post_image

عفونت کلیه در اثر هجوم باکتری به کلیه اتفاق افتاده و به نام پیلونفریت معروف است و شامل انواع پیلونفریت حاد و مزمن و پیلونفریت آمفیزماتو می‌باشد. بعضی اوقات عفونت کلیه به شکل آبسه کلیه می‌باشد.

راههای انتقال عفونت به کلیه

عفونت بالا‌رونده از مجرا : یعنی میکروب عفونت‌زا از قسمتهای پایینی دستگاه ادراری به کلیه رفته و ایجاد عفونت می‌کند. این حالت در صورت وجود انسداد در مسیر ادراری (ناشی از سنگ و اختلال ساختمانی) و یا اختلال عملکرد دستگاه ادراری و ریفلاکس (برگشت ادراری) بیشتر اتفاق می‌افتد.

انتشار از طریق خون که در نوزادان نقش مهمی دارد و در بزرگسالان به ندرت این راه نقش دارد. و در این حالت معمولا آبسه کلیه ایجاد می‌شود.

انتشار از طریق کانال لنفاوی ، نادر است و شواهد اندکی در این رابطه وجود دارد.

انتشار مستقیم عفونت از اعضاء مجاور : مثلا در آبسه داخل شکمی یا بیماری التهابی لگنی ، عفونت ممکن است به کلیه منتقل شود.

تشخیص عفونت کلیه

در آزمایش خون افزایش گلبولهای سفید وجود دارد.

در آزمایش ادرار ، گلبولهای سفید و باکتری و گلبولهای قرمز و کست گلبولهای سفید و نوتروفیلهای درشت دیده می‌شود (زیر میکروسکوپ)

کشت ادرار همواره مثبت است و معمولا رشد قابل توجه عامل بیماری را (در محیط کشت) نشان می‌دهد.

کشت خون در ۳/۱ بیماران مثبت است.

در موارد مشکوک یا عارضه دار از سی‌تی‌اسکن و سونوگرافی استفاده می‌شود. در این بیماران بیشترین توجه به تشخیص انسداد سیستم ادراری بوسیله سنگ و … است و سونوگرافی برای این منظور مفید است.

چگونه کلیه عفونی می‌ شود؟

کلیه به چند شکل ممکن است عفونی شود؛

* اولین حالت این که میکروب عفونت ‌زا از قسمت‌ های پایینی دستگاه ادراری، به کلیه رفته و ایجاد عفونت ‌کند. در صورت وجود انسداد در مسیر یا اختلال عملکرد دستگاه ادراری این مشکل زیاد اتفاق می‌افتد.

* انتشار از طریق خون، نحوه دیگر ابتلای کلیه به عفونت است که معمولا در نوزادان شاهد آن هستیم.

* گاهی هم انتشار مستقیم عفونت از اعضای مجاور صورت می‌ گیرد؛ به عنوان مثال در بیماری التهابی لگنی، عفونت ممکن است به کلیه نیز منتقل شود.

توصیه به بیماران عفونت کلیه

- بیماران باید تا برطرف‌ شدن‌ تب‌ و ناخوشی‌ در بستر استراحت‌ کنند واز مایعات به اندازه کافی بنوشند (حداقل ۲ لیتر در روز).

- گاهی لازم است بیماران برای اسیدی‌ شدن‌ ادرار از آب‌ آلبالو یا زغال اخته و یا ویتامین C استفاده‌ کنند.

- بعد از درمان عفونت، اگر مشکلی مانند انسداد مجاری ادراری، سنگ کلیه یا اختلال دستگاه ادراری وجود دارد این عوامل برطرف گردند.

-عفونت حاد کلیه در بزرگسالان معمولا به خوبی درمان می شوند و اثر جوش خوردگی و ترمیم کلیوی یا آسیب پایدار بر جای نمی‌ ماند، اما در کودکان به دلیل عدم رشد کامل کلیه، عفونت کلیه می ‌تواند آسیب شدیدی ایجاد نماید و به ‌طور دائم عملکرد کلیه را مختل سازد.

منبع:تبیان.زندگی سالم.ایستگاه نیاز

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک