post_image

برگشت ادرار و عفونت ادراری

بیمارانی که به ریفلاکس مبتلا می‌شوند مستعد عفونت‌های ادراری بوده و بیش از دیگران دچار عفونت می‌شوند. این بیماری یک درصد افراد جامعه را درگیر کرده است. ریفلاکس ادرار از دوران داخل رحمی آغاز شده و پس از تولد ادامه پیدا می‌کند و تا شش سالگی باقی مانده و سپس بهبود پیدا می‌کند.

اغلب افراد از طریق همین عفونت‌های ادراری به بیماری خود پی می‌برند، در صورتی که این بیماری با یک عکس رنگی از مثانه قابل تشخیص‌ هستند.

کلیه پلی کیستیک

بیماری‌های کیستی از دیگر بیماری‌های مادرزادی شایع است که انواع مختلفی داشته و در کودکان مختلف متفاوت است. بیماری پلی سیستیک نیز که در آن هر دو کلیه کودک کیست‌های فراوانی دارد یکی دیگر از بیماری‌های شایع است که به نارسایی‌های مزمن می‌انجامد.
هر بیماری مادرزادی کلیه لزوما ارثی نیست  نحوه و توارث نیز در بچه‌های مختلف متفاوت است به گونه‌ای که اگر پدر و مادر هر دو ژن نارسایی غالب را داشته باشند احتمال ابتلای فرزند آنها به بیماری‌های کلیوی به ۵۰ درصد می‌رسد، اما اگر هر کدام یک ژن معیوب داشته باشند، احتمال ابتلا ۲۵ درصد است.
در صورتی که پدر و مادر ژن معیوب داشته باشند، از هر چهار بچه‌شان یک نفر به بیماری مادرزادی کلیه مبتلا می‌شود.
ممکن است به دلیل برخی اختلافات جنینی یکی از کلیه‌های کودکان یا هر دو تای آنها کوچک‌تر از حد طبیعی باشد. همچنین ممکن است کلیه نسبت به مثانه در جای پایین‌تری قرار گرفته باشد.
اگر این بیماری‌ها به درستی و در زمان مناسب تشخیص داده شود، قابل درمان بوده و بیمار بهبودی خود را بازمی‌یابد.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکTagged with: