post_image

کم‌چرب کم‌نمک و کم‌پروتئین

برای بیماران مبتلا به نارسایی‌های مزمن کلیه، پزشکان معمولا دو نوع درمان عمده را به کار می‌گیرند که اولین راه‌حل، پیوند کلیه به بیمار است حال اگر در این روش، اهداکننده کلیه وجود داشته باشد و بیمار نیز پیوند کلیه را پس نزند، بیمار می‌تواند از لذت زندگی طبیعی بهره‌مند شود.

البته همیشه هم شرایط پیوند کلیه فراهم نیست و در صورتی که بیمار نتواند کلیه اهدایی دریافت کند یا وضع جسمی‌اش برای پیوند کلیه مساعد نباشد، در آن شرایط پزشکان برای دفع سموم بدن از دستگاه‌های دیالیز استفاده می‌کنند و در واقع این دستگاه، همان کار کلیه‌ها را برای بیمار انجام می‌دهد.

برای بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی‌های کلیوی، «دیالیز» یک کلمه ترسناک و استرس‌زاست، دیالیز تنها یک روش درمانی برای بیماران مبتلا به نارسایی‌های کلیوی است که ترس بیماران از آن بی‌مورد است و در صورتی که این گروه از بیمارن، فرآیند درمان را ادامه دهند و الگوی زندگی سالم را رعایت کنند، می‌توانند کیفیت سلامت زندگی‌شان را نیز ارتقا دهند.

رژیم غذایی دیالیزی ها

بیشتر بیماران استفاده‌کننده از دستگاه‌های دیالیز، معمولا هفته‌ای سه بار برای دفع سموم بدن به مرکز درمانی که خدمات دیالیز ارائه می‌دهد، مراجعه می‌کنند و این گروه از بیماران باید علاوه بر این که فرآیند درمان خود را قطع نکنند از الگوهای غذایی خاصی نیز استفاده کنند.

رژیم غذایی یک بیمار دیالیزی باید یک رژیم غذایی کم‌چرب، کم‌نمک و کم‌پروتئین باشد.

مثلا یک بیمار دیالیزی باید تا حد امکان از گوشت قرمز کمتر استفاده کند، در غذاهای خود تا جایی که می‌تواند از نمک استفاده نکرده و از مصرف حبوبات نیز خودداری کند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک