بیماری بیضه نزول نکرده اغلب در نوزادان پسر نارس شایع می باشد.

اگر چه در اکثریت موارد بیضه ها به مکان خود تا شش ماهگی نزول پیدا می کنند اما در برخی کودکان این اقدام نیازمند جراحی می باشد و با اعمال ارکیدوپکسی می توانیم بیضه ها را از ناحیه شکمی به محل خود بیضه نتقال دهیم و اگر بیضه ها به محل طبیعی خود باز نگردند خطر ناباروری و سرطان وجود دارد.

بیماری بیضه نزول نکرده چیست؟

در پسران، بیضه ها در ناحیه شکم تکامل می یابند و در حالی که نوزاد در رحم مادر در حال رشد است بیضه ها به تدریج به محل اصلی خود ( کیسه بیضه) انتقال می یابند. این رخداد در اواخر دوران بارداری اتفاق می افتد در هنگام تولد بیشترین کودکان دو بیضه در محل اصلی خود دارند. با این حال در برخی کودکان یکی و یا هر دو بیضه در قسمت بیضه دان مشاهده ولمس نمی شود. که این پدیده را بیضه نزول نکرده می نامند که نام دیگر آن CRYPTORCHIDISM میباشد. معمولا بیضه ها در کانال بین شکمی و کیسه بیضه گیر می کنند ( کانال هرنی) اما گاهی اوقات نیز در ناحیه شکمی می باشند.معمولا یکی از بیضه ها درگیر هستند، اما در موارد نادر هر دو بیضه در محل اصلی خود قرار ندارند. این بیماری اغلب در نوزادان نارس شایع است و از هر ۴ کودک نارس یک کودک دچار بیماری بیضه نزول نکرده می باشد. و از هر ۲۰ کودک به دنیا آمده در زمان طبیعی خود یک کودک دچار این بیماری است. در بسیاری از موارد بیضه ها نزول می کنند. با این حال تقریبا از هر ۷۰ مورد یک مورد پس از گذشت یک سال همچنان بیضه نزول نکرده دارد.

در موارد بسیار نادر ممکن است کودکی بدون بیضه باشد و تکامل بیضه در او صورت نگرفته باشد.

آیا بیضه می تواند پس از تولد نزول کند؟

در برخی موارد، بیضه ای که نزول نکرده پس از تولد نزول می یابد. با این حال ، این امر با بزرگتر شدن کودک غیر محتمل تر است. بیضه های کودک باید تا یک سالگی در محل اصلی خود باشند.

چگونه بیماری بیضه نزول نکرده تشخیص داده می شود؟

معمولا با معاینه کودک اندکی پس از تولد و یا در حین ۶ الی ۸ هفتگی بیماری بیضه نزول نکرده را تشخیص داد. با معاینه کیسه بیضه کودک می توان به حضور و یا عدم حضور بیضه در کیسه بیضه پی برد.

در برخی کودکان ممکن است بیضه ها به محل خود بازگردند اما همیشه قابل لمس نباشند.زیرا گاهی اوقات ممکن است به علت سرما بیضه ها به داخل شکم بازگردند. بنابراین اگر شما در دیگر اوقات بیضه های کودک را در محل اصلی لمس نموده اید مثلا هنگامی که کودک را از حمام بیرون آورده اید و بیضه ها در محل اصلی خود نیستند نگران نباشید نیازی به اقدامات درمانی نیست.

بیماری بیضه نزول نکرده موجب چه عوارض و علائمی می باشد؟

بیضه نزول نکرده با علائم خاصی همراه نیست . به عنوان مثال درد در بیمار وجود ندارد.

مشکل بیماری بیضه نزول نکرده چیست؟

اگر یک ویا هر دو بیضه در شکم باقی بمانند بیضه ها نمی توانند به طور صحیح رشد یابند. در مردانی که دچار بیماری بیضه نزول نکرده بوده اند و یا درمان به موقع در کودکی صورت نگرفته باشد میزان اسپرم و باروری آنها از حد طبیعی کمتر می باشد. زیرا بیضه ها برای تولید اسپرم باید دمای پایین تری از بدن داشته باشند.

در مردانی که بیضه نزول نکرده داشته اند باید بررسی بیضه ها به منظور جلوگیری از سرطان بیضه برای این که در ناحیه شکم نباشند انجام شود. در افرادی که بیضه نزول نکرده خود را با اعمال جراحی عمل نکرده اند خطر و ریسک سرطان بیضه بیشتر است. حتی برخی مردانی که در کودکی بیضه نزول نکرده را اصلاح کرده اند نیز بدون خطر نمی باشند. 

منبع: سلامتی برای همه

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک