post_image

پروستات قسمتی از اعضاء جنسی مرد می باشد که  تقریبا به شکل و اندازه گردو است، زیر مثانه قرار دارد و مجرای خروجی آن را احاطه کرده است.وظیفه پروستات تولید مایع و روان کردن حرکت اسپرماتوزوییدها به خارج می باشد.

بیشتر مردان بالای ۶۰سال دچار بزرگی پروستات می شوند و احتمال بروز این حالت با بالا رفتن سن افزایش می یابد.در حدود ۸۰درصد مردان در سن ۸۰سالگی به این بیماری مبتلا می شوند. البته تنها ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد واقعاً دچار علایم ناشی از بزرگی پروستات هستند. در بزرگی خوش خیم پروستات اول قسمت های مرکزی پروستات بزرگ می شود. بزرگی خوش خیم سرطانی یا بزرگ شدگی غیر سرطانی پروستات که در آن بافت پروستات بزرگ و متورم می شود و در نهایت جریان خون ادرار را قطع می نماید و ادرار درون مثانه باقی می ماند.بزرگی خوش خیم پروستات بیشتر در مردان بالای ۶۰سال بروز می کند(مردان زیر ۵۰سال به ندرت دچار آن می شوند.)علت اغلب بزرگ شدگی های پروستات بزرگی خوش خیم می باشد.

عوارض بیماری پروستات

-مثانه ضعیف و متسع شده و ممکن است به سایر اعضای بدن فشار وارد نماید.
- احتمال آسیب به کلیه و گردش خون تصفیه نشده در بدن به علت پس زدن ادرار از مثانه به کلیه وجود دارد .

علائم پروستات

از علایم و نشانه های آن احساس نیاز مکرر به تخلیه ادرار به خصوص به هنگام شب، نیاز اضطراری به دفع ادرار، مشکل در آغاز دفع ادرار، جریان کم فشار ادرار، احساس پربودن مثانه و ناتوانی در ادرار کردن می باشد.
بزرگی پروستات بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد.برخی اوقات این حالت منجر به بروز علایم و مشکلات ادراری می شوند.معمولاً بزرگی خوش خیم پروستات در عملکرد جنسی اختلالی به وجود نمی آورد.بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نیست و منجر به بروز سرطان نیز نمی شود.اما ممکن است اشخاص همزمان دچار بزرگی پروستات و سرطان پروستات شوند.

علایم بروز بزرگی پروستات

در بیشتر مردان مبتلا به این بیماری علایمی وجود ندارد اما هنگامیکه بزرگی پروستات در روند ادرار کردن اختلال ایجاد  کند باعث بروز علایمی مانند جریان ضعیف ادراری، احساس ادرار کردن مکرر ،بیدار شدن از خواب در شب برای ادرار کردن و نیاز به زور زدن برای تخلیه ادرار می شود.این مشکلات به دلیل بزرگی پروستات بر روی پیشابراه و بعد از آن بر روی مثانه می باشد.در مراحل اولیه بیماری عضلات مثانه بر تنگی پیشابراه غلبه می کند اما به مرور عضلات مثانه ضخیم تر، حساس تر،و قوی تر می شوند که باعث احساس ادرار مکرر می شود.اگر عفونت ادراری ایجاد گردد ممکن است علایمی مانند احساس درد و سوزش در ادرار کردن به وجود آید.در تعداد کمی از موارد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات این حالت ممکن است منجر به بروز عفونت های مکرر ادراری ،عدم تخلیه کامل ادرار و آسیب های تدریجی به مثانه و کلیه ها شود.

این بیماری تنها زمانی که سبب بروز علایم شدید شود یا این که سبب بروز اختلال در عملکرد کلیه ها و مجاری ادراری شود باید درمان شود. تنها وجود یک پروستات بزرگ دلیل بر ضرورت درمان نمی باشد. اگر بزرگی در پروستات وجود داشته اما علایمی نداشته باشد تنها نیاز به انتظار می باشد.گاهی علایم بدون درمان بهبود می یابند اما در صورت تشدید علایم نسبت به قبل حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: کومک

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکTagged with: