درمان بزرگی پروستات با سیالیس

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)مجوز استفاده از داروی سیالیس (تادالافیلدرمان‌کننده اختلال نعوظ مردان، را برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات را هم صادر کرده است.

علائم بزرگی خوش‌خیم پروستات

اشکال در ادرار کردن، میل ناگهانی به ادرار کردن، و افزایش موارد اجبار به ادرار کردن، به خصوص در شب است.

این دارو در سه کارآزمایی بالینی بر روی مردان مبتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات مورد ارزیابی قرار گرفت. به گفته FDA در مردانی که روزانه ۵ میلی‌گرم سیالیس مصرف کرده بودند، کاهش قابل‌توجه در علائم بزرگی خوش‌خیم پروستات مشاهده شد. در سومین کارآزمایی بالینی مردان مبتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات در عین حال دچار اختلال نعوظ هم بودند.

مردانی که از داروهای گروه نیترات‌ها شامل نیتروگلیسیرین استفاده می‌کنند، نباید هم زمان سیالیس مصرف کنند. این سازمان هشدار مشابهی درباره مصرف سیالیس به همراه داروهای مسدودکننده گیرنده آلفا که به طور معمول برای فشار خون بالا یا اضطراب تجویز می‌شوند، داده است.

هشت داروی دیگری که برای درمان پروستات مورد تایید قرار گرفته‌اند، شامل این موارد می‌شوند: پروسکار (فیناستراید)، آوودارت (دوتاسراید)، جالین (دوتاسراید و تاموسولوسین)، هیترین (ترازوسین)، کاردورا (دوکسازوسین)، فلوماکس (تامسولوسین)، اوروکساترال (آلفوزوسین) و راپافلو (سیلودوسین).

سیالیس را شرکت الی لیلی مستقر در ایندیاناپولیس آمریکا تولید می‌کند

 این داروها ممکن است برای درمانبزرگی خوش‌خیم پروستات استفاده شوند:

فیناسترید (Proscar) و دوتاسترید (Avodart) می توانند رشد پروستات را متوقف کنند . این داروها حتی ممکن است باعث کوچکتر شدن پروستات هم بشوند . در نتیجه ، علائم ممکن است بهتر شود . این داروها بر روی همه اثر نمی کند.

مسدود کننده های آلفا (الفا بلوکرها) ، مانند ترازوسین (Hytrin) ، دوگسازوسین (Cardura) ، تامسولوسین(Flomax) ، و آلفوزوسین (Uroxatral) ، شل کننده عضلات پروستات است . این داروها اغلب می تواند نشانه های بیماری را کاهش دهد.

درمان دارویی همیشه کارساز نیست . روشهای مختلفی ممکن است جهت تسکین علائم بزرگی خوش‌خیم بزرگی خوش‌خیم پروستات انجام شود

منابع: دانشگاه مشهد و همشهری

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک