post_image

دیدن خون در بیشتر موارد باعث ترس می شود. حالا تصور کنید فردی که خودش از خون می ترسد متوجه وجود خون در ادرارش شود. قطعا نگران خواهد شد ولی پزشکان می گویند وجود خون در ادرار گاهی دلایل بسیار ساده ای دارد؛ از ورزش شدید گرفته تا عادت ماهیانه…

اما آن سوی قضیه را هم باید در نظر گرفت. برخی عفونت ها و سرطان ها نیز ممکن است با علامتی مانند ادرار خونی، خود را نشان بدهند.

اگر ادرارتان خونی شده است، به فکر درمان های خانگی برای حل این مشکل نباشید. بدون از دست دادن وقت، نزد پزشک خود بروید. علل مختلفی برای این که ادرار خونی شود وجود دارد. برخی از این موارد، مشکل خاصی نبوده، به درمان هم نیاز ندارد و خود بخود از بین می رود. برخی هم جدی است و اقدامات درمانی فوری را می طلبد. درمان مناسب بستگی به علت ایجاد کننده ادرار خونی دارد. برخی مواقع وجود خون در ادرار میکروسکوپی است، به این معنی که خون موجود در ادرار فقط هنگام آزمایش ادرار در زیر میکروسکوپ دیده می شود، در حالی که در برخی مواقع خونریزی آشکار است، یعنی وجود خون در ادرار به اندازه ای است که با چشم غیر مسلح نیز می توان آن را دید. خون ممکن است به صورت رگه ها یا لخته های کوچک در ادرار ظاهر شود یا تمام ادرار تغییر رنگ دهد و به رنگ قرمز روشن و در موارد شدیدتر قرمز تیره در آید.

با دیدن اولین علامت وجود خون در ادرار باید نزد پزشک بروید. تا زمانی که  خلاف آن ثابت نشده است، ادرار خونی را نشانه خطر بدانید. این علامت مهمی است. البته در بیشتر موارد خطر حادی در کار نیست. ورزش های شدید مثل دو ماراتون می توانند باعث  وجود خون در ادرار شوند. البته این حالت بعد از ۲۴ ساعت خود بخود از بین می رود. همچنین آسیب دیدن کلیه در اثر ضربه یا حادثه رانندگی باعث خونی شدن ادرار می گردد. در برخی افراد خوردن برخی مواد غذایی  مانند چغندر باعث رنگی شدن ادرار می گردد که ممکن است با خون اشتباه شود. استفاده از برخی داروها هم ممکن است ادرار را رنگ خونی بدهند. خود داری زیاد از دفع ادرار در مثانه ی پر، به مدت طولانی، می تواند سیاه رگ های کوچک  را پاره کرده و ادرار را خونی کند. این مسئله مهمی نیست، ولی به هر حال باید برسی شود. احتمالاً پزشک خانوادگی شما را نزد متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار می فرستد، چون تشخیص نهائی با اوست.

منبع: پرشین پرشیا

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک