ناشی از افزایش مقاومت مجاری راه هوایی فوقانی می باشد و بعلت مشکلات ناشی از آن امروزه مورد توجه زیاد قرار گرفته است . اگر توقف تنفسی ( آپنه ) همراه آن باشد با عوارض جدی حتی تهدیدکننده حیات همراه است . بهترین راه رسیدن به تشخیص گرفتن شرح حال آن است که فرد دارای خرخر بلند همراه با تنفس منقطع ، خواب آلودگی در طی روز ، سردرد صبحگاهی ، چاقی ، افزایش فشار خون سستمیک می باشد.

اقدام اول در درمان خرخرشبانه و آپنه ناشی از آن توصیه های طبی به بیماران است از جمله کاهش وزن ، عدم مصرف الکل و آرامبخش ، نخوابیدن با شکم پر، استفاده از بالش با ارتفاع مناسب ، در افرادی که در حالت درازکش به پشت خرخر دارند به پهلوبخوابند. ولی در کل رسیدن به نتایج دراز مدت مشکل است ، استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای که طول مرحله NREM خواب را بیشتر می کند تا حدودی مؤثر است ولی بدلیل عوارض آنتی کولینرژیک کمتر تحمل می شود.
ابزارهای ارتودنسی که باعث تغییر ارتباط زبان با فک می شود و راه هوایی فوقانی را اصلاح می کند. برای خرخرشبانه که کاملاً مؤثر است ولی برای افرادی که آپنه شدید دارند ، تأثیر چندانی ندارد .
امروزه درمان انتخابی خرخر شبانه و آپنه ناشی از آن دستگاه ( CPAP(Continuous positive airway pressure است. بصورت یک ماسک بینی که بخوبی روی صورت بسته می شود و فشار مثبت به مجاری هوایی می فرستد واز کلاپس آن در طول خواب جلوگیری می کند. چیزی که استفاده از CPAP را محدود می کند ، عدم تحمل بیماران است.
کلینیک های جراحی برای اصلاح خرخرشبانه و آنپه بطور کلی ۵۰% مؤثر است و شامل جراحی هایی جهت بازکردن راه هوایی فوقانی در ناحیه اوروفارنکس Uvulopalatopharyngoplasty ) UPPP ) .
استئوتومی فک تحتانی و پیش بردن ژنیوگلوس و کم کردن حجم قاعده زبان ( GAHM ) است. از لیزر و رادیوفرکوئنسی( RF ) هم در باز کردن راه هوایی فوقانی استفاده می شود. ولی به علت درد شدید بعد عمل و اینکه همانند تکنیکهای جراحی نتایج آنها غیر قابل پیش بینی است استفاده از آنها محدود مانده است.

خروپف چگونه تظاهر می کند؟

خروپف به صورت سر و صدایی خشن و کلفت و نامنظم با درجات متفاوتی از شدت، فرکانس و طنین هنگام خواب شنیده می شود.
همانطور که گفته شد در اغلب موارد خرخر پدیده ای گاهگاهی و بی خطر است اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:
هنگامی که با یک فرد خرخر کننده زندگی می کنید و متوجه می شوید که خرخر کردن او بسیار بلند است و در فواصل آن دوره هایی از قطع کامل تنفس بوجود می آید.چنین شخصی ممکن است دچار قطع تنفس انسدادی هنگام خواب باشد که یک عارضه وخیم تنفسی است.
اگر پس از خرخر شبانه در طول روز خواب آلوده و خسته باشید، ممکن است همانطور که در بالا گفته شد حین خرخر کردن به علت قطع تنفس از رسیدن اکسیژن کافی به بدن محروم شده باشید.
اگر در موقعیت های نامناسب مثلاً در طول یا هنگام رانندگی ناگهان به خواب می روید. ممکن است به علت قطع تنفس انسدادی حین خرخر کردن در شب ها خوابتان سبک و قطعه قطعه شده باشد و کمبود خواب باعث این حملات خواب شده باشد. البته این حالت ممکن است به علت بیماری نارکولپسی (حملات خواب) هم رخ دهد

va4-47

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

- هنگامی که با یک فرد خـُرخـُر کننده زندگی می کنید و متوجه می شوید که خـُرخـُر او بسیار بلند است و در فواصل آن دوره هایی از قطع کامل تنفس به وجود می آید. چنین شخصی ممکن است دچار قطع تنفس انسدادی هنگام خواب باشد که یک عارضه وخیم تنفسی است.
- اگر پس از خـُرخـُر شبانه در طول روز خواب آلوده و خسته باشید، ممکن است حین خـُرخـُر کردن به علت قطع تنفس از رسیدن اکسیژن کافی به بدن محروم شده باشید.

- اگر در موقعیت های نامناسب مثلاً در هنگام رانندگی ناگهان به خواب می روید، ممکن است شب هنگام به علت قطع تنفس انسدادی حین خـُرخـُر کردن، خوابتان سبک و قطعه قطعه شده باشد و کمبود خواب باعث این حملات خواب شده باشد. البته این حالت ممکن است به علت بیماری نارکولپسی (حملات خواب) هم رخ دهد

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)