عوارض شیمی درمانی سرطان بیضه

بستگی به این دارد که چه نوع دارویی برای شما تجویز شده باشد از طرف دیگر هر یک از ما انسانی جدا ازدیگران و بازتابمان در برابر شیمی درمانی مختلف است تاثیرات معمولا موقت است و داروها یا سایر پیشنهاد ها ممکن است بکار گرفته شوند تا از خسارت وارد آوردن به سبک زندگی شما بیش از حد لازم پرهیز نمایند .

بیشتر مردان در حین عمل شیمی درمانی احساس می کنند که بی نهایت خسته اند این حالت یا احساس در روزهای شروع به کار شدید است و هر چه درمان جلو می رود ممکن است بر شدت این خستگی افزوده شود باید مواظب باشید که خودتان را بیش از حد خسته نکنید قبول کنید شما آن فرد قبلی نیستید .

داروهای کیوتوتوایکسیک می توانند برروی مغزاستخوان شما تاثیر نامساعد گذارند مغزاستخوان گلبول های خون را می سازند بنابراین لازم است در شروع درمان از شما آزمایش خون بعمل آید و اینکار در حین درمان و پس از آن ادامه داشته باشد شما به هیج وجه کم شدن گلبول های سفید خون خود را احساس نمیکنید در هر حال پزشک شما یا پرستار شما در آن زمان که شماره ی گلبولهای سفید خون شما شروع به کاهش می کند این موضوع را به شما اطلاع خواهند داد .

در حین درمان ممکن است به شما حالت استفراغ دست دهد و حتی استفراغ نیز بکنید ولی این عمل از جمله تاثیرات جانبی همه ی داروها نیست هربسیاری از قرص ها و تزریق ها برای رفع این مشکل وجود د ارد که پزشک شما بلافاصله از آنها استفاده خواهند کرد تا آرامش را به شما بازگردانند هم چنین ممکن است پیشنهاد دیگری داشته باشند تا شما بتوانید با این مشکل مبارزه کنید .

ممکن است این احساس به شما دست دهد که پس ازهر جلسه شیمی درمانی میلی به غذا ندارید از طرفی بعضی از داروها ممکن است مزه ی غذای شما را تغییر دهد و انها را در نظر شما نا مطبوع جلوه دهد اگر مشکل خوراک دارید لازم است ان را بلافاصله با ویژه گر تغذیه مطرح سازید .

داروهایی را که شما مصرف می کنید و مو جب از دست رفتن موهای زائد بدن شما گردد این بازتاب همیشه جنبه موقت داشته است و هنگامیکه درمان پایان یافت موهای بدن شما دوباره رشد می کنند و به جای اول برمیگردند.

ممکن است شما علاقه داشته باشید موهای سر خودتان را به آن علت که به طور یکنواخت نمی ریزند یا کم نمی شوند و از دید گاه افراد حالت کچلی پیدا می کنید بتراشید شاید هم علاقه داشته باشید از قبل کلاهی تهیه کنید تا سر شما را محافظت کند این کاملا طبیعی است که هر کس برای از دست دادن موی سرش به ویژه اگر ناگهانی نیز باشد ناراحت می شود برای رفع این محظور از موهای مصنوعی یا ویگ نیز می توان استفاده کرد .

اگر تاثیرات جانبی دیگری پیش آید و ارتباط با داروهایی داشته باشد که شما مصرف می کنید با شروع درمان برای شما تشریح خواهد شد .

انوع ایمپلنت آلت

۳ نوع ایمپلنت آلت وجود دارد که عبارتند از: ۱ – پمپ هیدرولیک( یک پمپ و ۲ سیلندر در داخل فضاهای نعوظی آلت قرار داده می شود که با آزاد کردن محلول سالین موجب نعوظ آلت می شود.

با خارج کردن محلول سالین، آلت به وضعیت عادی برمی گردد.) ۲ – پروتز(دو استوانه نیمه سخت ولی قابل خم شدن در داخل فضاهای نعوظی آلت قرار می گیرند و می توان آنها را در وضعیت نعوظی یا غیر نعوظی قرارداد). ۳ – بلوک های پلاستیک نرم( این بلوک ها در داخل فضاهای نعوظی الت قرار می گیرند و می توان با استفاده از کابلی که از آنها عبور می کند آنها را باد کرد و یادوباره به حالت عادی برگرداند). معمولاً عفونت، شایع ترین علت ناموفق بودن ایمپلنت آلت است و با مصرف آنتی بیوتیک برطرف می شود. در بعضی موارد باید ایمپلنت جدیدی را جایگزین کرد.

نکته: * برقرار کردن ارتباط کلامی واضح با همسر، در موارد وجود اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. بعضی از زوج ها همراه با هم برای درمان مراجعه می کنند ولی برخی دیگر از آقایان ترجیح می دهند بدون اطلاع همسرخود به پزشک مراجعه نمایند. عدم ارتباط و همکاریهمسر، نخستین مانع در راه درمان ناتوانی جنسی است و می تواند موجب طولانی شدن مشکل شود. ناتوانی در نعوظ می تواند تأثیر عمیقی بر مرد داشته باشد، در حالی که اختلال نعوظ معمولاً به طور مؤثر و بی خطر قابل درمان است.

نکته: * مطالعات نشان داده اند که احتمال بروز ناتوانی جنسی در مردانی که به طور دایم و متوسط ورزش می کنند کمتر از سایر آقایان است. از سوی دیگرانجام ورزش های شدید و بیش از حد می تواند موجب ناتوانی جنسی شود.

علل عصبی ناتوانی جنسی

(علل عصبی بسیاری موجب ناتوانی جنسی می شوند که از جمله آنها می توان دیابت، الکلیسم مزمن، بیماریMS ، مسمومیت با فلزات سنگین، آسیب های نخاع و اعصاب و آسیب عصبی ناشی از جراحی های لگن را نام برد که همگی می توانند اختلال نعوظ را به دنبال داشته باشند).

ناتوانی جنسی ناشی از مصرف دارو(بسیاری از داروها مانند داروهای ضد پرفشاری خون، داروهای ضداضطراب و ضد افسردگی، قطره های مخصوص آب سیاه چشم و داروهای شیمی درمانی سرطان می توانند موجب ناتوانی جنسی شوند).

هورمون ها(اختلالات هورمونی مانند افزایش پرولاکتین که از هیپوفیز پیشین ترشح می شود، سوءمصرف استروییدها در بدن سازی، بیش از حدبودن هورمون تیریید و هورمون های تجویز شده برای درمان سرطان پروستات می توانند موجب ناتوانی جنسی شوند. به ندرت پایین بودن هورمون تسوسترون موجب این اختلال می شود).

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی عبارتند از : استفاده از سابقه پزشکی و جنسی بیمار، معاینه فیزیکی( از نظر وجود مش کل در دستگاه عصبی، خصوصیات ثانویه جنسی مانند الگوی موهای ناحیه تناسلی یا ریش و سبیل، مشکلات گردش خون، ویژگی غیرعادی آلت)، تست های آزمایشگاهی(شمارش گلبول ها، آزمایش ادرار، چربی خون و اندازه گیری کراتینین و آنزیم های کبدی اندازه گیری تستوسترون خون)و معاینه روانی اجتماعی(همسر بیمار نیز باید مورد بررسی قرار گیرد).

منبع : راهنمای پزشکی خانواده- پروستات و بیماری های آن

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک