آیا وضعیت روحی و روانی فرد در انجام عمل جراحی بینی تاثیر دارد؟

برخی از افراد که مشکلات روحی-روانی، افسردگی ، وسواس فکری یا شخصیت های متزلزل و بیش از اندازه تأثیر پذیر از دیگران دارند مناسب برای جراحی بینی نیستند در سوی دیگر داوطلب مناسب فردی است که از عمل انتظار واقع بینانه ای دارد و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نیست و مهمتر آنکه انتظار تغییرات بزرگی را در بهبود روابط فردی و اجتماعی پس از عمل خود ندارد و قوی ترین دلیلش برای انجام جراحی، خشنودی شخص خود باشد.

سن مناسب عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست؟

در دختران از سن ۱۵سالگی و در پسران از سن ۱۷ سالگی به شرط رشد کامل استخوانی. در افراد مسن نیز که بافت‌های بینی دچار سستی و افتادگی شده‌اند عمل جراحی بینی استخوانی موجب جوان تر به نظر رسیدن و بهبود تنفس می‌شود.

آیا در جراحی بینی حد و مرزی برای کوچک نمودن بینی وجود دارد؟
بطور قطع این حد و مرز وجود دارد. زیرا اولا زیبایی لزوما به معنای کوچکی نیست بلکه زیبایی بینی در گروه تناسب قسمت های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت های مختلف چهره است. ثانیا کوچک شدن بینی در بینی استخوانی تا حدی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد.

چه مدت پس از عمل می توان درمورد نتیجه آن قضاوت کرد؟

دست کم دو سال برای اظهار نظر نهایی درمورد نتیجه عمل به علت افتادگی بینی باید صبر کرد. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل در حالیکه هنوز ورم بینی بطور کامل فروکش نکرده است با نگاهی موشکافانه در جلوی آینه ساعتها به نظاره بینی خود می نشینند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف بوده و به سایر اعضا صورت توجهی ندارد، موجب می شود که از یک سو بسیاری از عدم تقارنهای طبیعی، به صورت عیب جلوه کند و از سویی دیگر زیبایی و تناسب ایجاد شده بینی با دیگر اجزای صورت، تحت الشعاع نگاه محدود به بینی قرار گیرد. علاوه بر این گاهی نیاز به عمل جراحی ثانویه بینی ضرورت پیدا می کند.

تعریف بینی های گوشتی و استخوانی :

اصطلاحا آن دسته از بینی هایی که ناهنجاری های آنها درطول دیواره ها و پشت بینی در محدوده بالاتراز نوک قرار دارد به بینی استخوانی  و آندسته از بینی هایی که نا هنجاری های آنها در قسمت نوک و دیواره های دور سوراخ بینی که اسکلت آن کلا از جنس غضروف و کاملا نرم بوده وشیوه و تکنیک درمان آن نیزبا قسمت بالا کاملا متفاوت و بسیار مشگل ترو پر عارضه تر است به بینی های گوشتی مصطلح شده اند. البته دیده میشود که خیلی ها اصطلاح بینی گوشتی را زمانی به کار میبرند که پوست این قسمت از بینی ضخیم ویا اندازه آن بزرگ باشد. در صورتیکه باید دانست درمان ناهنجاری ها در قسمت نوک و دیواره های سوراخ بینی چه پوست نازک یا ضخیم و چه اندازه آن بزرگ یا کوچک باشد دارای تکنیک ها ی جراحی تقریبا یکسان است.البته در برخی موارد ضخامت پوست بقدری زیاد است که قاعده بینی همانند یک توده بی شکل در آمده و اجزاء تشکیل دهنده آن از هم قابل تمیز نیستند.
باید توجه داشت که دست جراح در جراحی بین استخوانی نسبت به بینی گوشتی بازتر است و تغییرات بیشتری میتواند بدهد.

در مان بینی استخوانی

برای بهبود ظاهر برآمدگی بینی و رفع مشکل آن عمل جراحی بر روی بینی فرد بیمار انجام می شود. تجربه و تخصص پزشک در اجرای این روش مهم است. در طول عمل بینی استخوانی، برآمدگی موجود بر روی بینی کاهش پیدا می کند و بطور هم زمان عرض بینی، طول آن و سایر مشکلات مربوط به تناسب بینی اصلاح مجدد می شوند تا به این ترتیب بتوان به ظاهر بهینه و متناسب برای بینی فرد بیمار دست پیدا کرد. کاهش اندازه برآمدگی بینی یک عمل جراحی به نسبت کوتاه است و می تواند با استفاده از بی هوشی عمومی انجام شود. همچنین چند روز پس از انجام عمل بیمار معمولاً می تواند به منزل باز گردد. علاوه بر این مراقبت های پس از عمل جراحی معمولاً شامل استفاده از مسکن های ضد درد و آرامش بخش است که بیمار به مدت تقریبی یک هفته از آنها استفاده می کند و پس از آن می تواند به محل کار خود باز گردد. جراحی بینی استخوانی روشی برای درمان شکستگی بینی نیز است.

استفاده از لیزر روش دیگری برای زیبایی بینی است. عوارض عمل لیزری بینی به نسبت جراحی بینی کمتر است اما تاثیر آن به اندازه جراحی نیست.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک