post_image

پروستات غده‌ای اختصاصی در مردان است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد، وزن آن حدود ۲۰ گرم است. ترشح مواد خاص این غده یکی از فاکتورهای لازم برای باروری مردان می‌باشد.

در روش لیزری بیش از هر اقدام درمانی باید به وسیله آزمایشات مختلف از جمله PSA اطمینان حاصل شود که پروستات دچار سرطان نیست و این بزرگی، خوش‌خیم است. در ۲۵ درصد موارد سرطان در ناحیه میانی پروستات ایجاد می‌شود که در اصل منطقه هدف در روشهای باز، بسته، تهاجمی و کم تهاجمی به شمار می‌رود و اگر از غیر سرطانی بودن آن بی‌اطمینان باشیم به طور حتم اشعه لیزر امکان آزمایشات پاتولوژیکی را از متخصصان می‌گیرد.

از مزایای خوب بهره‌گیری از لیزر در پروستات این است که بیمار تنها نیاز به انجام آزمایش PSA (تست تشخیصی سرطان پروستات) قبل از درمان دارد، زمان عمل تقریباً کمتر از مدت زمان عمل جراحی تراش پروستات بوده و بدون خونریزی و بدون نیاز به شستشوی مجاری ادراری، بیمار آسودگی خاطر داشته و بدون عفونت ادراری و تحمل سونداژ طولانی پس از مدت کوتاهی بستری (حدود یک روز) قابل ترخیص است.

از دیگر مزایای روش درمانی بزرگی پروستات با لیزر این است که با علم به این که بیمار دچار حتی تومور سرطانی نیز باشد می‌توان با لیزر بخشی از پروستات وی را تحلیل برده و علائم انسداد مجرای ادراری را از میان برد. این اقدام در کنار درمان دارویی یا رادیوتراپی پروستات شرایط مناسبی جهت یماران ایجاد می‌کند.

براساس بررسی‌های انجام شده اگر ۱۰۰ نفر مرد بالای ۵۰ سال را تا آخر عمرشان کنترل کنیم، خواهیم دید که حدوداً یک چهارم این افراد در نهایت علائم پروستات و نیاز به درمان خواهند کرد.

البته درصدی از این افراد به درمان نیاز داشته و برخی نیز با جراحی بهبود پیدا می‌کنند. علائم در بیماران به دو دسته تقسیم می‌‌شوند. گروه اول افرادی‌اند که علائم انسدادی داشته و برای شروع ادرار باید منتظر زمان کوتاهی باشند و یا این که ادرار در زمان خارج شدن قطع و وصل شده و با فشار کم و قطر باریک خارج گردد. گروه دوم دارای علائم تحریکی هستند، تکرر ادرار، بیدار شدن‌های شبانه جهت استفاده از دستشویی، احساس پری ادرار و عدم تخلیه کامل که حالات ناخوشایندی را برای فرد ایجاد می‌کند. البته این امکان که بیماران به طور همزمان هر دو علائم انسدادی و یا تحریکی را داشته باشند نیز وجود دارد.

توصیه نهایی این که همه مردان بالای ۵۰ سال باید دست کم سالانه یک مرتبه تست PSA کرتومی آزمایش خون است را انجام دهند. بالا رفتن این تست بیش از عدد ۴ نانوگرم متخصصان را به درجاتی از سرطان پروستات مشکوک می‌کند که البته در کنار معاینه پروستات از طریق مجرای مقعد می‌تواند به کشف شواهدی دال بر وجود توده سرطانی کمک کند. باید دانست که حدود ۷۰ درصد موارد سرطان پروستات در قسمت بیرونی این بافت بوده که به وسیله آزمایش و معاینه و یا سونوگرافی از راه مقعد قابل شناسایی و پیگیری می‌باشد.

سرطان پروستات به همین دلیل بدون هیچ علامت انسدادی بودن گاهی سالها با بیمار همراه است و زمانی شناسایی می‌شود که دیگر اقدام موثر درمانی قابل انجام نخواهد بود.

منبع:بیمارستان فرمانیه

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک