جراحی‌های ارولوژی زنان

جراحی‌های ارولوژی زنان

جراحی‌های ارولوژی زنان

ارولوژی زنان بیشتر به مشکلات افتادگی لگن، و بی اختیاری ادرار می پردازد. بسته به نوع مشکل و شرایط بیمار، درمان های دارویی یا جراحی توصیه می شود. در جراحی‌های ارولوژی زنان از تکنیک‌های مختلف شامل استفاده از Tape و تزریق‌های داخل مثانه‌ای استفاده می‌شود.

بی‌اختیاری استرسی ادرار (Stress incontinence):

به خیس شدن بدون اختیار متعاقب مانورهای خاصی مثل: خنده، زورزدن، سرفه و بلندکردن اجسام سنگین اطلاق می‌شود. بی‌اختیاری استرسی ادرار شایع‌ترین نوع بی‌اختیاری در زنان است که ۲۵%از جمعیت زنان را درگیر می‌کند.
بی‌اختیاری استرسی ادرار بندرت در خانمهای بدون زایمان دیده می‌شود و احتمال آن با تعداد زایمان و سن بالا و چاقی مفرط افزایش می‌یابد. این مسئله در جوامع امروزی برای زنان بدلیل حضور بیشتر آنها در اجتماع دارای اهمیت ویژه‌ای است به طوری که نوع خفیف آن هم نیازمند درمان است.
درمان بی‌اختیاری استرسی ادراری در سالهای اخیر دچار تحول شده و روشهای درمانی مؤثر متنوعی با تأثیرپذیری کافی ابداع گردیده است که باید قبل از تعیین و استفاده از روش درمانی خاص، بیمار توسط متخصص ارولوژی معاینه شده و ارزیابی‌های کلینیکی و پاراکلینیکی انجام شود. که در این خصوص می‌توان از تستهای تشخیصی جدید از قبیل یورودینامیک (نوار مثانه) و … استفاده کرد. که پزشک را جهت تعیین نوع درمان، انتخاب و اجرای آن کمک خواهد نمود. روشهای درمانی در این حیطه به دو گروه جراحی و غیرجراحی تقسیم می‌گردند.

جراحی در درمان بی‌اختیاری استرسی ادرار:

این روش به طرق مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که می توان آنها را به دو روش شکمی و واژینال تفکیک نمود. جدیدترین روش کم‌تهاجمی کاربرد انواع تیپهای مخصوص بوده که بدون برش جراحی مورداستفاده قرار گرفته و ومی‌توان در اکثر زنان به صورت سرپایی و با بی‌حسی موضعی آن را انجام داد. که از مزایای آن بهبودی سریع بیمار و میزان تأثیرپذیری زیاد آن می‌باشد. ولی در روشهای شکمی نیاز به برش جراحی و بیهوشی عمومی بوده که زمان عمل طولانی بوده و نیاز به بستری شدن بیمار می باشد. در صورتی که بیمار همزمان نیاز به جراحیهای لگنی از قبیل برداشتن رحم و تخمدان داشته باشد این روش پیشنهاد می‌گردد.

درمانی غیرجراحی درمان بی‌اختیاری استرسی ادرار:

در این روش از تکنیکهای متفاوتی استفاده شده که مؤثرترین روش استفاده از فیزیوتراپی کف لگن (تمرینات کگلبیوفیدبک می‌باشد.برای تصحیح بی‌اختیاری استرسی ادرار درمانهای دارویی جدیدی وجود دارد که تأثیر آنها از روشهای غیرداروئی کمتر است. اما با صلاحدید پزشک کاربرد دارد.

منابع: tebbotan و mohebmed

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک