سرطان کلیه

نوعی سرطان است که در سلول‌های کلیه ایجاد می‌شود.

سرطان در کلیه یا سلول‌های کلیه را مبتلا می‌سازد و یا سلول‌های اوروتلیال درون لگن‌چه‌های کلیه را هدف قرار می‌دهد. بسته به نوع سرطان در کلیه٬ پیش‌آگهی و درمان متغیر خواهد بود.

 • انکوسیتوم
 • آنژیومیولیپوم
 • آدنوما
 • کارسینوم در سلول کلیه (هایپرنفروما یا تومور گراویتز)
 • سارکوم
 • نفروبلاستوم (تومور ویلمز) که در کودکان زیر پنج سال دیده می‌شود
 • ازدیگر انواع تومور کلیه که به شکلی کمیاب دیده می‌شوند می‌توان به آدنوکارسینوم در سلول‌های روشن٬ کارسینوم سلول ترانزیشنال٬ پاپیلوم و لنفوم کلیه اشاره نمود.

سرطان کلیه می‌تواند یک تومور ثانویه ناشی از متاستاز سرطانی دیگر در هرکجای بدن باشد.

علائم و نشانه‌های سرطان کلیه

درد در پهلوها یا یک طرف پهلو٬ هماچوری یا وجود خون در ادرار٬ احساس فشار در شکم و در مراحل تکامل یافته سرطان وجود توده قابل لمس٬ فشار خون بالا٬ تب و تعریق داغ٬ خستگی و سردرد مداوم٬ لاغری غیر قابل توصیف و پائین آمدن توانایی بدن از علائم کلی در سرطان کلیه است هرچند هر کدام از این علائم می تواند نشانه بیماری های دیگری باشند.

درمان سرطان کلیه

 1. جراحی: معمول ترین راه درمان است که نوعی از درمان موضعی است و سرطان را در کلیه و مناطق نزدیک درمان می کند. عمل جراحی برای بیرون آوردن کلیه از بدن، نفرکتومی نامیده می شود که انواع گوناگونی دارد. نوع عمل به مرحله تومور بستگی دارد.
 2. رادیوتراپی: نوعی درمان موضعی است. در آن از پرتوهایی با انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.
 3. درمان بیولوژیکی: نوعی درمان سیستمیک است. در این روش از توانایی ذاتی بدن (سیستم ایمنی) برای مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می شود.
 4. شیمی درمانی: نوعی درمان سیستمیک است. داروهای ضد سرطان وارد گردش خون شده و به سراسر بدن می رسند. با وجودی که این روش برای بسیاری از انواع سرطان مناسب است، ولی برای سرطان کلیه خیلی مفید نیست.
دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک