1_1

به طور خلاصه کاشت مو یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت.

موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی که علت اصلی ریزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جایی هم منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برند پس ما این موها را به مناطقی که کم مو است منتقل کرده و با شکلی که مناسب تر است ترتیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند.

روش های کاشت مو

روش FIT

روش اصلی و استاندارد در کاشت مو، روش FUT است و روش FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود. جلسه اول پیوند مو بهتر است به روش FUT انجام شود، زیرا اولا” در یک جلسه تعداد بیشتری گرافت بدست می آید، ثانیاً کیفیت گرافت ها بسیار مناسب تر از روش FIT است و موهای مناسب جهت خط موی جلوی سرfrontal hairline به روش FUT بدست می آید نه FIT، روش FUT یک خط بخیه ظریف mm2-1 در پشت سر بجا می گذارد که بخوبی زیر موها پنهان می شود و روش FIT کم پشتی نامحسوسی در پشت سر باقی می گذارد، روش FUT بخیه زدن و بخیه کشیدن لازم دارد. اما روش FIT بدون برش و بخیه است.

برای جلسات بعدی کاشت مو در مورد نوع عمل (FUT یا FIT) تصمیم گیری می شود اما جلسه اول در جراحی کاشت موی وسیع (megasession) معمولا FUT است.

روش ترکیبی

در چند سال اخیر روش سومی در برداشت و کاشت مو ابداع شده است که به نام روش ترکیبی مشهور شده است . در روش ترکیبی هر دو عمل fut و fit با هم در یک جلسه برداشت و پیوند مو انجام می شود .روش ترکیبی تکنیک سومی نیست بلکه ترکیب دو تکنیک اصلی برداشت و کاشت می باشد .

کاشت گرافت های ایجاد شده توسط روش های FUT یا FIT، روش برداشت به هر کدام از دو روش FUT یا FIT انجام شده باشد کاشت آنها تقریبا فرق خاصی ندارد و موها با تکنیک های خاص پیوند مو در مناطق دلخواه کاشته می شوند:

سوراخ های ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافت ها در این سوراخ ها کاشته می شوند.

پس از اتمام یک جلسه پیوند (که حدود ۶-۴ ساعت طول می کشد) پانسمان مناسبی روی سر گذاشته میشود که روز بعد برداشته می شود.بیمار پس از عمل مرخص می شود، فردا جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند، روز دوم می تواند حمام برود  و روز دوازدهم بخیه ها کشیده می شود (درروش FUT).

دلمه هائی در محل کاشت ایجاد میشود که نباید دستکاری شود و این دلمه ها نیز تا روز پانزدهم از بین می رود. موهای کاشته شده به مدت دو هفته رشد می کنند که موید گرفتن پیوندها است سپس درصد زیادی ازآنها از هفته سوم شروع به ریزش میکند اما ریشه موها زنده می باشد و موهای جدید ازماه دوم به بعد ظاهر میشود که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل است و سپس ضخیم می شود . در اکثریت افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت مو نیز وارد فاز استراحت می شوند و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود چهار ماه ) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت که شوک نامیده می شود موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود.موهای کاشته شده در ۶ ماه اول نازک ، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد تراکم ایجاد می شود و تا ۱۲ ماه کامل می شود .

درکل بدانیم:

کاشت مو به فرد طاس و کم مو کمک می کند چهره بهتری داشته باشد، اما ممکن است فرد آنقدر مو نداشته باشد که بتوان هر جایی را پوشاند!

بخاطر داشته باشید:

پیوند مو، قرار دادن موهای خود بیمار با ترتیب و نظم دلخواه ما در مکان دلخواه ما است و زایش و ایجاد موی جدید نیست.

بهترین روش کاشت مو

- کدام روش کاشت FUT یا  FI مناسب‌تر است ؟

هر دوی این روشها جز روشهای متداول پیوند مو است انتخاب روش بستگی به شرایط بیمار وضعیت طاسی بیمار وضعیت بانک مو ، میزان شلی یا سفتی پوست سر انتخاب خواهد شد.

قبل از انجام FITبایستی به صورت آزمایشی چند عدد مو با پانچ برداشت شود و در صورتیکه موهای بیمار در حین برداشت قطع نشود می‌توان از این روش استفاده نمود در صورتیکه موها در حین برداشت قطع شود بایستی از روش FUTاستفاده شود.

در بیمارانی که پوست موی سرشان ارتجاع کمی دارد و یا بیمارانی که تمایل دارند پوست پشت سر را کوتاه نگاه دارند  روشFITارجح است.

سوالات متداول

- چه هنگام پس از کاشت مو می‌توان به فعالیته ای روزانه بازگشت؟

غالب بیماران روز بعد از عمل یا حداکثر دو روز بعد از عمل می‌توانند فعالیتهای روزانه خود را شروع کنند .تا دو هفته بعد از عمل بایستی از فعالیتهای سنگین و شنا خودداری شود.

- موهای کاشته شده چه هنگام شروع به رشد خواهند کرد؟

موهای کاشته شده در اکثر موارد پس از کاشت وارد فاز استراحت خواهند شد و لذا دچار ریزش می‌شود بین ۸-۴ ماه طول خواهد کشید که موها مجدداً رشد نماید.

- آیا امکان کاشت موی مجدد وجود دارد؟

در صورتیکه بیمار بانک موی مناسبی داشته باشد می‌توان در جلسات متوالی پیوند مو را تکرار نمود و تراکم موها را بالا برد. اما افرادیکه بانک موی ضعیفی داشته باشند غالباً امکان بیش از یک جلسه کاشت مو را ندارند.

- چه سنی برای کاشت مناسب‌تر است؟

بدلیل اینکاه اکثرا”وضعیت ریزش موی بیماران در جوانان به حدنهایی نرسیده است توصیه می‌شود پیوند مو قبل از سن ۲۵ سالگی انجام نگیرد . افراد بالای ۳۰ سال کاندیدهای مناسب‌تری برای کاشت هستند.

- آیا امکان استفاده از موی سایر افراد برای کاشت مو هست؟

خیر این امکان به هیچ عنوان وجود ندارد. و تنها بایستی از موهای خود شخص برای این منظور استفاده شود.

- آیا امکان برداشت و استفاده موهای سایر نواحی بدن برای کاشت وجود دارد؟

برای پیوند موی سر ترجیحا بهتر است از موهای خود سر استفاده شود. چون میزان رشد ،جنس و کیفیت این موها  برای ناحیه سربهتر و مناسب تر است . با وجود این در مواد خاصی میتوان از موهای سایر نواحی نیز استفاده کرد . مثلا در مواردیکه بانک موی پشت سر بیمار کم باشد و موهای بدن پرپشت باشد و یا مواردیکه  کاشت موی ابرو انجام شود میتوان از سایر نواحی برداشت نمود. برای برداشت مو از سایر نواحی غیر از سر از روش FIT استفاده میشود.

- آیا امکان کاشت و پیوند موی ابرو ، ریش و سبیل وجود دارد؟

بله در مواردی که لازم باشد ، امکان کاشت در این نواحی هم وجود دارد. از لحاظ تکنیکی این عمل در این نواحی تفاوتهایی با پیوند موی سر دارد.

- مدت زمان انجام عمل چند است؟

روش FIT معمولا به ۲-۳ روز زمان نیاز دارد. در روشFUTزمان کمتری نیاز است و در یک روز انجام میشود .  در تیم ما معولا FUT در دوجلسه صبح و عصر انجام  میگرد . در جلسه صبح نوار از یک طرف برداشت و کاشت میشود و پس از استراحت و صرف نهار نوار از طرف دیگر برداشت و کاشت میشود. این کار به منظور کاشت تعداد بیشتر گرافتها و نیز زمان کمتر بیرون بودن موها از بدن صورت میگیرد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

ممکن است مقداری درد و ناراحتی بعد از عمل به خصوص در ناحیه دهنده احساس کنید. این درد معمولا به اندازه ای است که با تجویز استامینوفن آرام می شود و معمولا ۱تا ۳ ساعت بعد از پایان عمل شروع می شود. در موارد نادر درد شدید می شود که با تجویز مسکن قویتر مثل نارکوتیکها از جمله: سلکوکسیب، استامینوفن، استیل سالیسیلیک اسید و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تسکین داده می شود.

استفاده از کیسه یخ نیز برای کاهش درد ناحیه دهنده مفید است.

اگر چه داروهای زیادی بعد از عمل برای شما تجویز می شود ولی رعایت مراقیتهای پایه در پیشگیری از عوارض احتمالی نقش مهمی دارد. بالا نگه داشتن سر یکی از این مراقبتهای مهم می باشد. بالا نگه داشتن سربا کاهش فشار وریدی و لنفاتیک تا حد زیادی از ادم بعد عمل کاشت مو جلوگیری می کند. بهتر است ۲۴ ساعت اول بعد از عمل با زاویه ۴۵ درجه بخوابید.

ترومای مستقیم به سردر اثر ضربه و یا خاراندن عامل مهمی در خروج گرافتها و یاایجاد زخم است. بنابر این توصیه می شود مراقب باشید به طور سهوی به خصوص موقع خوابیدن ناخن خود را روی سر نکشید به منظور جلوگیری از این مسئله ناخنهای خود را کاملا کوتاه کنید و موقع خواب از کلاه جراحی استفاده کنید.

به منظور جلوگیری از آسیبهای وارده به سر توصیه می شود ۲۴ ساعت اول بعد از عمل کاملا استراحت کنید.

زمانیکه می توانید به محیط کار خود برگردید با توجه به نوع کارتان متفاوت است اگر شغل پشت میز نشینی دارید و با ارباب رجوع برخورد ندارید روز دوم می توانید سر کار بروید. اگر با مشتری سرو کار دارید بایستی مدتی صبر کنید تا ظاهر پوست سرتان بهتر شود و این زمان بستگی به نوع گرافتهای کاشته شده دارد در صورتی که از تکنیک فولیکولار یونیت استفاده شود مدت ۲ تا ۳ روز و نهایتا یک هفته کافی است. در مورد روش FIT روز بعد از عمل سرکار خود برگردید.

در مورد این مسئله که از چه زمانی می توانید بعد از عمل موهای خود را شامپو کنید نظرات متفاوتی وجود دارد بعضی از جراحان ۳ روز بعد از عمل و جراحانی هم تا ۵ روز بعد از عمل اجازه شامپو کردن به بیمار خود نمی دهند . پیشنهاد می شود روز پنجم بعد از عمل مخلوط شامپو بچه و بتادین را به مدت چند دقیقه روی سر بگذارید و بعد به آرامی آب را روی سر بریزید. تاکید می شود با حرکت ماساژی و چرخشی سر را نشویید. به مدت دو هفته زیر دوش مستقیم نباید بروید و از شستن سر با آب خیلی سرد و خیلی گرم پرهیز کنید.

اگر چه ممکن است بعد از این که عمل پیوند و کاشت مو را انجام میدهید مدتی نگران و متحیر باشید از اینکه آیا تصمیمی که  گرفته اید و عملی که انجام داده اید صحیح بوده یا نه؟ ولی جای نگرانی نیست در صورت انتخاب صحیح، پزشک و افراد تیم ناراحتی شما را به خوبی درک میکنند و یک تجربه خوشایند از این عمل در ذهنتان ایجاد می کند و در صورت بروز ناراحتی درد یا هر گونه مشکلی پاسخگوی شما خواهند بود.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)