میزان شیوع بی اختیاری ادرار

نتایج بدست آمده از آمارگیریهای مربوط به شیوع بی‌اختیاری ادرار با توجه به سلیقه‍ای بودن برخی مقیاسها مثل خود تعریف بی‌اختیاری ادرار و البته روش‌های مطالعه روی بی ‍اختیاری، تفاوت‌های بسیاری دارند.مثلا در مطالعه که روی افراد ساکن در ملک شخصی (نه در آسایشگاهها) انجام شد، شیوع ۲۱ نفره همراه با افزایش شیوع در زنان و افراد بالای ۶۵ سال گزارش شد. در مطالعات انجام گرفته اخیر که روی افراد بالای ۸۵ سال صورت گرفت، بی‌اختیاری ادرار شدید یا عمده در ۲۱ نفر گزارش شد.متاسفانه آمار صحیح، خیلی بیش از اینهاست چون  بی‌اختیاری ادرار کمتر از حد واقعی گزارش می‌شود و افراد مسن‌تر کمتر درخواست کمک میکنند. شرم و حیای بیمورد، و البته این عقیده نادرست که بی‌اختیاری ادرار در سالخوردگی طبیعی است. تصور و در واقع عدم آگاهی از وجود درمان برای بی اختیاری ادرار ، از علل گزارش کمتر از حد واقعی بی اختیاری ادرار است.

بی اختیاری ادرار چگونه بوجود می‍‍آید

بی اختیاری ادرار ،با از بین رفتن ثبات دیواره مثانه و سلامت قسمت کف لگن و شاخه‌های عصبی که به مثانه می‌رسند، ایجاد می‌شود. بی اختیاری ادرار به عدم تحرک، نداشتن مهارت فردی و عدم توانایی شناختی در واکنش به پرشدن مثانه نیز مرتبط است. علت بی‌اختیاری ادراری یا در واقع علتهای بی اختیاری ادرار غالبا متعدد است ولی نبود هر یک از این قسمتهای بالا می‌تواند باعث بی اختیاری ادرار شود.

در افراد سالخورده، ایجاد تغییرات در قسمت‌های تحتانی مجاری ادراری مثل افتادگی اندامها می‌تواند باعث بی‌اختیاری ادراری را شود. در اثر افزایش سن ظرفیت مثانه و فشار فشردگی پیشابراه کاهش پیدا کرده ولی ادرار باقی مانده پس از ادرار در مثانه و بیش‌فعالی دترسور افزایش پیدا میکند.

بیماران بی اختیاری ادرار

بر اساس چگونگی بروز بی‌اختیاری ادرار و علت بی‌اختیاری ادرار درجه بندی بی اختیاری ادرار صورت میگیرد.مثلا در نوع بی اختیاری ادرار استرسی دلیل، ضعف عضلات کف لگن، گردن مثانه،چاقی، حاملگی، زایمان واژینال، هیسترکتومی در زنان و پروستاتکتومی در مردان میتواند باشد. بیماران در هنگامی که به خود فشار می‌آورند مثلا حتی وقتی عطسه یا سرفه می‌کنند، شاهد خروج مقادیر اندکی ادرار هستند. اما در بیماران دچار بی‌اختیاری فوریتی معمولا شاهد خروج حجم زیادی از ادرار به دلیل انقباضات دترسور هستیم. بیماران دچار بی‌اختیاری فوریتی از فوریت برای ادرار کردن با تکرار ادرار و شب ادراری همراه است و یا مثانه بیش‌فعال شکایت دارند. بی‌اختیاری فوریتی می‌تواند ایدیوپاتیک، ثانویه به انسداد خروجی مثانه یا نوروپاتیک باشد.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک