post_image

پزشک یا پرستار از علایم شما خواهد پرسید و شما را معاینه خواهد کرد.
» آزمایش ادرار: به منظور بررسی وجود عفونت یا خون یا سلول‌های غیرطبیعی در آن، انجام می‌شود.
» سیستوسکوپی: برای این کار، پزشک یک لوله انعطاف‌پذیر را که سیستوسکوپ نامیده می‌شود، از طریق پیشابراه به داخل مثانه می‌برد. در طول این کار پزشک احتمالا یک نمونه بیوپسی نیز می‌گیرد (بیوپسی یعنی برداشتن یک تکه کوچک از بافت مثانه که غیرطبیعی به نظر می‌رسد). این بافت در آزمایشگاه برای این که مشخص شود آیا سرطانی هست یا نه، بررسی می‌شود.
» پیلوگرافی داخل وریدی: شامل یک عکس رادیولوژی است که تمام مجاری ادرار شما را نشان می‌دهد و پیش از آن یک ماده خشک به داخل سیاهرگ‌های بازو تزریق می‌شود که این ماده از طریق رگ‌های بدن به کلیه می‌رسد و پس از آن از طریق کلیه‌ها به داخل مجاری ادراری ترشح می‌شود و باعث می‌شود که مجاری ادرار هنگام عکس گرفتن دیده شوند.

تشخیص سرطان مثانه

سی‌تی اسکن شکم

سونوگرافی کلیه‌ها و مثانه
اگر مشخص شود که توده‌ای در مثانه هست، تست‌های بیشتری برای مشخص شدن اینکه آیا سلول‌های تومور به داخل دیواره مثانه راه یافته‌اند یا به نزدیکی غدد لنفاوی آن ناحیه از بدن رسیده‌اند، یا به سایر اندام‌ها بدن دست‌اندازی کرده‌اند، انجام می‌شود. به عنوان مثال ممکن است یک عکس رادیوگرافی از قفسه سینه یا سی‌تی اسکن از استخوان‌ها صورت بگیرد.

درمان سرطان مثانه

درمان تومور مثانه به مهاجم یا غیرمهاجم بودن آن بستگی دارد.
» فولگوریشن: در تومور‌های غیرمهاجمی که زود تشخیص داده می‌شوند، پزشک سعی می‌کند تومور را از طریق یک اشعه الکتریکی شدید که به وسیله سیستوسکوپ وارد مثانه می‌شود، تخریب کند. برای تومور‌های کوچک این روش تنها روش لازم است و نیاز به سایر اقدامات نمی‌باشد.
» شیمی‌درمانی داخل مثانه‌ای: داروهای شیمی‌درمانی از طریق سوند به درون مثانه وارد می‌شوند. این کار نقش پیشگیرانه و درمانی جهت جلوگیری از عود و از بین بردن بقایای سلول‌های تومورال سطحی دارد که هفته‌ای یک بار و برای مدت ۶ هفته استفاده می‌شود. این روش درمانی هیچ عارضه خاصی را برای فرد ایجاد نمی‌کند.
» (برداشتن تومور از راه مجرا): از طریق مجرای ادرار با دستگاه رزکتوسکوپ وارد مثانه شده و تومورهای سطحی را برمی‌دارند.
» پارشیال سیستکتومی (برداشت ناکامل مثانه): تومورهای بزرگتر که به درون عضلات دیواره مثانه راه یافته‌اند، باید به وسیله عمل جراحی برداشته شوند. گاهی قسمتی از مثانه یا تمام آن برداشته می‌شود؛ این عمل جراحی سیستکتومی نام دارد. در سیستکتومی پارشیال قسمتی از مثانه با عمل جراحی برداشته می‌شود که این کار به‌طور معمول در تومورهای منفرد بیشتر انجام می‌شود.
» رادیکال سیستکتومی: این روش در واقع برداشتن ارگان‌های مختلف واقع در قدام لگن است که در مردان شامل مثانه با چربی اطراف، پریتوئن روی آن، پروستات و سمینال وزیکول می‌باشد. اگر کل مثانه برداشته شود، حالب (مجرایی که ادرار را از کلیه به مثانه هدایت می‌کند) به قسمتی از روده کوچک که ایلئوم نامیده می‌شود، متصل می‌شود تا ادرار از کلیه به ایلئوم هدایت شود. سپس سوراخی بر روی شکم ایجاد می‌شود تا ادرار از راه این مجرا از روده خارج شود. یک کیسه پلاستیکی مخصوص نیز به این سوراخ متصل می‌شود.

 پرتودرمانی

 شیمی‌درمانی

مهم‌ترین دارو در شیمی‌درمانی سیس‌پلاتین است که به تنهایی در درمان ۳۰ درصد از سرطان‌ها استفاده می‌شود. پرتودرمانی و شیمی‌درمانی بیشتر برای تومور‌هایی به‌کار می‌رود که سلول‌های آنها به خارج مثانه دست‌اندازی کرده‌اند.
» درمان‌های ترکیبی: درمان، ممکن است ترکیبی از درمان‌های ذکرشده باشد.

درمان سرطان مثانه تا چه زمانی ادامه دارد؟

مانند دیگر انواع سرطان، درمان سرطان مثانه نیز زمانی موفقیت‌آمیز خواهد بود که پیش از انتشار آن به سایر قسمت‌های بدن درمان شروع شود و به همین دلیل است که سرطان باید هرچه زود‌تر تشخیص داده شود. بنابراین اگر علایمی از سرطان مثانه را دارید هرچه زود‌تر به دکتر خود مراجعه کنید. اگر تومور شما غیرمهاجم است احتمال درمان شما بسیار عالی است، اگرچه باید به صورت منظم تست سیستوسکوپی را انجام دهید چون تومور‌های کوچک بیشتر اوقات برگشت‌پذیرند و احتمال گسترش و دست‌اندازی تومور جدید وجود دارد.
برداشتن تومور مهاجم به همراه قسمتی از مثانه، باعث کوچک شدن اندازه آن می‌شود و این به این معنی است که حفره مثانه مفدار کمتری از ادرار را می‌تواند در خود جای دهد، بنابرین دفعات رفتن به دستشویی افزایش پیدا می‌کند.
مراقبت از خود در طول بیماری و درمان سرطان مثانه
» اگر تمام مثانه برداشته شده است، سوراخ خروجی را که بر روی شکم قرار دارد همیشه تمیز نگه دارید تا مانع از عفونت در بدن خود شوید و کیسه آن را قبل از اینکه خیلی پر شود خالی کنید.
» در اوایل درمان، حتما با یک مشاور روان‌شناس در مورد تغییراتی که در بدن و اعتماد به نفس شما ایجاد شده صحبت کنید. حرف زدن با یک مشاور و یا فرد مورد اطمینان می‌تواند در جلوگیری از مشکلات روحی بعدی کمک‌کننده باشد.
» در طول درمان سرطان مثانه یک دورنمای مثبت برای زندگی خود در نظر بگیرید. حتی اگر لازم است تغییراتی را در نحوه زندگی خود بدهید. این تغییرات می‌تواد شامل رژیم غذایی سالم، مقدار زیاد مایعات، تمرینات ورزشی و دوره‌هایی از استراحت و زمانی برای صرف فعالیت‌هایی که از انجام آنها لذت می‌برید، باشد.
» سیگار نکشید.

عوارض سیستکتومی

شایع ترین عوارض خونریزی و عفونت زخم است. روده بزرگ یا کوچک ممکن است در این روش زخمی، که ممکن است تعمیر، استومی، و یا عمل جراحی بیشتر ضروری است. اشک رکتوم باید شناسایی شده و قبل از ختم پروسه ترمیم شده است. به رسمیت شناخته نشده است، این می تواند منجر به عوارض وخیم شود. ناتوانی جنسی رخ می دهد پس از سیستکتومی رادیکال است و همچنین پس از یک سیستکتومی ساده گزارش شده است. آسیب نیز می تواند به رحم و حالب رخ می دهد و همچنین به عنوان اعصاب و عروق خونی در منطقه از روش.

تعریف سیستکتومی

سیستکتومی عمل جراحی برای برداشتن مثانه ادرار از طریق یک برش در قسمت تحتانی شکم است. حذف را می توان جزئی، کامل (ساده)، و یا می تواند شامل ساختارهای اطراف آن (افراطی).

 

منبع : persian-medicine و mdhealthresource

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک