تازه های جراحی پیوند کلیه

تازه های جراحی پیوند کلیه

جراحی پیوند کلیه

جراحی پیوند کلیه عمل جراحی است که طی آن یک کلیه سالم از یک فرد به بیماری که کلیه هایش از کار افتاده است، منتقل می شود. فردی که کلیه اهدا می کند، باید هر دو کلیه او سالم باشد و فردی که کلیه می گیرد، باید هر دو کلیه اش از کار افتاده باشد. همان طور که می دانید هر انسانی می تواند با یک کلیه سالم به زندگی اش ادامه دهد.

پزشکان قبل از پیوند کلیه، هر دو فرد (اهدا کننده و گیرنده) را مورد آزمایش های متعددی قرار می دهند. فرد گیرنده کلیه باید سالم باشد تا بتواند عمل جراحی را تحمل کند و داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی دریافت کند. این داروها شانس پس زدن کلیه پیوند زده را به حداقل ممکن می رساند.

تازه های جراحی پیوند کلیه

تزریق مغز استخوان به پیوند کلیه کمک می کند

به گفته محققان تزریق سلول های مغز استخوان به افرادی که یک کلیه اهدایی دریافت کرده اند باعث می شود نیاز آنها به مصرف داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کند کاهش یابد.

به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز دو گروه از محققان در « مجله پزشکی نیوانگلند ژورنال آو مدیسن » نوشتند سلول های بنیادی در خون و مغز استخوان بدن را فریب می دهد تا این پیوندها را تحمل کند.

محققان « بیمارستان عمومی ماساچوست » و « دانشکده پزشکی هاروارد » در بوستون این فناوری را در یک سری آزمایش بر روی پنج داوطلب که از بستگانشان کلیه دریافت کرده بودند آزمایش کردند.

چهار نفر از این افراد در نهایت داروهای ضد پس زدن خود را کنار گذاشتند.

پزشکان از مدت ها پیش در صدد یافتن یک روش دائمی و قابل اعتمادی بودند که بتوانند با کمک آن بدن را فریب دهند تا عضو پیوندی را مهاجم بیگانه نپندارد.

داروهایی که در حال حاضر استفاده می شوند عوارض جانبی شدیدی نظیر سرطان و آسیب کبدی به همراه دارند.

محققان گفتند مغز استخوان سلول های سیستم ایمنی بدن را می سازد و سلول های ایمنی شخص اهداکننده احتمالا در بدن بیمار پیوندی جای می گیرد و به پذیرش کلیه کمک کند.

این روش پیش از این در شرایط مختلف از جمله بر روی بیماران « میلوم مالتیپل » آزمایش شده بود.

مطالعه جدید بر روی بیمارانی انجام شد که نارسایی کلیه آنها ناشی از مشکلات دیگری بود.

سلول های ایمنی که نقش اساسی T ابتدا مغز استخوان بیماران بطور جزئی تخریب شد و سپس دارویی دریافت کردند که سلول های در پس زدن اعضای پیوندی دارند ـ نابود می کند.

بیماران دارای مغز استخوانی شدند که مخلوط موقتی از سلول های خودشان و سلول های شخص اهداکننده بود.

دو بیمار اول به این روش بسیار خوب پاسخ دادند. اما مشکلاتی برای بیمار سوم پیش آمد و محققان پس از بروز این مشکلات داروی دیگری اضافه کردند که سلول های دیگر عناصر سیستم ایمنی را نیز از بین می برد .

محققان گفتند تمام این چهار بیمار که تحت پیوند کلیه موفقیت آمیز قرار گرفته بودند دو تا پنج سال دیگر کلیه هایشان همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد

منبع : دکتر وریانی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک