جراحی مینی لاپاراسکوپی

جراحی مینی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی اهدای کلیه به روش مینی لاپاراسکوپی برای نخستن بار در جهان

 انجام عمل جراحی اهدای کلیه به روش مینی لاپاراسکوپی برای اولین بار در جهان توسط جراحان مرکز پزشکی شهید دکتر لبافی نژاد

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا،در این روش به جای استفاده از سوراخ‌های یک سانتی متری و پنج میلی متری از ابزار سه میلی متری برای جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌شود به گونه‌ای که پس از عمل،‌ محل آن به صورت یک خال کوچک در بدن دیده می‌شود که پس از سه ماه این خال تقریبا غیرقابل رویت است.

در روش مینی لاپاراسکوپی، کلیه از پایین‌ترین قسمت شکم که محل رویش مو است خارج می‌شود بدین ترتیب بیمار درد بسیار کمی را تحمل می‌کند و انجام این عمل جراحی اثری بر ظاهر بدن بیمار ندارد. این در حالی است که در گذشته برای انجام عمل اهدای کلیه پهلوی دهنده شکاف داده می‌شد و او پس از عمل، درد نسبتا زیادی داشت.

لاپاراسکوپی جراحی قرن ۲۱ است، ایران در این عمل جراحی از جمله کشورهای پیشگام محسوب می‌شود به گونه‌ای که با انجام ۵ هزار عمل جراحی لاپاراسکوپی در منطقه رتبه نخست را داراست و در جهان نیز جزو کشورهای پیشرو محسوب می‌شود.

اهدای کلیه به روش لاپاراسکوپی را از ده سال پیش آغاز شده و تا به حال ۱۴۰۰ عمل جراحی را به این شیوه انجام شده است. در سال ۲۰۰۴ نیز مقایسه‌ای بین عمل جراحی باز اهدای کلیه و عمل لاپاراسکوپی انجام شد که مقاله نوشته شده درباره آن به عنوان بهترین مقاله برنده دریافت جایزه بین‌المللی اورولوژی شد و تا کنون بیش از ۱۰۱ بار رفرانس داده شده است.

عمل جراحی مینی لاپاراسکوپی

 ابزار مورد نیاز برای انجام عمل جراحی روی اطفال را پیش از این تهیه شده است اما در حال حاضر ابزار مخصوص عمل جراحی افراد بالغ نیز ساخته شده است که قصد تهیه آن را داریم.

مزایای مینی لاپاراسکوپی

با استفاده از روش مینی لاپاراسکوپی مدت بستری بیمار کاهش می‌یابد به گونه‌ای که بیمار پس از یک هفته از بیمارستان مرخص می‌شود این در حالی است که پیش از این یک بیمار پیوندی سه هفته بستری می‌شد و این کار به نفع اقتصاد درمان است.

 لاپاراسکوپی

در حال حاضر یک دوره دو ساله فلوشیپ در این زمینه وجود دارد به گونه‌ای که افراد مختلفی در این زمینه آموزش دیده‌اند و در شهرستان‌ها لاپاراسکوپی را با موفقیت انجام می‌دهند.

مینی لاپاراسکوپی یک مکتب جدید است به گونه‌ای که می‌توان از آن برای درمان بیماری‌های مختلف کلیوی استفاده کرد. به عنوان نمونه می‌توان تومورهای کلیه افراد مسن را با این روش عمل کرد.

 پیوند کلیه در ایران

در حال حاضر پیوند کلیه در ایران پیشرفت زیادی کرده و تعداد موارد پیوند کلیه از مرگ مغزی بسیار افزایش یافته است. به گونه‌ای که در حال حاضر ۵۰ درصد از موارد پیوند کلیه از بیماران مرگ مغزی انجام می‌شود.

عمل ترمیم تنگی لگنچه با مینی لاپاراسکوپی

ایران به عنوان دومین کشور جهان عمل تنگی لگنچه در اطفال را به روش مینی لاپاراسکوپی با موفقیت انجام داده است. این کار برای کودکان بسیار مهم است چرا که هیچ گونه برش پوست و عضله برای رسیدن به کلیه داده نمی‌شود و درد پس از انجام این عمل جراحی بسیار کم است.

این روش مقابل روش «لس» است در روش لس ابزاری مانند دیسک در ناف گذاشته می‌شود و عمل بسیار دشواری به شمار می‌رود.

تنگی لگنچه کلیه

 تنگی لگنچه در اطفال یکی از شایع ترین بیماریهای مادرزادی کلیه است که یکی از عوارض آن سخت خارج شدن ادرار است. این عمل جراحی پیش از این به روش باز انجام می‌شد اما در هفت سال اخیر چهارصد مورد از این عمل جراحی را به روش لاپاراسکوپی برای بزرگسالان و اطفال انجام داده‌ایم و تاکنون دو مورد از این عمل جراحی را به روش مینی لاپاراسکوپی انجام داده‌ایم و پس از استرالیا دومین کشوری محسوب می‌شویم که دست به انجام این عمل جراحی زده‌ایم.به قدری انجام این عمل ظریف است که در برخی کشورها از ربات برای انجام آن استفاده می‌شود ولی در ایران به قدری مهارت یافته‌ایم که می‌توانیم به دقت یک ربات این کار را انجام دهیم.

منبع: kandoleh

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک