تکرر ادرار و مرگ

رابطه بین تکرر ادرار شبانه و مرگ است. یافته‌ها حاکی از این است که ادرار کردن مکرر در هنگام شب نشان دهنده شرایط پزشکی شناخته نشده است و می‌تواند خطر مرگ را در همه افراد در همه گروه‌های سنی نشان دهد.
به یک میلیون دلیل ممکن است فردی که دچار تکرر ادرار در هنگام شب است دچار مشکلات سلامتی باشد. بررسی اطلاعات پزشکی ۱۶ هزار مرد و زن بالای ۲۰ سال نشان می‌دهد باید در مورد نیاز به دست‌شویی رفتن چند باره در هنگام شب توجه جدی صورت گیرد.
ارتباط این دو فاکتور در میان جوانان بسیار بیش‌تر از سالمندان است. افراد جوانی که دچار این حالت هستند با احتمال دو برابر بیش‌تر در معرض خطر مرگ هستند، اما در مورد افراد مسن‌تر این میزان بین ۲۰ تا ۳۰ درصد خواهد بود.
در ۱۵٫۵ درصد از مردان و نزدیک به ۲۱ درصد از زنان تکرر ادرار در هنگام شب با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. این حالت می‌تواند یکی از علائم بروز بیماری‌های مزمن در انسان باشد.
مطالعه روی ۷۸۸ مرد و زن بالای ۷۰ سال و نرخ مرگ و میر آن‌ها در طی ۵ سال نشان داد افرادی که به طور مکرر در هنگام شب برای ادرار کردن بیدار می‌شوند در خطر مرگ قرار دارند. هرچه تعداد مراجعه به دست‌شویی بیش‌تر باشد به همان اندازه خطر مرگ فرد نیز افزایش پیدا می‌کند.

تکرر ادرار در زنان حامله‌

این حقیقتی است که زنان حامله دائما نیاز به دفع ادرار دارند. اکثریت مردم تصور می‌کنند که علت این مساله فشار رحم در حال رشد به مثانه است. این نکته قطعاً در بعضی از ماه‌های حاملگی که رحم بزرگ شده است صدق می‌کند. در واقع بسیاری از زنان در طول حامگی دچار «بی‌اختیاری فشاری» می‌شوند. در این نوع بی‌اختیاری، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه خارج می‌شود. این عارضه در ۳ ماهه سوم شایعتر است.

برای جلوگیری از این عارضه بهتر است قبل از پر شدن بیش از حد مثانه، به دستشویی بروید.انجام ورزش‌هایی که سبب تقویت عضلات کف لگن می‌شود نیز می‌تواند به کاهش بی‌اختیاری فشاری کمک کند. بهتر است ورزش‌های لگن را در اوایل حاملگی شروع کنید و تا بعد از زایمان ادامه دهید. (در واقع اگر غیر از زمان حاملگی نیز این ورزش‌ها را انجام دهید بسیار مفید خواهد بود.) به خاطر داشته باشید که قبل از شروع ورزش مثانه خود را تخلیه کنید.
تکرر ادرار به فاصله کوتاهی پس از زایمان برطرف می‌شود. چند روز اول بعد از زایمان حجم و دفعات ادرار زیاد می‌شود زیرا بدن در حال دفع مایعات اضافی است که در طول حاملگی در بدن جمع شده است. ولی بعد از چند روز وضعیت به حالت زمان قبل از حاملگی بر می‌گردد.

کنترل تکرر ادرار

علاوه بر استفاده از دارو که با تجویز پزشک انجام می‌شود سعی کنید چای و قهوه کمتر مصرف کنید زیرا این مواد تا حدی مدر (زیاد کننده ادرار) هستند. همچنین برای این‌که تعداد دفعات دستشویی رفتن در شب را کم کنید روزها مقدار زیادی آب بنوشید ولی در ساعات قبل از خواب آب ننوشید. یک راه دیگر این است که هنگام ادرار کردن کمی به جلو خم شوید تا مثانه کاملاً تخلیه شود. بیشتر از اینها کار دیگری نمی‌توان کرد.

منبع:نورپرتال  خبر خونه

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک