال دخانیات در بعضی از بیماران باعث تشدید علائم می‌شود.

ورزش و آموزش نگهداری ادرار (تمرین مثانه) از جمله کارهایی هستند که در پیشگیری از بروز علائم سیستیت کمک کننده‌اند.

منبع:تبیان.سلامت نیوز

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک