post_image

ورزش و دیالیز

شاید کمتر بیماری‌ای را بتوان نام برد که در آن ورزش کردن موجب حاد شدن بیماری شود. داشتن تحرک و نشاط، علاوه بر این که از نظر جسمی به بهبود بیماری‌ها کمک می‌کند، در ارتقای روحیه فرد بیمار نیز تاثیر شگرفی دارد.

بیماری دیالیز نیز از این موضوع مستثنا نیست و بیماران دیالیزی هم با رعایت برخی نکات ایمنی می‌توانند به ورزش مورد علاقه خود بپردازند.

ورزش کردن برای بیماران دیالیزی ممنوع نیست، بلکه این گروه از بیماران هم می‌توانند ورزش کنند، فقط باید مراقب باشند که از انجام ورزش‌های سنگین امتناع کنند و ورزش‌های معمولی و سبک را انجام دهند.

دیابت و فشار خون

سن و جنسیت، دو عاملی است که معمولا بر بسیاری از بیماری‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد، در بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن کلیه که از دیالیز استفاده می‌کنند، نوع جنسیت بیمار ربطی به بروز بیماری ندارد، اما احتمال دارد با افزایش سن، میزان ابتلای افراد به بیماری‌های مزمن کلیه افزایش یابد.

 چون بیماری‌هایی مثل دیابت و فشار خون، در سنین بالاتر شایع‌تر است و این دو بیماری هم می‌تواند عوارض کلیوی در پی داشته باشد، بنابراین همه افراد باید مراقب قند و فشار خون خود باشند.

درمان دیالیز

بیماران دیالیزی باید از یک روند منظم درمانی پیروی کنند؛ یعنی سر وقت داروهایشان را مصرف کنند و نوبت‌های درمان دیالیز خود را عقب یا جلو نیندازند، اما خیلی از بیماران پس از گذشت چند ماه از درمان دیالیز، خسته می‌شوند و برای ادامه فرآیند درمان مقاومت می‌کنند.

یک بیمار مبتلا به نارسایی‌های کلیوی که دیالیز می‌شود باید تا پایان عمر از این روش استفاده کند و این روند درمانی را تا زمان پیوند کلیه ادامه دهد. به همین دلیل بیماران استفاده‌کننده از دیالیز باید بدانند که مقاومت در برابر دیالیز، راه‌حل منطقی برای مقابله با بیماری‌های مزمن کلیه نیست.

مقاومت بیمار در برابر دیالیز، منجر به تجمع سموم در بدن می‌شود و در صورتی که این مقاومت ادامه پیدا کند، حتی ممکن است به مرگ بیمار منجر شود.

شناسایی بیماران دیالیزی

مطابق آمارهای موجود، در کشور ما نزدیک به ۳۰ هزار بیمار استفاده‌کننده از دیالیز وجود دارد که از خدمات مراکز درمانی استفاده می‌کنند،

درمان دیالیز یک درمان پرهزینه به حساب می‌آید و به همین دلیل نیز باید از این گروه از بیماران، حمایت بیشتری به عمل آید.

در کشور ما امکانات لازم برای درمان این بیماران وجود دارد و از این جهت نباید بیماران دیالیزی، استرسی در حین استفاده از درمان دیالیز داشته باشند ولی باید حتما به این نکته اشاره کنم که بیماران مبتلا به نارسایی‌های مزمن کلیوی، باید در زمینه رژیم‌های غذایی و همه مراحل درمان بیماری با پزشک معالج خود، بیشترین سطح همکاری را داشته باشند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک