-جراحی لاپاروسکوپی در واقع همان جراحی بسته است که بعضی آن را به عنوان جراحی لیزری می شناسند. در این روش با ایجاد برش های بسیار کوچک روی پوست، پس از دمیدن گاز به داخل شکم با دوربین های بسیار پیشرفته وارد شکم می شویم و از طریق همین سوراخ های کوچک می توانیم هر مشکلی را در هر قسمتی از شکم که وجود داشته باشد درمان کنیم.

جراحی لاپاروسکوپی چه فوایدی نسبت به جراحی باز دارد؟
- لاپاروسکوپی فواید نسبتاً زیادی نسبت به روش باز دارد که عبارتند از: درد کمتر پس از عمل، مدت اقامت کمتر در بیمارستان، بازگشت به کار سریع تر، کاهش سیستم ایمنی کمتر، بازگشت بدن به حالت فیزیولوژیک سریع تر، عفونت کمتر محل عمل، چسبندگی کمتر پس از عمل و با توجه به استفاده از دوربین و بزرگنمایی حدود هجده برابر دید جراح نسبت به جراحی باز بیشتر است.

در چه مواردی از این روش استفاده می شود و شما بیشتر در چه زمینه یی فعالیت دارید؟
-تقریباً تمام اعمال جراحی که به روش باز انجام می شود را می توان با لاپاروسکوپی انجام داد از جمله جراحی چاقی، کیسه ی صفرا، آپاندیس، فتق، ریفلاکس جراحی معده و روده ها، جراحی های زنان و… امروزه محدودیت های بسیار کمی برای این روش وجود دارد..

آیا برای انجام لاپاروسکوپی نیاز به گذراندن دوره ی خاصی است؟
-لاپاروسکوپی یک تکنیک جدید است، بنابراین استفاده از آن نیاز به آموزش کافی و ممارست در این زمینه دارد و در صورتی که توسط افراد غیرماهر انجام شود، می تواند سبب بروز عوارض جدی شود.

در زمینه چاقی چه عمل هایی را انجام می شود؟
-تمام اعمال جراحی چاقی شامل: بای پس معده و روده، حلقه معده، گاسترکتومی اسلیو و… با لاپاروسکوپی و با کمترین عارضه قابل انجام است.

هزینه ی لاپاروسکوپی چگونه است؟
-جراحی لاپاروسکوپی کمی پرهزینه است، اما با توجه به مزایای آن انتخاب اول است و خوشبختانه در حال حاضر شرایطی فراهم شده که در اغلب موارد بخش اعظم هزینه ها توسط بیمه ها پرداخت می شود
.

 منبع:راسخون

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک