تازه های جراحی ، تشخیص و درمان سرطان کلیه

تازه های جراحی ، تشخیص و درمان سرطان کلیه

تازه های جراحی ، تشخیص و درمان سرطان کلیه

امیدبخشی تحقیقات سرطان

پزشکان سراسر دنیا مشغول انجام پژوهش‌های بالینی مختلفی هستند. این پژوهش‌ها، مطالعات تحقیقاتی هستند که افراد به‌صورت داوطلبانه در آن شرکت می‌کنند و شیوه‌های جدید درمان – از جمله درمان ملانوم – مورد مطالعه قرار می‌‌گیرد. این تحقیقات تا به‌حال منجر به پیشرفت‌های زیادی شده و پژوهشگران به تحقیقات خود جهت یافتن شیوه‌هایی که مؤثرتر باشند ادامه می‌دهند.

بیمارانی که به این مطالعات می‌پیوندند اولین کسانی هستند که فرصت بهره‌ بردن از درمان‌هایی را پیدا می‌کنند که در تحقیقات اولیه امیدبخش بوده‌اند. آنها همچنین با کمک به پزشکان جهت کسب آگاهی بیش‌تر دربارۀ بیماری، سهم مهمی در پیشرفت علم پزشکی دارند. اگرچه پژوهش‌های بالینی ممکن است دارای خطراتی باشد، محققان جهت محافظت از بیمار بسیار با دقت عمل می‌کنند.

پژوهشگران در حال مطالعه جراحی، درمان بیولوژیک، شیمی‌درمانی و ترکیبی از این درمان‌ها هستند. آنها همچنین درحال ترکیب شیمی‌درمانی با درمان‌های جدید از قبیل پیوند سلول‌های بنیادی هستند. پیوند سلول بنیادی به بیمار اجازه می‌دهد که با میزان تجویز و مصرف بالایی از دارو، تحت درمان قرار بگیرد. میزان بالای دارو، سلول‌های سرطانی و نیز گلبول‌های قرمز خون را که در مغز استخوان وجود دارد، از بین می‌‌برد. بعد از مدتی، بیمار سلول‌های بنیادی سالمی را از اهداکننده دریافت می‌کند. سلول‌های بنیادی پیوندی گلبول‌های قرمز خون جدید تولید می‌کند.

شیوه‌‌های دیگری هم در دست مطالعه است. برای مثال، محققین در حال مطالعه واکسن‌های سرطان هستند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا سلول‌های سرطانی کلیه را پیدا کرده و مورد حمله قرار دهند.

 تشخیص سرطان کلیه

شناسایی پروتئین‌های دخیل در توسعه سرطان کلیه، به طور بالقوه می‌تواند به پیش‌بینی متاستاز این سرطان کمک کند. تیمی از محققان که یافته‌های آن‌ها در نشریه «مولکولی و پروتئومیکس سلولی» منتشر شده، با استفاده از طیف سنجی جرمی توانستند ۲۹ پروتئین را که به احتمال زیاد در گسترش سرطان کلیه نقش دارند، شناسایی کنند که تمامی این پروتئین‌ها به بدخیمی‌های دیگر مرتبط بوده‌اند. محققان با اشاره به نتایج این تحقیق اظهار کردند: این کشف می‌تواند در تشخیص تومورهای تهاجمی مؤثر باشد و اقدامات درمانی فشرده‌تری را با اقدام‌های به موقع برای بیماران مبتلا فراهم کند.
نتایج حاصل از این تحقیق، ضمن بیان این که متاستاز کارسینوم سلول کلیوی یکی از بدخیمی‌های مقاوم به درمان با یک پیش‌آگهی بسیار ضعیف است، می‌افزاید اگرچه تکنولوژی تصویربرداری در تشخیص تومورهای کلیه افزایش یافته‌اند، ولی با وجود این ۲۵ تا ۳۰ درصد آنها زمانی یافت می‌شوند که بسیار پیشروی کرده‌اند. به گفته محققان، اگر پزشکان بتوانند تعیین کنند که کدام یک از تومورهای کلیوی این پروتئین‌ها را دارا هستند و تمایل زیادی به گسترش دارند، آنها می‌توانند در کنترل و درمان بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم نقش داشته باشند و نیز هزینه‌ها و درمان‌های فشرده و سخت، به بیمارانی که این پروتئین‌ها را ندارند، تحمیل نمی‌شود.

واکسن سرطان کلیه ساخته شد

دانشمندان آلمانی موفق به تولید نوعی واکسن سرطان کلیه از ۱۰ پپتید مصنوعی مرتبط با تومور شدند که سلول‌های کشنده T بدن را علیه تومور فعال می‌کند. دکتر هانس-گئورگ رامنسی، رییس ایمنی‌شناسی دانشگاه توبینگن آلمان مدعی است که واکسن IMA901 برای درمان بیماران مبتلا به سرطان کلیه به کار می‌رود. واکسن جدید بر خلاف شیمی‌درمانی فرایند جدید پاسخ‌های سیستم ایمنی بدن را هدف قرار داده و آن‌ها را جهت حمله به سرطان بسیج می‌کند. مطالعات حاکی از آن است که این ایمنی‌سازی فعال علیه سرطان می‌تواند موفق عمل کند و طول عمر بیماران را حتی بیشتر از آخرین تکنیک‌های شیمی‌درمانی افزایش ‌دهد. عوارض جانبی درمان سرطان کلیه به این روش اندک است. تمامی درمان‌های پیشین مورد کاربرد در این زمینه در کاهش رشد تومور سرطان کلیه موفق عمل کرده‌اند اما به افزایش مطلوب عمر بیمار منتج نمی‌شدند و وی را درمان نمی‌کردند. جزئیات این موفقیت علمی در مجله Nature Medicine انتشار یافته است.

آکسیتینیب، مورد تایید در بدخیمی کلیه

طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، نسبت فایده به زیان داروی آکسیتینیب(Axitinib) در مبتلایان به کارسینوم سلول کلیوی پیشرفته پس از شکست درمان خط اول سیستمیک مطلوب بوده است. سالانه در کشور ایالات متحده حدود ۵۸ هزار مورد جدید ابتلا به کارسینوم سلول کلیوی تشخیص داده می‌شود و متاسفانه ۲۰ تا ۳۰ درصد از این بیماران در زمان تشخیص به مرحله پیشرفته بیماری دچارند. میزان مرگ‌ومیر ناشی از این بدخیمی در آمریکا سالانه ۱۳ هزار نفر است. آکسیتینیب یک درمان خوراکی است که برای مهار انتخابی گیرنده‌های یک، دو و سه فاکتور رشد آندوتلیال عروقی طراحی شده است. این گیرنده‌ها بر رشد تومور، آنژیوژنز عروقی و پیشرفت بدخیمی (گسترش تومور)تاثیرگذارند. اظهارنظر سازمان غذا و داروی آمریکا بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعه بالینی فاز III با نام AXIS روی بیمارانی که بدخیمی در آنها پس از یک درمان سیستمیک، پیشرفت کرده صورت گرفته است. طی مطالعه مذکور اثربخشی و ایمنی داروی آکسیتینیب بر بیش از ۲۵۰۰ بیمار بررسی شد.

دستیابی محققان به شیوه نوین درمان سرطان کلیه

محققان انگلیسی از گاز منجمد برای از بین بردن تومورهای سرطان کلیه استفاده کردند که این امر به معنای عدم نیاز به استفاده از بخیه و بستری طولانی مدت در بیمارستان است. در جراحی لاپاراسکوپی که به جراحی سوراخ کلید (keyhole surgery) نیز معروف است، جراح با ایجاد یک حفره کوچک، تومور را از کلیه خارج می‌کند. محققان دانشگاه ساوت هامپتون روش دمای فوق سرد را برای نابود کردن سلول‌های سرطان کلیه مورد آزمایش قرار داده اند؛ با استفاده از دستگاه سی تی اسکن، تصویری از تومور تهیه شده و بین چهار تا پنج سوزن نازک تر از سر مداد وارد بافت سرطانی می‌شود.
در این روش گاز آرگون از طریق تعدادی سوزن تو خالی از راه پوست بطور مستقیم وارد بافت تومور کلیه و باعث سرد شدن شدید سر سوزن تا دمای منفی ۱۵۰ درجه سانتیگراد می‌شود و در نتیجه بافت‌های اطراف سوزن به حالت منجمد در آمده و تومور نابود می‌شود. این روش درمانی ظرف مدت ۳۰ دقیقه انجام شده و تأثیرات ناچیزی بر عملکرد کلیه بر جای می گذارد. بر خلاف عمل جراحی سنتی، در این روش بیمار پس از یک روز از بیمارستان مرخص شده و می تواند پس از یک هفته نیز به سر کار باز گردد؛ همچنین ریسک خونریزی و ابتلا به عفونت نیز بشدت کاهش یافته و بافت سالم اطراف تومور نیز آسیب نخواهند دید. این روش درمانی برای تومورهایی با قطر کمتر از پنج سانتی متر یا بیمارانی که عمل جراحی برای آنها خطرناک است، تجویز می شود.
روش کرایوتراپی یا درمان با سرد کردن (Cryoablation) برای درمان تومورهای سرطان استخوان و سرطان پروستات نیز کارآیی دارد و از تصاویر سی تی اسکن، فراصوت یا MRI‌ استفاده می شود که امکان مشاهده دقیق محل تومور را برای جراح فراهم می کند. دکتر «دیوید برین» رادیولوژیست بیمارستان دانشگاه ساوت هامپتون تأکید می کند: این روش گامی جدید برای درمان سرطان محسوب می شود؛ با کمک تصاویر اسکن می توان بروز سرطان را در مراحل نخست تشخیص داده و با یک روش کمتر تهاجمی و بدون نیاز به عمل جراحی، تومور را از بین برد.

منبع : clinicalmedicine و ncii

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک