بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

قرص بزرگ کننده طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

post_image

 اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت شایع‌ترین علت التهاب داخل اسکروتوم است . با وجود اینکه اپیدیدیمیت در گذشته ناشی از تحریک شیمیایی به دنبال ریفلاکس ادرار تصور می‌شد، ولی صعود معکوس پاتوژن منشا اصلی عفونت است و در بیشتر موارد باکتری‌ها مقصر هستند.همچنین نوع باکتری‌ها بسته به سن بیمار متفاوت است.

در مردان ، اپیدیدیمیت بیشتر بر اثر عفونت جنسی با نیسریا گونوره یا کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود.اپیدیدیمیت و اورکیت به طورمعمول در بیماران سرپایی مشاهده می‌شوند واغلب مردان بین سنین۱۴ تا۳۵سال به این وضعیت‌ها دچار می‌شوند و کلامیدیا تراکوماتیس و نیسریا گونوره، شایع‌ترین پاتوژن‌های این گروه سنی هستند.

اپیدیدیمیت همچنین می تواند اغلب بر اثر عفونت با پاتوژن‌های شایع دستگاه ادراری مانند اشریشیا کولی E. coli .نیزایجاد ‌شود

در مردانی که تماس جنسی از راه مقعد برقرار می‌کنند، باکتری‌های کولیفرم پاتوژن‌های اصلی هستند؛ هرچند که عفونت با هموفیلوس آنفلوآنزا نیز به این موضوع ربط داده شده است.

پاتوژن‌های دیگری که کمتر با اپیدیدیمیت مرتبط‌اند عبارتند از اوره‌آپلاسما اوره‌آلیتیکوم، پروتئوس میرابیلیس، کلبسیلا پنومونیه و سودومونا آئروژینوزا .

اپیدیدیمیت باکتریایی غیراختصاصی بر اثر باکتری‌های ‌هوازی گوناگون ایجاد می‌شود و اغلب با ناهنجاری‌های آناتومیک در ارتباط است.

اپیدیدیمیت ثانویه به مایکوباکتریوم توبرکولوزیس نادر است ولی باید در افراد پرخطر در نظر گرفته شود در بیماران آلوده به ویروس نقص ایمنی انسانی(HIV) یا مبتلا به نشانگان نقص ایمنی اکتسابی(AIDS) علل قارچی و ویروسی از جمله سیتومگالوویروس نیز گزارش شده است.

دررابطه با اورکیت باید گفت که ، به‌جز بیماری‌های ویروسی، عفونت‌های مجرای ادراری تناسلی به ندرت به طور اولیه بیضه را درگیر می‌کنند.و اوریون شایع‌ترین علت اورکیت ویروسی است ودر۲۰تا۳۰ درصد مردان مبتلا به عفونت اوریون ، اورکیت رخ می‌دهد. اورکیت معمولا در بیماران مبتلا به اپیدیدیمیت، همزمان رخ می‌دهد و پاتوژن‌های مسوول بروز این وضعیت‌ها یکسان هستند.

عفونت با منشا خونی عمده‌ترین راه عفونت بیضه به تنهایی است

علت  اپیدیدیمیت

فعالیت جنسی، فعالیت فیزیکی شدید، دوچرخه یا موتورسواری و نشستن به مدت طولانی مانند هنگام مسافرت و مشاغل کم‌تحرک ، جراحی اخیر دستگاه ادراری یا وسیله‌گذاری در دستگاه ادراری و اختلالات آناتومیک مانند انسداد پروستاتی در سالمندان و دریچه پیشابراهی خلفی یا تنگی دهانه پیشابراه در پسران نابالغ..

برگرفته از سایت دکتر کریمی

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

قرص بزرگ کننده طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک