post_image

در بیشتر مواقع دردهای کمر ناشی از گرفتگی بافت نرم عضلات، دردهای مربوط به ستون فقرات به دلیل ضربه، حمل بار سنگین، بدنشستن‌های طولانی و … است. بیمار ممکن است این درد را در ناحیه کلیه‌ حس کند که پس از مدتی خود‌به‌خود برطرف می‌شود ولی در تشخیص‌های افتراقی باید این نکته را در نظر بگیریم که کلیه‌ها هم می‌توانند باعث درد ناحیه پهلو شوند. گاهی این دردها در بیماری که سابقه سنگ کلیه دارد، با درد شدید ناحیه پهلو همراه است.

هنگام بروز دردهای کلیوی، فقط درد مطرح نیست بلکه علایمی همچون تکرر ادرار، تغییر رنگ ادرار، رنگ قرمز ادرار در افرادی که سنگ کلیه دارند و… نیز دیده می‌شود.

ممکن است دردها به دلیل بیماری‌های کلیوی ناشی از کشیدگی کپسول کلیه که دور کلیه قرار دارد، باشد. تاکید می‌کنم، شایع‌ترین دردهای پهلو به دلیل گرفتگی‌های عضلانی و دردهای ناحیه کمر است اما از آنجا که سلامت کلیه‌ها اهمیت زیادی دارد و عدم پیگیری این دردها ممکن است باعث تشخیص و درمان دیرهنگام بیماری این عضو حیاتی شود، توصیه می‌کنیم حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم مانند آزمایش ادرار، سونوگرافی از کلیه‌ها و مجاری ادراری و… انجام شود.

منبع: ایران سلامت

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک