بیمارِی پروستات

پروستات یک عضو مختص مردان است. پروستات ما بین گردن مثانه و مجرا قرار دارد و ادرار از وسط آن عبور می کند به این دلیل بزرگی پروستات بعلت مسدود ساختن مسیر جریان ادرار می تواند برای مرد مشکل ساز باشد.

بزرگی پروستات می تواند ناشی از سرطان پروستات نیز باشد بنابراین از اصطلاح بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود تا آنرا از سرطان پروستات افتراق دهد. پروستات در مردان وظیفه فیزیولوژیک مهمی ندارد.

حدود ۶۰ درصد حجم مایع منی در مردان، ناشی از ترشحات پروستات می باشد. پروستات در تمامی مردان با بالا رفتن سن بزرگ می شود و جزو فرایند طبیعی زندگی است. همانطور که با افزایش سن موها سفید می شوند، پروستات مرد نیز یزرگ می شود، ولی این بزرگ شدن در مردان مختلف شدت و ضعف و دیر و زود دارد.

معمولا رشد پروستات بالای ۴۰ سالگی تسریع شده و از هر سه نفر مرد یکی از آنها در طول مدت زندگی نیاز به عمل جراحی پیدا می کند. بنابراین بزرگ شدن پروستات یک امر طبیعی است، ولی موضوعی که مهم است این است که با برخورد مناسب از عوارض بالقوه خطرناک بزرگی پروستات پیشگیری گردد. کلاً علائم ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات را به دو دسته بزرگ تقسیم می کنند:

علائم تحریکی مثل سوزش و تکرر ادرار و علائم انسدادی مثل تاخیر در شروع ادرار کردن، باریک شدن جریان ادرار، طولانی شدن مدت زمان تخلیه ادرار و قطره قطره ادرار کردن. در حالت طبیعی هنگام ادرار کردن معمولا در عرض ۵-۲ ثانبه جریان ادرار شروع شده و مثانه در کمتر از دو دقیقه خالی می شود. ولی با بزرگ شدن پروستات، بعلت انسداد در مسیر جریان ادرار باید منتظر شد تا فشار داخل مثانه به مقدار زیاد افزایش یافته تا به انسداد غلبه کند و جریان ادرار برقرار شود.

گاها چند دقیقه زمان لازم است تا جریان ادرار شروع شود و علاوه از آن پس از شروع جریان ادرار، بعلت انسداد، جریان ادرار آهسته بوده و خالی شدن مثانه طول می کشد. اگر به این علائم اهمیتی داده نشود، ممکن است بیمار کلیه های خود را از دست بدهد.

بعلت انسدادی که در مسیر جریان خروجی ادرار است، فشار داخل مثانه بشدت افزایش یافته و بیمار به مقدار زیادی ادرار باقیمانده پیدا می کند، این فشار بالا و ادرار باقیمانده زیاد در مثانه، بطرف بالا به کلیه ها پس زده و آنها را از کار می اندازد.

بنابراین علائم ادراری را نباید به هیچ وجه کم اهمیت تلقی کرد. از طرف دیگر هر مرد مسنی دچار علائم ادراری فوق گردید، حتما دلیل بر بزرگ شدن پروستات وی نمی باشد، ولی اینگونه مردان نیاز به بررسی دارند، پس از بررسی اگر مشخص شد که شما دارای بزرگی خوش خیم پروستات هستید در مورد چگونگی درمان شما پزشک تصمیم خواهد گرفت.

منبع: هفت سیب

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک