تفاوت دردهای عضلانی و کلیه

گفت و گو با متخصص کلیه و مجاری ادرار

دردهای اسکلتی-عضلانی در بسیاری از موارد با دردهای کلیه اشتباه گرفته می شوند و این امر نگرانی زیادی برای بیمار و اطرافیانش به همراه دارد.

 چرا دردهای کمری و کلیه با یکدیگر به اشتباه گرفته می شوند؟

علت این است که کلیه‌ها به عنوان عضوی حساس از بدن با بسیاری از اعضای دیگر بدن در ارتباط است از سوی دیگر کلیه در زاویه دنده‌ای مهره‌ای در پشت قرار دارد و خیلی از بیماران این دردها را با درد کمر اشتباه می‌گیرند.معمولا بیشتر این دردها منشأ عضلانی ـ اسکلتی دارند و ریشه کلیه درد نیست.

تمایز میان درد کلیه و کمر چگونه شناخته می شود؟

یکی از شایع‌ترین علل دردهای کمری،گرفتگی کمر است که عمدتا در ناحیه چپ کمری ایجاد شده، شروع درد از ناحیه زیر دنده‌ها بوده و احساس تیرکشنده‌ای در ناف ایجاد می‌شود.

درد کلیه از ناحیه زیر دنده‌ها شروع می شود و با انجام آزمایش و سونوگرافی پزشک به تشخیص قطعی می‌رسد. در افرادی که دچار یبوست مزمن هستند دردهای کمری شیوع بیشتری دارد، بسیاری از دردهای کمری در مبتلایان به یبوست مزمن با درد کلیه اشتباه گرفته می شود. یک راه ساده تشخیص تفاوت دردهای کلیوی با دردهای استخوانی و عضلانی در این است که با تغییر وضعیت و سرما و گرما هیچ تغییری در آن حاصل نمی‌شود ولی در دردهای عضلانی با تغییر وضعیت و تغییرات دمایی شدت درد هم تغییر پیدا می‌کند. دردهای کلیوی ممکن است تهوع و استفراغ داشته باشند ولی دردهای عضلانی خیر. بنابر این هر دردی در ناحیه کمر لزوما نشان دهنده درد کلیه نیست بلکه باید به پزشک مراجعه نمود و تشخیص قطعی را جویا شد. در بیش از ۹۰ درصد موارد تشخیص قطعی علل کمر درد با انجام معاینه و شرح حال دقیق از بیمار توسط پزشک امکان پذیر است، بنابراین افراد باید هرگز نگرانی به خود راه ندهند.

کدامیک از دو بیماری(درد کلیه یا کمری) شیوع بیشتری دارد؟

قطعا دردهایی با منشا عضلانی و استخوانی شایعترند.باید بدانیم که خود کلیه به ندرت درد می‌گیرد، اکثر دردهای کلیه ناشی از فشار کپسول کلیه است که متعاقب یک سری التهابات یا عفونت‌ها و انسداد ایجاد می‌شود. مثلا عبور سنگ یا عفونت حاد باکتریال ایجاد درد می‌کند، سرطان‌های کلیه و سنگ‌های شاخ گوزنی تهدیدکننده نسج کلیه از این دست محسوب می‌شود. در بیشتر موارد در مواردی غیر از این دردها، نگرانی بی‌مورد است و انجام سونوگرافی و آزمایش لازم نیست و دردها ریشه عضلانی اسکلتی دارند.

چه علائمی نشان‌دهنده وجود سنگ در کلیه هستند؟

مهم‌ترین شاخصه سنگ کلیه دردهایی طاقت‌فرساست که تحملشان بسیار سخت و دشوار است . این درد معمولاً با  جابه‌جا شدن تغییری پیدا نمی‌کند و معمولا بیمار از درد و ناراحتی کلیه نا‌آرام است و بیقراری می‌کند. برخلاف دردهای شکمی که با آرام‌تر شدن درد بیمار کمی راحت‌تر می‌شود در دردهای کلیه  بیمار به شدت به خود می‌پیچد و آرام و قرار ندارد .علامت بعدی می‌تواند وجود خون در ادرار باشد. به ندرت هم گاهی ممکن است سنگ‌های کلیه بدون هیچ دردی خودش را به‌صورت نارسایی کلیه نشان دهد
این درد دقیقاً کدام نواحی را در بر می‌گیرد؟
درد در پهلوها و دقیقاً در زاویه‌ای است که دنده‌ها با فقرات کمری ایجاد کرده‌اند.

مهمترین دلایل بروز سنگ‌های کلیه چیست؟

فاکتورهای متعددی در بروز سنگ کلیه نقش دارند که می‌توان به عامل ژنتیک و وراثت، شرایط جغرافیایی و آب ‌و هوایی، جنسیت و نوع آب مصرفی اشاره کرد. چون استفاده از آب سنگین باعث بروز سنگ کلیه می‌شود.

سنگ کلیه در آقایان شایع‌تر است یا بانوان؟

در گذشته‌های خیلی دور در آقایان خیلی شایع‌تر از خانم‌ها بود ولی با تغییر روش زندگی  شیوع سنگ کلیه در خانم‌ها هم افزایش داشته‌است. دو مقوله مربوط به سنگ کلیه در طول این سال‌ها تغییر پیدا کرده‌است که یکی  افزایش سنگ در خانم‌هاست که به تغییر سبک زندگی ربط پیدا می‌کند. عامل دیگر که تأثیرگذار است و باعث بروز سنگ کلیه می‌شود تغییر نوع «شغل» از شغلهای با فعالیت فیزیکی بیشتر به شغلهای با تحرک کمتر است .

منبع: خورشید آنلاین

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکTagged with: