post_image

انواع جراحی های پروستات

امروزه جراحی پروستات مانند قدیم باز نیست یعنی در این روش برش جراحی نداریم البته امروزه هم اگر پروستات خیلی بزرگ باشد عمل جراحی به صورت “باز”میباشد و، قسمت بزرگ شده پروستات برداشته می شود این نوع جراحی، بهترین روش می باشد و معمولاً خیلی موفقیت آمیز است قبل از جنگ جهانی دوم، روشی را ابداع کردند که اصطلاحاً به آن “تراشیدن پروستات از طریق پیشابراه” یا TURP گفته می شود. امروزه تقریباً تمام عمل های جراحی پروستات به این صورت انجام می گیرد. یک وسیله لوله مانند از طریق پیشابراه به پروستات فرستاده می شود. دوربینی که در این وسیله وجود دارد، کمک می کند تا جراح مشکل را دیده و با استفاده از جریان الکتریسیته قطعه قطعه آن را تراشیده و بیرون آورد و با استفاده از جریان الکتریسیته هرگونه خونریزی در آن محل را نیز بندمی آورد. پس از برداشتن قسمتهای بزرگ شده پروستات، ادرار می تواند به راحتی از آن عبور کند. . عمل جراحی حدوداً نیم ساعت طول می کشد.

در صورتی که بیمار بخواهدبااستفاده از یک دوربین که متصل به یک تلویزیون کوچک است می تواند عمل جراحی را از طریق تلویزیون مشاهده نماید.

عمل جراحی در حالیکه بیمار بیدار می باشد با روش بی حسی نخاعی انجام می گیرد گاهی نیز از بیهوشی عمومی استفاده می شود. جراح سعی خود را می کند که به عضله تنگ کننده ا ی که در زیر پروستات قرار دارد آسیبی وارد نشود تا بعد از جراحی، بیمار بتواند کنترل ادرار داشته باشداما عضله تنگ کننده ای که در اطراف قسمت خروجی مثانه قرار دارد با استفاده از این روش، بریده میشود،

امادگی قبل از جراحی پروستات

بیمارباید روز قبل از عمل جراحی در بیمارستان بستری شود. چند آزمایش خون و یک عکس رادیوگرافی از قفسه سینه و معاینه کلی، از بیمارانجام می شود. شمامیتوانید خودتان بین بیهوشی عمومی و بی حسی نخاعی، یکی را انتخاب نمایید اما اگر شما دچار یک بیماری ریوی هم باشید، بیهوشی عمومی برای شما توصیه نمی گردد.

این جراحی به این صورت است که بعد از عمل جراحیTURP وجود سوند در مثانه می تواند کمی ناراحت کننده باشدو احساس پر بودن در مثانه حس می شود ، اما بیمار دردهایی که در سایر جراحی ها وجود دارد را تجربه نخواهد کرد. اگر دردها شدید باشند، داروهای مسکن تجویز خواهد شد .بیمار بعد از عمل جراحی TURP (تی.یو.آر.پی) معمولاً ۴ یا ۵ روز در بیمارستان بستری می باشدچون در عمل جراحی TURP (تی.یو.آر.پی) هیچ برشی بر روی پوست ایجاد نمی شود، دردهای بعد از عمل جراحی بسیارکمتر از سایر جراحی ها می باشد.

بعد از جراحی پروستات

*کنترل درد با مسکن

*کنترل خونریزی

اکثر خونریزی ها در پایان عمل جراحی تحت کنترل در خواهند آمد اما مقداری خون ممکن است وارد ادرار شودبنابراین در طی یکی دو روز بعد از عمل جراحی، ادرار ممکن است کاملاً خون آلود باشد گاهی اوقات، این خون لخته شده و جلوی سوراخ سوند را می گیردکه پزشک یا پرستار می تواند با استفاده از یک سرنگ، این لخته را پاک کندالبته پس از عمل جراحی، سوند (کاتتر) قرار داده شده در مثانه جهت تخلیه ادرارمعمولاً بعد از دو روز برداشته می شود با خروج سوند از مثانه بیمارباید قارد باشد که ادرار نماید

*کمک جهت بازگشت به زندگی عادی

اغلب کنترل ادرار در اوایل برای شما مشکل خواهد بود. مخصوصا در طی یکی دو روز اولی که سوند برداشته می شودحتی دچار تکرر ادرارمی شوید و مجبورمی شوید که بیشتربه توالت بروید و شما توسط یک فیزیوتراپیست (یا یک پرستار) تمریناتی را یاد می گیریدکه به کنترل ادرار کردن شما کمک می نماید.

گرچه در عمل جراحی TURP هیچگونه برشی بر روی پوست نداریم که احتیاج به ترمیم داشته باشد، اما خود پروستات دارای زخم بوده و چند هفته وقت لازم دارد تا زخمهایش التیام یابند

چند سفارش بعد عمل پروستات

* نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات

*. بلند کردن اجسام سنگین ممنوع

*به مدت دو یا سه هفته رانندگی نکنید

. *از انجام مقاربت های جنسی دراین مدت خودداری نمایید.

*،گاهی اوقات در ادرارتان تکه هایی از بافت رامی بینید، گاهی اندکی خون در ادرارتا خونریزی شدیدی هم ممکن رخ دهد دچار هراس و نگارنی نشوید. مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید و در صورتی که بعد از چند ساعت ادرار هنوز خون آلود بودبا جراح تماس بگیرید

*اگرلخته های خون در ادرار کردن اشکال ایجاد کرد به بیمارستان مراجعه کرده و یکی دو روزی سوند به شما وصل شود. گاهی اوقات علت این خونریزی ها یک عفونت است که در چنین مواردی، آنتی بیوتیکهای مناسب توصیه می گردد. . چنین خونریزیهایی معمولاً بهبود می یابند

.*بعد از عمل جراحی پروستات، فشار و سرعت جریان ادراری این افراد بسیار زیاد می شود بطوریکه موجب تعجب آنها می گرددچرا که بزرگ شدن خوش خیم پروستات به تدریج و در طی چندین سال رخ می دهد و مثانه آنها در طی این مدت با فشار بیشتری کار می کندپس، تکرر ادار وجود دارد و، بعد از عمل جراحی برای برطرف شدن این علایم زمان زیادی لازم است یا هیچگاه به وضعیت طبیعی برنگردد زیرا این وضعیت بیشتر به بالا رفتن سن و پیری مربوط است تا به اشکالات پروستات.

* ادرار از حفره ای که در عمل جراحی پروستات ایجاد شده نشت میکندو قطره قطره آمدن ادرار دربیمار ایجاد مشکل می کند.که با کمی مراقبت می توان در هنگام ادرار کردن، این وضعیت را کنترل نمود.

*مشکلی که پزشکان به آن “انزال معکوس” اصطلاحاً می گویند تقریباً بعد از عمل جراحی همیشه اتفاق می افتد. در این موارد، در هنگام اوج فعالیت جنسی، مایعی (منی) خارج نمی گردد.و علت ان این است که در جراحی، عضله تنگ کننده ای که در اطراف گردن مثانه و در بالای پروستات قرار دارد، با بافت پروستات بریده می شود و به همین علت در هنگام انزال، مایع منی به جای اینکه به طور طبیعی به سمت بیرون بیاید به داخل مثانه می رود. معمولاً سایر فعالیتهای جنسی، طبیعی بوده و مشکلی در آنها وجود ندارد. اگر شما قبل از عمل جراحی از تکرر ادرار رنج می برید، ممکن است بعد از عمل جراحی دچار نشتی و قطره قطره آمدن ادرار هم بشویدبرای رفع این مشکل باید

*به طور موقت از قرصهایی استفاده نمایید

با انجام تمرینات خاصی می توان عضله تنگ کننده ای که در زیر پروستات قرار داردو در طی عمل ضعیف شده را تقویت نمود و مشکل را برطرف کرد

*اگر این مشکل به طور دایمی باقی بماند. دراین موارد می توان با انجام یک عمل جراحی، این وضعیت را اصلاح نمود

.*گاهی اوقات، نشتی و قطره قطره آمدن ادرار به دلیل ناکافی برداشتن پروستات در هنگام عمل جراحی صورت می گیرد. در چنین وضعیتی باید دوباره اقدام به عمل جراحی پروستات (TURP) شود.

در کل افرادی که تحت عمل جراحی تی.یو.آر.پی TURP قرار گرفته اند در میان سایر بیمارانی که به اورورلوژیستها مراجعه می کنند از رضایت بیشتری برخوردارند. اکثر آنها از انجام عمل جراحی، خوشحال و راضی هستند، اما تعداد کمی از آنها هم که قبل از عمل جراحی، علایم خفیفی داشته اند از نتایج عمل جراحی رضایت نداشته و دچار مشکلات بیشری شده اند.

جراحی سرطان پروستات

اکثر افراد انتظار دارند که با عمل جراحی و برداشتن تمام یا قسمتهایی از پروستات، سرطان آنها درمان شود.حال انکه سرطان پروستات تا وقتی به جاهای دیگر بدن گسترش نیافته است به سختی تشخیص داده می شود و در آن هنگام هم دیگر تنها با برداشتن پروستات نمی توان بیماری را معالجه نمود.در ضمن ، عمل جراحی برداشتن پروستات، فقط در بیماران با سنین کمتر و در مواردی که دلیلی وجود داشته باشد که بدانیم سرعت رشد سرطان زیاد می باشد، انجام می گردد.

مثلا سرطانهای کوچک پروستات که خیلی به آرامی رشد می کنند و حدود ۱۰ سال طول می کشد تا علایم خود را نشان دهند ویا یک شخص سالخورده (مثلاً ۸۵ ساله) این نوع از سرطانها که خیلی به کندی رشد می کنندو مشکل زیادی ایجاد نکرده رانباید تحت عمل جراحی قرار داد، زیرا در سن آنها، تحمل عمل جراحی بسیار سخت می باشد. به همین دلیل معمولاً عمل جراحی فقط در مردان زیر ۷۰ سال توصیه می شود، گرچه سن دقیق آن بستگی به وضعیت سلامت هر فردی متفاوت است.

منبع  تبیان

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک