post_image

افتادگی مثانه

یکی از مشکلات شایع زنان، افتادگی مثانه است که به دلیل اختلال در غشای حمایت کننده کف لگن ایجاد می شود.
در این بیماری این غشا که از تعدادی عضله تشکیل شده دیگر توان حمایت از  لگن و تحمل وزن لگن، شامل روده ها و رحم و مثانه را ندارد. در نتیجه افتادگی ایجاد می شود و علامت مهم این مشکل بی اختیاری ادرار بخصوص موقع افزایش فشار شکم هنگام زورزدن و سرفه کردن است.

عوامل متعددی در ایجاد این وضع دخالت دارد، اما مهم ترین عامل زمینه ژنتیکی فرد است که در این موارد این بافت یک ضعف ژنتیکی دارد به طوری که گاهی در زنانی که هرگز حامله نشده اند هم این مشکل دیده می شود، اما از عوامل زمینه ساز دیگر می توان به حاملگی های متعدد، جنین های درشت، زایمان های طبیعی سخت و وزن بالای زن مبتلااشاره کرد.

همین جا لازم است اشاره کنم که زایمان طبیعی شرط لازم این بیماری نیست، یعنی کسانی که زایمانشان به روش سزارین انجام شده هم می توانند دچار این مشکل شوند. مساله دیگر این که اهمیت تعداد حاملگی در زنان جوان تر بیشتر است، اما در زنان بالای ۶۰ سال دیگر تعداد فرزند اهمیت خاصی ندارد.
از عوامل زمینه ساز دیگر می توان به کارهای سنگین، اختلال سطح هوشیاری، دیابت و سکته مغزی اشاره کرد. از علل کمتر شناخته شده دیگر جراحی برداشتن رحم، مصرف سیگار، یبوست و استرس شغلی است.در زنانی که به دنبال زایمان دچار بی اختیاری ادراری گذرا می شوند، دیده شده که سرانجام طی پنج سال بعدی دچار بی اختیاری ادرار می شوند.

 

اولین روش درمانی برای این زنان پس از بررسی و تشخیص قطعی، تغییر رژیم غذایی همراه با ورزش های خاص برای تقویت عضلات کف لگن و درمان بیماری های زمینه ساز این مشکل است.
از جمله علل زمینه ساز، داروهاست که باید قطع شود. در نهایت قطعی ترین روش درمان، جراحی است.

 تشخیص افتادگی مثانه (اکستروفی مثانه)

 امکان تشخیص  این بیماری قبل از تولد با سونوگرافی توسط سونوگرافیست مجرب وجود دارد.بعد از تولدبا معاینه بالینی تشخیص داده میشود.

درمان افتادگی مثانه(اکستروفی مثانه)

 درمان این ناهنجاری جزء مشکلترین درمانها در جراحی اطفال است.درمان اولیه باید در ۴۸ ساعت اول بدو تولد صورت گیرد.اعمال جراحی متعدد برای ترمیم مجاری ادراروآلت  وبرطرف کردن مشکل بی اختیاری ادرار لازم است که با توجه به نظر جراح مجرب در زمان مناسب صورت میگیرد.

حوصله و تجربه جراح و همکاری والدین در موفق بودن درمان این بیماری اهمیت بسزایی دارد.باید اذعان کرد که اعمال جراحیاکستروفی مثانه باید در مراکز آشنا به مسایل آن صورت گیرد.به طور کلی میزان موفقیت در درمان(که به معنای کنترل ادرار به مدت ۳ساعت میباشد)حدود ۵۰%است که وابسته به نوع ناهنجاری وعوامل ذکر شده در بالا دارد.

منبع:جام جم

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک