بزرگی پروستات معمولاً در مردان بالای ۶۰ سال با تکرر ادرار شروع می‌شود که این عارضه مثانه را تحریک می‌کند.

 مهمترین علت تکرر ادرار در مردان بالای ۶۰ سال مشکل پروستات است و معمولاً این افراد بزرگی پروستات دارند و به همین دلیل برای آنها انسداد مجاری ادراری ایجاد می‌شود و نمی‌توانند به خوبی ادرار خود را تخلیه کنند.با این وجود مقداری از ادرار نیز در مثانه باقی می‌ماند و گاهی اوقات خود بزرگ‌بودن پروستات مثانه را تحریک می‌کند که احساس ادرار داشته باشد.

 بزرگی پروستات معمولاً با تکرر ادرار شروع می‌شود، اگر عفونت ثانویه به این عارضه اضافه شود درمان آن سخت‌تر می‌شود. البته اگر به همراه بزرگی پروستات عفونت ثانویه نیز وجود داشته باشد باید آن را درمان کرد.

 گاهی اوقات برای درمان بزرگی پروستات نیاز به جراحی وجود دارد و همچنین گاهی سنگ‌های ادراری وجود دارند که وقتی به کف مثانه و انتهای حالب می‌رسند مثانه را تحریک کرده و احساس ادرار در فرد به وجود می‌آورند. همچنین برخی سنگ‌ها که وارد مثانه می‌شوند این عضو را تحریک می‌کنند.

تشخیص عفونت ادراری

در این افراد اگر مشکوک به عفونت ادراری شویم آزمایش ادرار، ‌سونوگرافی و عکسبرداری باید انجام شود.

 تکرر ادرار در شب و در سالمندان یکی از دلایل بزرگی پروستات است گاهی اوقات تکرر ادرار به دلیل بیماری‌های بدخیم صورت می گیرد که این عارضه به ویژه در سنین بالای ۴۰ سال و در افراد معتاد دیده می‌شود.

تکرر ادرار در سنین بالا در فصل زمستان

علاوه بر بیماری قند و پروستات وفشارخون و اب اوردن شکم و ریه (ازتنگی نفس تا اب اوردن ریه ها ). تکرر ادرار در خانمهای حامله . مشکلات عصبی که منجر به تکرر ادرا میشه .ترس کودکان (تکرر و شب ادراری).عوارض برخی داروها، کیست کلیه ، سردمزاجی یا غلبه بلغم ، که باعث تکرر ادرار میشود …..

کسانی که تکرر ادرار و تخلیه ادرار بیش از اندازه دارند بخاطر اینکه هنگام ادرار نمک بدن هم از دست میرود  . کسانی که نمک برایشان  مضر است میتوانند ترخون استفاده کنند همراه غذا یا دم کرده ی آن  که جبران نمک میکند .و کسانی که مشکل کلیوی دارند ممکن است گلبولها ناطبیعی شود  بنابراین حتما مشکل کلیوی را حل کنند .

 

منبع:سیب سلامتی    نیک صالحی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک