post_image

در قسمت اول این مطلب درباره ی این که علائم هشداردهنده ی این نوع سرطان کدام هستند، توضیحاتی ارائه شد، اما بهتر است بدانید امروز علم پزشکی به درجه ‌ای از پیشرفت رسیده است که دیگر لازم نیست علائم بالینی پدیدار شوند تا پزشک و بیمار به این نوع سرطان مشکوک شوند؛ یعنی راه‌ هایی وجود دارند که اگر بیماران از ۵۰ یا ۵۵ سالگی، سالانه به طور منظم انجام دهند، می ‌توانند این نوع سرطان را در مراحل بسیار ابتدایی شناسایی و درمان کنند که طبیعتا شانس موفقیت، بسیار بالا می ‌رود.

تشخیص سرطان پروستات

معاینه ی غده ی پروستات

اولین اقدام در بررسی این غده است. این معاینه که به آن Digital rectal examination می‌گویند با وارد کردن انگشت پزشک داخل مقعد بیمار و لمس این غده انجام می‌‌ گیرد. نکته ی مهم اینجا است که به‌ رغم این نکته برخی مردان از انجام این معاینه ابا دارند، اما مهم ‌ترین بخش معاینه و بررسی پروستات همین قضیه است که با هیچ روشی از جمله سونوگرافی و آزمایش خون قابل‌ شناسایی نیست.

اندازه گیری  PSA

تومورهای سرطانی ترکیبی را در خون آزاد می ‌کنند که به آن آنتی ‌ژن اختصاصی پروستات(PSA) می‌ گویند. پزشک می ‌تواند با اندازه‌ گیری این ترکیب در خون به راحتی سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد. از این‌ رو به افراد بالای ۵۵ سال توصیه می‌ شود هر ساله این آزمایش را انجام دهند. اگر مقدار این ترکیب در خون بیشتر از ۴ نانوگرم بر دسی لیتر باشد، نگران‌ کننده است و باید بررسی‌ های بیشتری روی بیمار صورت گیرد.

انجام “سی ‌تی ‌اسکن” و “ام آر ای” از نواحی شکم و پروستات نیز از جمله روش‌ های دیگر است که پزشک از این طریق

بیوپسی از غده ی پروستات

انجام بیوپسی از غده ی پروستات، کلیدی‌ ترین روش‌ غربالگری است. این روش زمانی انجام می شود که معاینه ی غده ی پروستات و یا آزمایش خون مورد مشکوکی را نشان داده باشد.

در این روش با یک سوزن از پروستات نمونه‌ برداری می‌ کنند و آن را زیر میکروسکوپ می‌ گذارند که مطمئن ‌ترین روش تشخیصی در حال حاضر محسوب می‌ شود.

عوارض سرطان پروستات

از بحث درمان که خارج شویم مهم‌ ترین نکته‌ ای که مدام روی آن تاکید کردیم، تشخیص زودرس سرطان بود. به این معنا که وقتی صحبت متاستاز یا پیشرفت سرطان به بافت ‌های مجاور مطرح می‌ شود، اینجا همان چیزی است که پزشکان از آن هراس دارند و به سختی می ‌توان به بیمار کمک کرد. بافت ‌هایی از قبیل استخوان ‌ها، ریه‌ ها، مثانه، بافت‌ های شکمی و روده‌ ای از جمله نقاطی هستند که به سرعت سرطان به آن نقاط متاستاز می ‌دهد و درمان را بسیار مشکل می ‌‌کند. این بیماران معمولا خیلی عمر نمی‌ کنند و بیماری در کوتاه‌ ترین زمان ممکن، آن ها را از پا در می ‌آورد.

بیماران سرطانی و روش‌ های نوین درمانی

متاسفانه سرطان پروستات از جمله سرطان‌ هایی است که به سرعت در بدن پخش می ‌شود اگر بیمار به علائم هشدار دهنده بی ‌تفاوت باشد و سرطان در بدن شکل بگیرد، درمان او هر روز مشکل ‌تر خواهد شد.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک