جراحی های کلیه به روش لاپاراسکوپی

جراحی های کلیه به روش لاپاراسکوپی

جراحی کلیه با  لاپاراسکوپی

 جراحی لاپاراسکوپی حدود ۲۰ سال پیش برای نخستین بار در جراحی کلیه و مجاری ادراری انجام شد،در ابتدا مدت این عمل هفت ساعت بود اما امروزه مدت عمل جراحی لاپاراسکوپی کاهش یافته است .
در کشور ایران نیز استاد سیم فروش و استاد بصیری و همکارانشان در بیمارستان لبافی‌نژاد تهران برای نخستین بار جراحی لاپاراسکوپی را انجام دادند و با همت این بزرگان این رشته در ایران پیشرفت زیادی داشته است ،در جراحی لاپاراسکوپی به جای بازکردن شکم با ایجاد شکاف های نیم تا یک سانتی در سه یا چهار قسمت و فرستادن لنز به داخل شکم عمل انجام می‌شود. تصویری که از طریق فرستادن لنزبه داخل شکم ایجاد می‌شود،دقت عمل را چند برابر می‌کند.از دیگر مزایای این عمل جراحی زبیایی، چسبندگی کمتر، کاهش مدت بهبودی بیماری و برگشت سریعتر بیمار به کاراست.

کاهش هزینه درمان جراحی کلیه

در جراحی لاپاراسکوپی به دلیل کاهش مدت زمان بستری بیمار در مراکز درمانی و بازگشت سریعتر بیمار به کار هزینه‌ای که بیمار صرف می‌کند کمتر از روش‌های جراحی باز میباشد . از لحاظ اقتصادی نیز این روش درمانی به نفع کشور است،

 جراحی لاپاراسکوپی

 برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق( R.P.L.N.D) ، رادیکال نفرکتومی(برداشتن کلیه)، پیلوپلاستی (اصلاح تنگی محل اتصال حالب به لگنچه) و کاشت مجدد حالب در مثانه وبرداشتن تومور آدرنال و فئو کروموسیتوم با روش لاپاراسکوپی انجام گردیده است.

علت جراحی لاپاراسکوپی

برای هر جراحی انتخاب اول از طریق لاپاراسکوپی است مگر اینکه از نظر تکنیکی غیر قابل انجام باشد مانند بیمارانی که شیمی درمانی و یا رادیوتراپی می‌شوند که در این موارد امکان جراحی لاپاراسکوپی کمتر است.تنها راه برای ترغیب بیماران به درمان از جراحی لاپاراسکوپی اطلاع رسانی و آگاه کردن بیماران است. چون جراحی لاپاراسکوپی روش نوینی است برخلاف سایر جراحی‌ها دوره انتظار نیز برای بیماران وجود ندارد.

اندویولوژی یا( P.C.N.L ) معمولا برای درمان سنگ‌های کلیه میباشد.در این روش با یک شکاف وارد کلیه شده، و پس از شکستن سنگ‌ها آنها را خارج می‌کنیم.با این روش سنگهای بزرگ کلیه وسنگهای مقاوم به سنگ شکنی درمان میشود.
در حال حاضر ۹۰ درصد بیمارانی که از طریق جراحی لاپاراسکوپی درمان می‌شوند بعد از ۲۴ ساعت از بیمارستان مرخص می شوند و نتایج عمل جراحی تاکنون برای بیماران رضایت بخش بوده است.

هیچگاه عمل جراحی باز کلیه را برای کسانی که مشکل کلیوی دارند پیشنهاد نمی‌شود مگر اینکه از نظر تکنیکی جراحی لاپاراسکوپی مقدور نباشد، قطع عضلات و طول شکاف در جراحی باز واحتمال ایجاد فتق و قطع اعصاب بین دنده ای برای بیمارن مشکلاتی را ایجاد می کند که ممکن است به سختی درمان‌شود.عدم آگاهی بیماران وعدم اطلاع‌رسانی تنها مشکل عدم گرایش مردم به جراحی لاپاراسکوپی است.

منبع : دکتر موسی نژاد

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک