post_image

تومور بیضه

تومور های بیضه تومور های شایعی نیست . تومورها بیشتر بیضه راست را درگیر می کند. علت ایجاد تومور بیضه مشخص نیست ، ولی بعضی عوامل می تواند احتمال بروز انرا افزایش دهد : عدم نزول بیضه ، تجویز استروژن به مادر در زمان بارداری ، ضربه و عفونت هایی که سبب کوچک شدن بیضه ها شوند.
شایعترین علامت تومور ها بزرگی بدون درد بیضه ها می باشد. گاهی بیماری با علایم ناشی از انتشار آن به قسمت های دیگر مشخص می شود . مانند درد پشت ، سرفه ، تنگی نفس ، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ ، دردهای استخوانی و تورم اندام تحتانی .
توصیه می شود مردان به صورت منظم بیضه های خود را معاینه کنندو در صورت هرگونه تغییر غیرطبیعی برای بررسی به پزشک مراجعه نمایند.

در مقایسه با دیگر سرطان های مختص مردان مانند سرطان پروستات، سرطان بیضه نادر است. به هر حال، این نوع سرطان شایع ترین نوع سرطان در مردان ۲۹ تا ۳۵ ساله می باشد.

از آنجائی که سرطان بیضه در یک عضو خارجی اتفاق می افتد، می توان آن را با کشف بزرگ شدن بیضه طی بررسی معمول بیضه ها تشخیص داد. با تشخیص سرطان بیضه بموقع و درمان سرطان بیضه بصورت سریع، می توان به بهبود آن امیدوار بود.

انواع سرطان بیضه

این سرطان به دو دسته سمینوم و غیر سمینوم تقسیم می شود.

علل سرطان بیضه

علت تومورهای بیضه دقیقا معلوم نیست ولی هم عوامل مادرزادی و هم عوامل محیطی در بروز آن تاثیر دارند. از جمله مهم‌ترین عوامل موِثر، کریپتورکیدسیم است که به معنی عدم نزول بیضه به محل طبیعی خود در کیسه اسکروتوم (یا کیسه بیضه) است.پائین نیامدن بیضه به عنوان عامل خطرساز در سرطان بیضه به شمار می آید.

در بسیاری از موارد سرطان بیضه پس از وارد آمدن ضربه به بیضه کشف می گردد. صدمه به بیضه ها عامل ایجاد سرطان بیضه نیست بلکه باعث ایجاد توجه به بیضه و کشف توده هائی که از قبل در آن بوده اند می گردد. عامل دیگری که می تواند زمینه ساز سرطان بیضه باشد، مصرف داروهای حاوی استروژن در زمان بارداری توسط مادر و اثر آنها روی جنین مذکر است.

سرطان های بیضه در بین افراد دوقلو یا برادران و اعضاء خانواده فرد مبتلا بیشتر از سایر افراد طبیعی جامعه دیده می شود. این مشاهده مطرح کننده دخالت عوامل ژنتیکی در ایجاد سرطان بیضه می باشد..

عوامل دیگری مثل نژاد هم در ابتلا‌ به این بیماری موِثرند و مردان سفیدپوست نسبت به مردان سیاه‌پوست در معرض خطر بالاتری هستند. کسانی که پدر یا برادر آنها به این بیماری مبتلا شده‌اند و شغل‌هایی دارند که درتماس با برخی مواد شیمیایی هستند، افرادی که در معادن کار می‌کنند و آتش‌نشان‌ها باید بیشتر مراقب باشند، چون این عوامل شانس ابتلا به سرطان بیضه را بالا می‌برند.

 علائم سرطان بیضه

در ابتدای بیماری که هنوز سرطان محدود به بیضه است و به اصطلاح متاستاز نداده (یعنی به سایر نقاط بدن گسترش نیافته)، اغلب بزرگی بیضه‌ها، وجود توده‌ در بیضه و یا درد بیضه از علایم بیماری هستند ولی با پیشرفت بیماری و با توجه به محل متاستاز، ممکن است علایمی مثل کمردرد، درد زیر شکم، درد بیضه‌ها و احساس ناراحتی در آنها و ورم پاها ایجاد شود.

درد خفیف در کشاله ران، شکم یا پهلو

بزرگی یا حساسیت پستان در مردان

ایجاد توده در ناحیه گردن

اگر این علائم ظاهر شود، برای بررسی دقیق آنها باید سریع به پزشک مراجعه نمود

منبع : aftabir و  niksalehi  و   beytoote

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک