post_image

ناتوانی جنسی مردان Erectile Dysfunction) Impotency)

ناتوانی جنسی Erectile Dysfunction) Impotence) در مردان به فقدان نعوظ یا نعوظ ناقص وکوتاه که شخص نتواند عمل مقاربت را تا حد اقناع ادامه دهد گفته می شود .

نعوظ چگونه ایجاد می شود؟

برای اینکه نعوظ یا راست شدن آلت تناسلی ایجاد شود، باید قسمت های مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ گردد. یک مرد تنها به این دلیل که می خواهد، نمی تواند به سادگی نعوظ پیدا کند. جهت ایجاد نعوظ هماهنگی بین روان آدمی، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون های خونی، عروق خونی اعم از شریان و ورید جهت ورود جریان خون به داخل آلت و عدم خروج آن از آلت ضروری می باشد. وقتی تمام این دستگاه ها با هم کار کنند دو جسم غاری بزرگ شبیه اسفنج موجود در داخل آلت با خون پر شده و بزرگی و سفتی آلت ایجاد می گردد.
تحریک جنسی Sexual Stimulation باعث شل شدن Relaxation عضلات صاف کورپوس کاورنوزوم وعروق آلت شده وجریان خون آلت افزایش می یابد . در اثر تحریک جنسی No نیتریک اکساید از انتهای اعصاب وسلولهای اندوتلیال ازاد شده وگواننیلات سیکلاز را تحریک میکند و GTP تبدیل به cGMP می شود واین منجر به فسفوریلاسیون پروتئین کیناز G شده وعضلات شل می شود.

علت ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی می تواند به علت عیوب عضوی و یا روانی ایجاد گردد. عوامل متعددی در ایجاد نعوظ اخلال ایجاد می کنند. در ابتلای هر کدام از اعضا و دستگاه های دخیل در نعوظ که در بالا ذکر شد ناتوانی جنسی ایجاد می شود. مثلاً وقتی مردی استرس و افسردگی داشته و یا نگران این باشد که نمی تواند عمل دخول را انجام دهد، دچار ناتوانی می گردد که به آن ناتوانی جنسی روانی می گویند. در بیش از نیمی از موارد، ناتوانی به علت بیماری یا جراحی و تصادف منجر به صدمات عروقی عصبی به وجود می آید. داروها و علل هورمونی نیز می توانند در این قضیه مؤثر باشند.

از میان بیماری ها باید از بیماری قند یا دیابت نام برد که ایجاد ضایعات عروقی عصبی کرده و هجوم جریان خون به داخل آلت را در هنگام تقاضای جنسی مختل نموده و ناتوانی جنسی ناشی از مرض قند را ایجاد می کند. حفظ رژیم غذایی، ورزش و کنترل قند خون به وسیله دارو زیر نظر پزشک اورولوژِی مشکل را حل می نماید، ولی در صورت طولانی بودن، ناتوانی جنسی مزمن ایجاد می کند که درمان آن مشکل است.

یکی دیگر ازعلل عضوی، بیماری های قلبی عروقی می باشد که در آن جریان خون به داخل آلت کاهش یافته و شخص نعوظ کافی پیدا نمی کند. به علاوه گهگاه وریدها که وظیفه احتباس خون در داخل آلت را بر عهده دارند به خوبی عمل نکرده و شخص نمی تواند نعوظ خود را به مدت کافی جهت انجام نزدیکی پایدار نگاه دارد. به این حالت ناتوانی جنسی وریدی می گویند.

جراحی های وسیع لگنی که برای کنترل سرطان پروستات، سرطان مثانه و روده بزرگ به کارگرفته می شود، به علت اینکه در آن جراح سعی در برداشتن کامل تمام بافت های اطراف سرطان را دارد، سبب صدمه به عروق و اعصاب مسئول ایجاد نعوظ گردیده و نهایتاً ناتوانی جنسی ایجاد می کنند.

صدمات نخاعی به علت مرکزیت این عضو برای انتقال دستورات مغزی به اعضای بدن می تواند باعث ناتوانی گردد.

از مواد شیمیایی مؤثر در ایجاد ناتوانی جنسی باید به داروهای ضد فشار خون و داروهای عصبی و ضد افسردگی اشاره نمود. به این نوع، ناتوانی جنسی دارویی می گویند. البته در اینجا پزشک است که به شما جهت ادامه یا قطع دارو توصیه لازم را خواهد نمود و قطع خود سرانه دارو عوارض دیگری را می تواند در پی داشته باشد. الکل نیز باعث آسیب کبدی، اختلالات هورمونی و صدمات رشته های عصبی گردیده و در بعضی از مواقع منجر به ناتوانی جنسی دایمی می گردد.

نارسایی کلیه و کبد نیز به لحاظ ایجاد تغییرات هورمونی اغلب این عارضه را به دنبال خواهند داشت.

بیماری عروق قلبی ( نارسایی قلبی ،آترواسکلروز، نارسایی ریوی ، نارسایی کلیوی ، عوارض جراحی (پروستاتکتومی) وجراحی عروق ، جراحی نخاع ، پیوند کلیه ، Iumbar sympathectomy و… ) ، تروما ( آسیب دیسک ، ضایعات نخاعی ) ،اختلالات اندوکرین و متابولیک (بیماری های هیپوفیز ،تیروئید ،آدرنال ، دیابت ، هیپرپرولاکتینمی ،هیپوگنادیسم و…) ،اختلالات نورولوژیک یا عصبی (MS ،آسیب های مغزونخاع ،صدمات عروق مغز،نوروپاتی محیطی، نوروپاتی دیابتیک ، تومورها ،کم خونی وخیم ،سیفیلیس و. . . ) ،مشکلات اورولوژیک (فیموزیس ،بیماری پیرونی ،پریاپیسم و…)،مشکلات افسردگی ، اعتیاد (الکل ، تریاک ، مواد محرک )، داروها (آنتی کلینرژیک ها مانند آتروپین و هیوسین ،سایمتدین ،دیگوکسین ، مدرها ، داروهای ضد افسردگی، استروژن ها،اوپیوئیدها،داروهای ضد فشار خون مانند آلفا بلاکرها، بتابلاکرها مثل ایندرال، بلاکرهای کانال کلسیم مثل نیفدیپین ،داروهای آنتی سایکوتیک ، متوکلوپرامید و. . . )

تشخیص ناتوانی جنسی

بررسی سابقه ی پزشکی وگرفتن تاریخچه ، معاینه ی بالینی جسمی، معاینه ی روانپزشکی وتست nocturnal penile tumescence (نعوظ در خواب)، بررسی های آزمایشگاهی مانند CBC ،U/A ،کراتینین،FBS ،BUN ، کلسترول تری گلیسرید،HDL ، LDL هموگلوبین A1c ،تستوسترون سرم ،پرولاکتین ،FSH ،T3 ،T4 ،TSH و. .

درمان ناتوانی جنسی

ابتدا دو قدم برای حل مشکل شما وجود دارد. در قدم اول پزشک نیاز دارد علت را جستجو نماید و در قدم دوم پزشک به شما کمک می کند که درمان مناسب را انتخاب نمایید.

علت ناتوانی جنسی

 پس از سوالات کافی در مورد نحوه شروع و پیشرفت بیماری و حالت روحی فرد مبتلا، پزشک معاینات کامل به عمل می آورد تا از صحت مقدار فشار خون، کار اعصاب و ساختمان آلت اطمینان حاصل نماید. او سپس ممکن است انجام آزمایش بررسی نعوظ شبانه در حالت خواب را توصیه نماید که کمک زیادی برای افتراق علت عضوی یا روانی می کند. در کنار آن، بررسی وضعیت هورمون ها و قند خون و یا نحوه جریان خون به داخل آلت ممکن است درخواست گردد.
در صورتیکه علت مشکل شما روحی و فکری تشخیص داده شود پزشک معالج شما را نزد روان شناس یا روان پزشک مجرب معرفی خواهد نمود. اگر علت عضوی باشد روش های درمانی متعددی به شما پیشنهاد می گردد که شامل قرص های مختلف، تزریق آمپول به داخل عضله و حتی داخل آلت، وسایل خاص برای ایجاد نعوظ مصنوعی(دستگاه وکیوم) و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز می باشد.
مسلم است که هر یک از طرق فوق خصوصیات خاص خود دارند که منطبق با توانایی های شما می تواند مؤثر واقع شود. بنابراین نگران مشکل خود نباشید و با مشاوره با پزشک اعصاب وروان مرتفع خواهد گشت.پس از بررسی کامل علل وحل تمام آنها امکان برطرف کردن کامل ناتوانی جنسی وجود دارد اما در شرایط خاص می توان به صورت علامتی با داروهای زیر موقتاً مشکل را مرتفع نمود.

داروی tadalafil

تادالافیل Tadalafil :

ازدسته داروهای مهار کننده ی فسفودی استراز تایپ ۵می باشد . سایر اعضای این دسته داروهای سیلدنافیل وواردنافیل هستند .
تادالافیل در سال ۲۰۰۳ توسط FDA تائید شد . داروی tadalafil به علت ۳۶ ساعت طول اثر به weekend pill مشهوراست .یکی از مزایای تادالافیل نسبت به سیلد نافیل و واردنافیل (طول اثر ۴ تا ۵ ساعت ) طول اثر ۳۶ساعت آن می باشد .
فارماکو کینتیکس :
دارو را می توان همراه یا بدون غذا مصرف نمود .
فراهمی زیستی Bioavailibility دارو متغیر است .میزان اتصال به پروتئین PB دارو ۹۴ در صد.
متابولیسم دارو کبدی واز طریق سیتوکروم CYP3A4 می باشد.
نیمه عمر دارو ۵/۱۷ ساعت است. دفع دارو بیشتر از ۶۰ در صد از طریق مدفوع وبیش از ۳۰درصد از طریق ادرار است .
مکانیسم اثر :
داروها ی سیلدنافیل Sildenafil ، تادالافیل Tadalafil ، واردنافیل، از دسته مهار کننده های فسفودی استرازتایپ ۵ هستند (PDE5 Inhibitors ) واز تبدیل GMP جلوگیری کرده وموجب افزایش cGMP می شوند (cGMP ، توسط گوانیلیل سیکلاز در اثر تحریک نیتریک اکساید NO تولید می شود ) افزایش cGMP باعث شل شدن عضلات
corpus cavernosum وعروق آلت شده وموجب Erection میشود.
این داروها آگونیست گیرنده های کلینرژیک هستند ( پاراسمپاتومیمتیک ) واثر وازواکتیو استیل کولین را تشدید می کنند

شکل داروی tadalafil:

قرص ۲۰ میلی گرم

مکانیسم اثر داروی تادالافیل

افزایش جریان خون موضعی با شل کردن عضلات صاف

موارد مصرف داروی تادالافیل:

درمان ناتوانی جنسی در مردان

مقدار مصرف داروی tadalafil

10 میلی گرم تک دوز در طی یک روز نیم ساعت قبل از شروع فعالیت جنسی .در صورت نیاز می توان دوز دارو را به ۲۰میلی گرم افزایش یا به ۵ میلی گرم کاهش داد. یک عدد همراه با یک لیوان آب قبل از نزدیکی، بیش از یک عدد در ۲۴ ساعت مصرف نشود .

مصرف داروی tadalafil

1- ناتوانی جنسی (Impotence) Erectile Dysfunction
2- هیپرتانسیون ریوی pulmonary hypertension (سیلدنافیل در درمان هیپرتانسیون ریوی به کار می رود وتادالافیل در فاز ۳بررسی های clinical trials می باشد ودر درمان Pulmonary arterial hypertension روزی یکبارمصرف می شود ).
در هیپرتانسیون ریوی عدم تعادل imbalance در سیستم PDE5/NO در ریه وجود دارد.
تداخلات دارویی وموارد اخطار با مهار کننده های فسفودی استراز ۵ :
تادالافیل توسط CYP3A4 در کبد متابولیزه می شود ومهار کننده های این ایزوآنزیم سیتوکروم P450 باعث کاهش کلیرانس سیلدنافیل راافزایش می دهند. داروهای سایمتیدین ،سیزاپراید ،ایترومایسین ، کتوکونازول و کتوکونازول وایتراکونازول از این گروه هستند وغلظت پلاسمایی سیلدنافیل را افزایش می دهند.مصرف همزمان نیترات ها (به عنوان ضد آنژین صدری ) مانند نیتروگایسیرین ، ایزوسورباید دی نیترات ،ایزوسورباید مونونیترات ، پنتا اریتریتول تترانیترات ،آمیل نیتریت وبه عنوان داروی سکس مانند امیل نیتریت ، ایزوبوتیل نیتریت ) با تادالافیل منجر به افت فشار شدید خون (هایپوتنشن) وتاکیکاردی رفلکسی وشدیدتر شدن آنژین صدری وگاهی مرگ می شود . زیرا نیترات ها از طریق افزایش تولید cGMP عمل می کنند .

سایر تداخلات وموارد اخطار شامل :

آلفابلاکرها (آلفا بلاکرها ی غیر انتخابی مانند فتولامین ، فنوکسی بنزامین وآلفا یک بلاکرها a1blockers مانند پرازوسین ، ترازوسین ، آلفوزوسین ، دوکسازوسین ، مصرف تامسولوسین نسبت به بقیه همراه با تادالافیل بی عارضه تر است ، a2blackers مانند یوهیمبین )-St.Johns Wort ، آمیو دارون ،سوتالون،ایبوتیلتید ،دوفه تیلاید ،پروکایین امید ، دیزوپرامید، کینیدین ،فلوکونازول ، ووریکونازول، کربامازپین ،کلاریترومایسین ،سیکلوسپورین ، دانازول ، دلاویریدین ، دگزامتازون ، دیلتیازم ،افاویرنز ،اتوسوکسیماید ،HIV Protease inhibitors ( آتازاناویر ، ایندیناویر ، لوپی ناویر ، نلفیناویر ، ریتوناویر، ساکیناویر) ایزونیازید،لوواستاتین ، داروهای پایین آورنده ی فشارخون ، نویراپین ،نفازودون ، مترونیدازول ، گریزئوفولوین،سایرداروهای درمان کنندهی اختلال نعوظ ، فنو باربیتال ، فتی توئین ، ریفابوتین ، ریامپین ، وراپامیل ، زفیرلوکاست

موارد توجه:

استفاده از داروهای نیترات مثل نیتروگلیسرین و ایزوسورباید سبب کاهش شدید فشار خون و افزایش ریسک حمله قلبی میشود.

در صورتیکه تحریک بیش از ۴ ساعت طول کشید یا دردناک بود باید به پزشک اطلاع داده شود زیرا ممکن است به پنیس صدمه بزند.

بعد از مصرف داروی tadalafil ممکن است به علت کاهش خونرسانی به اعصاب چشمی از دست دادن ناگهانی بینایی بخصوص در بیماران قلبی دیابتی فشار خون بالا و چربی خون بالا ودر سنین بالای ۵۰ سال ایجاد شوددر این صورت مصرف داروی tadalafil قطع شود و سریعا با پزشک تماس گرفته شود.

در صورت سابقه بیماری های قلبی افزایش فشار خون بیماری های کبدی و بیماریهای کلیوی آنمی داسی شکل مولتیپل میلوما و لوکمی هموفیلی زخم معده رتینیت ارثی و دفرمیته پنیس به پزشک اطلاع داده شود.

از مصرف الکل عصاره گریپ فروت داروهایی مثل آلپروستادیل و یوهیمبین همراه دارو خودداری نمائید.

عوارض داروی tadalafil

درد قفسه سینه احساس بیماری و ضعف احساس درد در بازو و شانه تهوع و عرق

ضربان نامنظم قلب

تورم در دست و پا

کوتاهی تنفس

تغییرات بینایی

نعوظ دردناک

سردرد درد معده درد پشت احساس گرمی در صورت گردن وقفسه سینه

تداخلات دارویی:

سایمتیدین

اریترومایسین کلاریترومایسین

پرازوسین ترازوسین

برخی ضد ویروس ها

ایتراکونازول کتوکونازول

کاربامازپین

فنوباربیتال فنیتوئین ریفامپین

در اشخاصی که به تادالافیل حساسیت دارند نباید مصرف شود وعلائم آلرژی شامل بثورات جلدی ، خارش ، کهیر ، تورم ، گیجی ومشکلات تنفسی می باشد .سردرد،فلاشینگ ،احتقان بینی ، دیس پیسی، کمردرد،دردهای عضلانی ،درد در اندامها ، اسهال ، سوزش سر دل Heart burn عوارض شبه سرما خوردگی ،تاری دید، پریاپیسم ، در صورت وجود بیماری قلبی ممکن است آنژین شدیدتر شده وStroke وحمله ی قلبی ومرگ ایجاد شود ، در مواردی هم اختلالات کوری ناگهانی وکری ناگهانی گزارش شده است . تادالافیل ایزوفرم PDE11 را هم مهار می کند .
سیلدنافیل وواردنافیلPDE6 راهم مهار می کنند ( این آنزیم در شبکیه است ). تادالافیل نسبت به بقیه PDE5 رااختصاصی تر مهارمی کند وواردنافیل هم نسبت به سیلدنافیل PDE5 رااختصاصی تر مهار می کند در نتیجه عوارض چشمی وقلبی تادالافیل وواردنافیل کمتر از سیلدنافیل می باشد .

عوارض چشمی تادالافیل :

اختلال در دید رنگها ( اشیاء راآبی دیده یا اختلال بین دید سبز وآبی ایجاد می شود ) ، تاری دید، التهاب ملتحمه ،افزایش ریزش اشک ، ادم پلک ،NAION یا ((nonarteritic ischemic optic neuropathy . در بعضی از اشخاصی که NAION گزارش شد یکسری ریسک فاکتور مانند سن بالای ۵۰سال ، هیپرتانسیون ، مصرف سیگار ،بیماری کرونری قلب،crowded Disc،هیپرلیپیدمی ودیابت وجود داشت .
اشخاص مبتلا به آنژین صدری، آریتمی ، هیپرتانسیون ، هیپرتانسیون ،حمله قلبی ، دیابت ، اختلالات اناتومیک آلت ، نارسایی کبد ، زخم های معده ودوازدهه ،بیماریهای هموراژیک ،بیماریهای خون مثل سیکل سل آنمی ، لوسمس ، میلوم مولتیپل ،بیماریهای شبکیه چشم ووجود بیماریهای شبکیه مثل رتینیت پیگمنتوزا در اعضای خانواده یا از دست دادن بینایی ، دردقفسه سینه هنگام فعالیت جنسی باید به پزشک خود اطلاع دهند .
در صورتی که شخصی که تادالافیل مصرف می کند نیاز به عمل جراحی یا جراحی دنانپزشکی داشته باشد باید مصرف دارو را به دکتر خود اطلاع دهد.

در صورت بروز علائم یا مشکلات زیر به پزشک اطلاع دهید:

در صورت مصرف بیش از مقدار توصیه شده و شک به مسمومیت ناشی از دارو

در صورت بروز علائم حساسیتی شدید مانند تورم شدید زبان صورت لبها ، خس خس سینه و تنگی نفس شدید و آبی شدن رنگ پوست نعوظ طولانی که بیش از ۴ ساعت طول بکشد

سر گیجه شدید

درد قفسه سینه و احساس فشار در سینه

سختی در نفس کشیدن

تغییر ناگهانی در دید و یا درد در چشم

تغییر در شنوایی

بروز هرگونه راش یا کهیر

عدم بهبود علائم ونشانه های بیماری و یا بدتر شدن شرایط

دارو ممکن است چه عوارض خفیف و غیر خطرناکی ایجاد کند:

گرگرفتگی

سر درد

شکم درد و سوزش سر دل

کمر درد

احتقان بینی

اختلال دید.این عارضه به ندرت رخ می دهد.عدم توانایی در خوابیدن

قبل از مصرف دارو به چه نکاتی باید توجه کنم:

در صورتی که مبتلا به بیماری زخم گوارشی هستید قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید

در صورتی که در ۶ ماه گذشته دچار سکته مغزی شده اید قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید
در صورتی که مبتلا به بیماری قلبی هستید قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید .

در صورتی که مبتلا به بیماری کلیوی هستید قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید .

در صورتی که مبتلا به بیماری کبدی هستید قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید .

این دارو با برخی از داروهای دیگر تداخل و ناسازگاری دارد.اگر داروهای دیگری مصرف می کنید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

از مصرف الکل خودداری کنید.

در هنگام مصرف دارو از مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت خودداری کنید.

در صورتی که در دوران بارداری و شیردهی هستید قبل از مصرف دارو به پزشک ویا داروساز خود اطلاع دهید.این دارو نباید بدون تجویز و نظر پزشک در دوران بارداری و شیردهی مصرف گردد.

در چه مواردی نباید از این دارو استفاده کنم:

سابقه حساسیت به دارو.داشتن علائمی مانند راش، خارش، نفس تنگی ، تورم صورت و لبها و علاوم مشابه دیگر

تادالافیل نباید در افرادی که داروهای نیترات مصرف می کنند،استفاده شود..بین مصرف تادالافیل و اشکال دارویی نیتروگلیسیرین ۴۸ ساعت باید فاصله زمانی رعایت شود

تادالافیل نباید در افرادی که داروهای پرازوسین ، تازوسین و داروهای دیگر مهارکننده گیرنده آلفا مصرف می کنند استفاده شود. مصرف تادالافیل زمانی که داروهای نام برده شده را مصرف می کنید می تواند باعث کاهش شدید در فشار خون شود.

نحوه نگهداری داروی tadalafil:

دارو را در دمای اتاق نگهداری کنید

از تابش مستقیم آفتاب محافظت کنید

دارو را در مکان مرطوب مانند حمام و آشپزخانه نگهداری نکنید

نحوه آماده سازی و مصرف داروی tadalafil:

قرص های تادالافیل قابل نصف کردن و خرد کردن است

در صورت فراموشی مصرف یک یا چند نوبت دارو چه کنم؟

در صورتیکه دارو را به منظور درمان بیماری پرفشارخونی ریوی مصرف میکنید:

دوز فراموش شده را در اسرع وقت مصرف نمایید

اگر نوبت مصرف دوز بعدی دارو بود دارو را با همان میزان اولیه استفاده کنید و نیازی به استفاده از دوز فراموش شده نیست .

دوز بعدی را دو برابر نکنید

میزان مصرف دارو را بدون نظر پزشک معالج تغییر ندهید.

در درمان ناتوانی جنسی این دارو بر اساس نیاز بیمار تجوبز می گردد

ارتباط داروی tadalafil با مصرف غذا:

غذا بر جذب و اثر دارو تاثیری ندارد می توانید دارو را با غذا یا با شکم خالی میل نمایید .در صورتی که ناراحتی گوارشی دارید ، دارو را با غذا میل کنید

بهترین زمان مصرف داروی tadalafil:

در صورتی که دارو را برای درمان اختلال جنسی مصرف می کنید ۳۰ دقیقه قبل از فعالیت جنسی آن را مصرف کنید.

منبع: razavipharma ، drvalipour ، dpic13aban

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک