post_image

این بیماری شامل تومورهای گوشتی کوچکی است که ممکن است در هر کجا از ناحبـه ی تناسلی مرد یا زن پدیدار شوند. زگیل ممکـن اسـت روی آلات تناسلی و یا اندام های مختلف ماننددستان رشدکنند در ابتدا ممکن است شخص متوجه ظاهرشدن لکه های سفید یا صورتی یا لکه های بزرگتری شبیـه گل کلم روی ناحیه تناسلی خود شود.این نوع زگیل در حوالی ناحیه ی خارجی واژن، پنیس، پوست بیضه، مقعد و یا حتی در روده نیز دیده می شود.

زگیل ها باعث خارش می شوند ولی بدون درد هستند و اغـلب به جز خارش عارضه دیگری ندارند.

اگر زنی در مدخل رحـم اش زگیل وجود داشته باشـد در این صورت ممکن است خونریزی جزیـی در او دیده شود و در موارد نادر نوعـی مایـع رنگی از واژن او خارج گردد.

زگیل های تناسلی

زگیل ها ممکن است به تنهایی یا به صورت گروهی رشد کنند.

ایـجاد زگیل از عوارض کم خطر این بیماری است و عوارض پر خطـر آن می تواند منجر به سرطان سرویکس رحم (گردن یا دهانه ی رحم) و یا سایر سرطان ها شود.

ویروس زگیل های تناسلی

انتقال عفونت غالباً از طریق جنسی صورت می‌گیرد و زنان زیر ۲۵ سال فعال از نظر جنسی بیشترین استعداد ابتلاء به بیماری را دارند. علاوه بر سن پائین، تعدد ازدواج زن و مرد و عفونت هم‌زمان دیگر مثل تبخال ژنیتال یا سایر عفونت‌ها احتمال بیماری را بیشتر می‌کند و تا زمانی که زگیل‌ها به طور کامل ریشه‌کن نشده باشند، خطر انتقال عفونت به همسر وجود دارد؛ از این‌رو بهتر است پیشگیری از ایجاد زگیل به عمل آید.

علایم زگیل های تناسلی

دوره کمون بین کسب عفونت و ظهور زگیل‌ها می‌تواند تا یکسال طول بکشد . اگر زگیل‌ها درمان نشوند، ممکن است خودبه خود از بین بروند؛ ولی این مدت ممکن است بسیار طولانی شود و حتی چندین سال طول بکشد و در این مدت تکثیر موضعی قابل توجهی بیابند. زگیل‌های تناسلی دوران بارداری به طور قابل توجهی تکثیر می‌شوند و اغلب پس از زایمان از بین می‌روند.

سرطان رحم و زگیل های تناسلی

همان‌طور که گفته شده، ویروس پاپیلومای انسانی در ایجاد سرطان گردن رحم  نقش زیادی دارد؛ بنابراین خانمی که دچار زگیل تناسلی شده است باید به طور منظم تحت انجام تست پاپ اسمیر جهت تشخیص زودرس و غربالگری سرطان گردن رحم و حتی در بعضی موارد انجام کولپوسکوپی قرار گیرد.

زگیل های تناسلی و حاملگی

تعداد زگیل‌ها معمولاً در طی بارداری افزایش می‌یابد و از نظر تئوریک احتمال عفونت نوزاد در طی زایمان طبیعی وجود دارد که این عفونت ندرتاً می‌تواند باعث زگیل در روی حنجره نوزاد شود؛ ولی خطر آن  بسیار کم است؛ به طوری‌که انجام عمل سزارین را الزامی نمی‌کند؛ مگر اینکه به دلیل وجود زگیل‌های تناسلی احتمال اشکال در ترمیم زخم‌های زایمان طبیعی وجود داشته باشد.

درمان زگیل های تناسلی

یکی از رایج‌ترین درمان‌ها، استفاده موضعی از پودوفیلین است که باعث بهبود ظرف یک تا دو هفته می‌شود؛ ولی به دلیل خطر آن در حاملگی، در این دوران نباید استفاده شود. در خلال بارداری می‌توان از داروهای دیگر مثل تری کلرواستیک اسید استفاده نمود. این دارو باید بسیار با احتیاط مصرف شود؛ زیرا اگر با پوست طبیعی تماس پیدا کند، باعث درد قابل توجهی می‌گردد . این دارو برای اثرگذاری خود نیاز به چندین بار استفاده دارد. کرایوتراپی (انجماد ضایعات) در از بین بردن یک ضایعه موثرتر است؛ ولی اگر چندین زگیل وجود داشته باشد، زمان زیادی می‌گیرد. در این روش با یک پروپ فلزی نیتروژن فشرده شده به ضایعه رسیده و موجب انجماد فلز و بنابراین ضایعه می‌گردد.  روش دیگر برای درمان سریع زگیل‌های تناسلی، الکتروکوتری است؛ اما این روش نیاز به بیهوشی عمومی دارد و مراقبت‌های خاصی برای جلوگیری از گسترش گرما به اطراف ضایعه که ایجاد اسکار می‌کند باید انجام شود.

منبع: ایرانویج، شفا نیوز

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک