post_image

مسلما ایجاد کوچک ترین تغییری در وضع دفع ادرار می تواند نشانه ای مهم و جدی باشد؛ نشانه ای که نباید بسادگی از کنار آن گذشت. در این میان، افزایش تعداد دفعات دفع ادرار یکی از شایع ترین و مهم ترین مسائلی است که می تواند افراد را درگیر کند. این بیماری زن، مرد، کودک و بزرگسال هم نمی شناسد و ممکن است برای تمام افراد ایجاد شود. شاید شما خودتان چنین وضعی را تجربه کرده باشید یا میان دوستان و اطرفیانتان کسانی را بشناسید که دائم باید برای دفع ادرار خودشان را به دستشویی برسانند و از تکرر ادرار رنج می برند، اما این که چنین مشکلی چرا ایجاد شده و برای درمان آن چکار باید کرد، موضوعی است که حتما به بررسی و پیگیری دقیق تر نیاز دارد و تنها کاری که از دست بیمار برمی آید، مراجعه به پزشک و پیگیری اقدامات اوست.

علائم تکرر ادرار


با فرا رسیدن فصل سرد سال، تعریق بدن کم صورت می‌گیرد و در نتیجه به میزان ادرار افزوده می‌شود و گاهی نیز ترس، استرس، اسپاسم گردنه مثانه و…. باعث بروز حجم زیاد ادرار می‌شوند، ولی در دیابت بی‌مزه با توجه این که شخص به دفعات فراوان ادرار می‌کند، فرد مبتلا تا ۱۰ لیتر آب در روز می‌نوشد و وقتی به هوش باشد صدمه‌ای برای بدن نخواهد داشت، اما اگر شخص دچار بی‌هوشی شود، دیگر توان نوشیدن و جبران آب دفع شده از بدن را نخواهد داشت.

 یکی از مهم‌ترین تغییراتی که در بیماران دیابت بی‌مزه رخ می‌دهد را پایین آمدن وزن مخصوص ادرار صبحگاهی ذکر می‌کند. به عنوان مثال اگر وزن مخصوص ادرار صبحگاهی ۰۳۰/۱ باشد، در این بیماران وزن بسیار پایین‌تر است.

تشخیص تکرر ادرار


بستری کردن و تشنه نگه داشتن بیمار برای چند ساعت و غلیظ نشدن ادرار در این مدت، دلیل محکمی برای تشخیص این بیماری است.

برای درمان این بیماری، هورمون مورد نظر تهیه شده و همانند قطره بینی یا اسپری مصرف می‌شود و از آنجا که هورمون DDAVP بسیار کوچک است، از طریق استنشاق مخاط بینی جذب و اثرگذار است، ولی اگر این بیماری بر اثر اختلال در کلیه باشد، باید ابتدا بیماری کلیوی درمان شود.

 معمولا درمان بیماری تا آخر عمر است و بیمار باید همیشه از قطره استفاده کند. گاهی در ایام حاملگی شاهد تشدید بیماری هستیم که بنابه صلاح پزشک متخصص دوز دارو تغییر می‌کند، ولی آنچه در این بیماری اهمیت دارد، آن است که هر قدر از این دارو کمتر خورده شود و کمتر آب نوشیده شود، کلیه جذب بهتری خواهد داشت.

علل تکرر ادرار

- تضعیف عضلات مثانه،

- عفونت پروستات و بزرگ شدن آن

- عفونت مثانه ، کلیه و یا واژن

- داروها و غذاهای ادرار آور و مصرف زیاد ویتامین B2  و C و پرنوشی

- میگرن

- آسیب به کبد

-  فشار رحم در حال رشد به مثانه در زنان باردار

- انتقال عفونت مقعدی به دستگاه دفع ادرار ( بیشتر در بانوان )

- سنگ‌های مثانه و کلیه

-  دیابت

 

منبع:سیمرغ.پرشین پرشیا.ترکمن

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک