post_image

افرادی که در دو نوبت قند ناشتای آنها بالای ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر و غیر ناشتا بالای ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، مبتلا به بیماری دیابت هستند. بیماران دیابتی عروق کوچک و بزرگشان به صورت تدریجی در جریان بیماری صدمه می بیند و در نتیجه آن چشم و کلیه ، اعصاب و عروق بدن دچار عارضه می شود. شایعترین علت نارسایی کلیه در دنیا درگیری کلیه در زمینه بیماری دیابت است. عارضه کلیوی معمولاً پنج سال پس از شروع بیماری قند ظاهر می شود ولی از آنجائیکه افراد مبتلا به دیابت نوع دو با تأخیر متوجه بیماری خود می شوند در زمان اولین مراجعه هم می توانند دچار عارضه کلیوی باشند.

عارضه کلیوی در این بیماران به صورت افزایش دفع آلبومین از کلیه هاست. در طول روز کلیه ها حداکثر تا ۲۰ میلی گرم آلبومین دفع می کنند در حالیکه در بیماران دیابتی در شروع درگیری کلیه دفع پروتئین از ۳۰ میلی گرم در ۲۴ ساعت تجاوز می کند.

در این مرحله آزمایش ساده ادرار قادر به نشان دادن دفع البومین نیست و برای تشخیص آن از روشهای دقیق تری باید استفاده کرد. با گذشت زمان بتدریج دفع البومین ادرار افزایش می یابد و در این زمان آزمایش ادرار ساده نیز البومین را نشان می دهد و سپس با افزایش مقدار البومین در ادرار کارایی کلیه کم می شود و نهایتاً فرد دچار نارسایی کلیه می شود که برای ادامه حیات باید از درمان های جایگزینی کلیه استفاده کند. برای تشخیص زودرس عارضه کلیه باید باید هر شش ماه نمونه ادرار از نظر البومین بررسی شود و اگر در دو نوبت آلبومین در ادرار وجود داشت بروز عارضه کلیوی قطعی است.

 عوارض کلیوی در جریان بیماری دیابت

کنترل نامناسب قند خون
فشار خون بالا که تحت درمان قرار نگیرد.
زمینه ارثی
طول مدت ابتلا به دیابت
نژاد (در نژاد سیاهپوست شایع تر است)
چاقی و مصرف قرص ضد حاملگی

پیشگیری و درمان کلیوی در بیماران مبتلا به دیابت

از آنجائیکه علت بروز عارضه عدم کنترل قند خون است کنترل صحیح قند خون در مراحل اولیه بیماری به بهبود بیماری کمک می کند در این موارد توصیه می گردد که HgA1c حتماً کمتر از ۷% حفظ شود.
کنترل دقیق کلسترول: عدد مطلوب در بیماران دیابتی LDL کلسترول کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است. که آن رژیم غذایی مناسب و در بعضی از موارد درمان های کاهش دهنده کلسترول توصیه می گردد.
محدودیت نمک و پروتئین رژیم غذایی
کاهش وزن
مراجعه پزشکی جهت شروع درمان های مناسب برای کاهش پروتئین ادرار

درمانهای فوق در مرحله اول بیماری (دفع البومین کمتر از ۳۰۰ میلی گرم ) در روز می تواند باعث بهبود بیماری شود ولی پس از استقرار بیماری درمانهای فوق الذکر فقط زمان بروز نارسایی کلیه را به تعویق می اندازد و درمان قطعی محسوب نمی شود.

منبع:دکتر موسی نژاد

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک