صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در مرکز آن واقع شده و برجسته است لذا اشکالات ساختمانی بینی برای تمام افراد بوضوح قابل رویت است.

جراحی زیبایی و پلاستیک بینی، افزون بر ایجاد تناسب درخود بینی، ارتباط خوشایندتری را بین بینی ودیگر اجزای صورت برقرار می کند. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی مجزا و مجرد درنظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بینی با پیشانی، چشم، لب وچانه به گونه ای است که هرنوع نقص دراجزای صورت می تواند براین ارتباط ظریف تأثیر گذارد. به عنوان مثال چانه کوچک ،موجب برآمده تر به نظر رسیدن بینی می شود. بی توجهی نسبت به تناسب بینی با اجزای صورت موجب عدم دسترسی به نتیجه رضایت بخش خواهد شد.

چه افرادی به جراحی بینی نیاز دارند؟

معمولاً بهترین کاندیدا ها برای عمل بینی افرادی هستند که بینی نامتقارن دارند و یا بخشی از بینی آن‌ ها شکل کلی بینی را خراب کرده است. افرادی که بینی بزرگ و بسیار پهن و یا حتی بسیار کوچک دارند معمولاً کاندیدای مناسبی برای بهبود شکل ظاهری بینی از طریق جراحی بینی هستند.
دیگر افرادی که به جراحی بینی گوشتی یا استخوانی نیاز دارند بیمارانی هستند که دچار مشکلات ساختاری در بینی هستند. مشکلاتی که باعث می‌شود کیفیت زندگی کاهش پیدا کند.
معمولاً تصادف و یا وارد شدن ضربه به بینی از مهم‌ترین عوامل تغییر فرم بینی هستند. در اینگونه موارد نیز فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی می‌باشد.

42-19637617
بیهوشی عمومی مناسب‌تر است یا با بی حسی موضعی؟

هیچ‌یک بر دیگری برتری ندارد. برخی از پزشکان بیهوشی عمومی و برخی دیگر بی حسی موضعی را ترجیح می‌دهند. برخی اوقات نیز ملاک تصمیم گیری جراح خواست و تمایل بیمار است. در مواردی که به علت بیماری زمینه ای بیهوشی عمومی به صلاح بیمار نمی‌باشد با نظر متخصص بیهوشی رینوپلاستی تحت بی حسی موضعی انجام می‌پذیرد.

افرادی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند باید نکاتی را رعایت کنند. نکته اساسی این است که متقاضیان عمل جراحی زیبایی بینی باید در تصمیم‌گیری خود دقت و تأمل کنند. در کشور ما بیش از ۵۰درصد متقاضیان جراحی پلاستیک بینی نیازی به جراحی ندارند. جراح پلاستیک صورت و بینی با بررسی و معاینات دقیق باید بیماری را برای جراحی انتخاب کند که عمل جراحی به صلاحش باشد. در واقع، این جراح است که باید بیمار را توجیه کند که آیا جراحی کمکی به زیبایی چهره او می‌کند یا خیر، چرا که امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان جراحی پلاستیک بینی، در عمل نیازی به جراحی پلاستیک ندارند.

اقدامات قبل از عمل

در ویزیت روز قبل از عمل چه کارهایی انجام میشود؟
در ویزیت روز قبل از عمل، جراح بینی شما پس از مشاهده آزمایشات و معاینه و بررسی بینی از شما درخواست میکند که تغییرات مورد انتظار خود را شرح دهید. وی سپس با کمک کامپیوتر تصاویری از بینی های ممکن را برای شما طراحی میکند تا خواسته ها و ایده آل های شما برای او و برای خودتان روشنتر گردد. باید دو نکته را مد نظر داشته باشید: نخست اینکه هرچند جراح شما به علم زیبایی، عملکرد و عمل زیبایی بینی احاطه کامل دارد ولی دارای محدودیتهاییست. او قادر نیست برای شما بینی خلق کند و در برخی موارد ایجاد یک بینی کاملا بدون عیب و ایراد امکانپذیر نیست. و دوم اینکه هدف از طراحی قبل از عمل نشان دادن بینیِ بعد از عمل به شما نیست، بلکه هدف تنها آشنا شدن جراح با سلیقه و طبع شماست. ممکن است شکل نهایی بینی شما با آنچه که طراحی شده است متفاوت باشد.

آماده سازی قبل از عمل شامل چیست؟
پنجره ها را تاریک کنید تا در هنگام روز نیز بتوانید بخوابید.
بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و … تهیه نمایید.
در صورتیکه قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شُدید جراح پلاستیک بینی خود را از آن مطلع نمایید.
از هشت ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای عمل مطلقا چیزی نخورید و نیاشامید (حتی آب).
قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید زیرا استحمام در عرض یکهفته پس از عمل ممنوع است. اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانمها ضروری است.
قبل از مراجعه اشیاء فلزی نظیر ساعت، النگو، گیره سر و غیره را خارج نمایید.
جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
روز عمل لباسهای جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید. از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید.
هنگام مراجعه به یک پاکت آب نارگیل، آب آلوورا یا آب آناناس نیز همراه خود بیاورید.
از هنگام بستری تا ۲۴ ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)