post_image

بیماریهای شریانی کلیه

طبق آمار ۳ درصد فشار خون ها به علت تنگی شریان کلیه بروز می کند.

بیش از ۹۰ درصد فشار خون ها علت ندارند و از ۱۰ درصد مابقی که علتی برای آنها یافت می شود، بیماری کلیه شایعترین آن است. پس از بیماری های کلیه، تنگی شریان کلیه دومین علت فشار خون بالا محسوب می شود و به دلیل اینکه بیماریهای شریانی کلیه قابل درمان است تشخیص بیماریهای شریانی کلیه اهمیت به سزایی دارد.

انواع بیماریهای شریانی کلیه

دو نوع تنگی شریان کلیه وجود دارد. بیماریهای شریانی کلیه که در سن بالا و در مردان دیده می شود عمدتا به علت تصلب شرایین و معمولا در اثر مصرف چربی ها، سیگار کشیدن،سن بالا و دیابت بروز می کند. در این عارضه، ترکیبی از درمان های دارویی و قرار دادن استنت مناسب است.

نوع دوم بیماریهای شریانی کلیه ، در سنین جوانی و در زنان دیده می شود که ژنتیکی بوده، در این نوع بخش عضلانی شریان کلیه رشد بیش از حد دارد و سبب تنگی و فشار خون می شود. بالن زدن شریان کلیه راه اصلی درمان این نوع بیماریهای شریانی کلیه است.

طبق آمار ۳ درصد فشار خون ها به علت بیماریهای شریانی کلیه بروز می کند که متاسفانه آمار درستی در دسترس نیست. ولی مطالعاتی که در کشورهای مشابه صورت گرفته نشان می دهد که شیوع بیماریهای شریانی کلیه در کشورمان نیز در همین حد است.

منبع : ایسنا

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک