post_image

کم مصرف کردن کلسیم به منظور جلوگیری از تشدید سنگهای ادراری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

بر اساس آمارهای موجود بین ۳۰ تا ۳۵ درصد از فعالیت متخصصان اورولوژی را درمان سنگهای ادراری تشکیل می‌دهد. همچنین حدود ۳۰ درصد فعالیتهای این متخصصان را درمان پروستات در بر می‌گیرد. امروزه درمان سنگهای ادراری به صورت جراحی باز تقریبا منسوخ شده و به وسیله دستگاه سنگ شکن برای سنگهای کوچک و همچنین از آندیورولوژی استفاده می‌شود.

در مورد درمان پروستات در حال حاضر از درمانهای دارویی و غیرتهاجمی استفاده می‌شود و تقریبا اعمال جراحی بزرگ و پرعارضه در این زمینه دیگر جایگاهی ندارند.

تشخیص اولیه و اقدام به موقع برای درمان را از مهمترین عوامل مؤثر در درمان بیماریهای اورولوژی است درمانهایی که امروزه در ایران برای درمان بیماریهای اورولوژی به کار گرفته می‌شود در سطح قابل قبولی است. گروهی از بیماریهای دستگاه ادراری مادرزادی است که بررسیهای ژنتیکی در تشخیص به موقع آنها مؤثرند.

افرادی که دارای کلیه پلی کیستیک هستند باید در انتخاب همسر دقت کنند؛ چرا که قطعا فرزندان آنها نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند. بنابراین انجام آزمایشهای ژنتیکی برای این افراد قبل از ازدواج ضروری است.

در صورتی که فرزندی از یک خانواده‌ مبتلا به برگشت ادرار از مثانه به کلیه باشد، ۴۰ تا ۵۰ درصد ریسک ابتلا در فرزندان بعدی خانواده‌ نیز وجود دارد، بنابراین والدین باید هنگام بارداری به این مساله توجه داشته باشند و در هنگام تولد فرزندان بعدی آزمایشهای ادراری و سونوگرافی را به منظور تشخیص بیماری در کودک انجام داده و از همان ابتدا برای درمان اقدام کنند.

در گروهی از بیماریهای اورولوژی مانند سنگهای مجاری ادراری، مصرف زیاد مایعات و همچنین کاهش مصرف نمک مؤثر است. همچنین بر حسب جنس سنگ توصیه‌های مخصوصی ارائه می‌شود. در سرطانهای اورولوژی علاوه بر آن که گروهی از عوامل ارثی در آن دخیل هستند، محیط و شرایط کاری نیز می‌توانند در بروز آنها مؤثر باشند. بدین ترتیب افرادی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند مانند کارخانه‌های لاستیک سازی و رنگسازی در معرض ریسک ابتلا به سرطانها قرار دارند که برای این افراد توصیه می‌شود به طور منظم تحت کنترل آزمایشهای ادراری و تستهای تصویربرداری از کلیه و مثانه باشند.

در بیماریهای سنگهای مجاری ادراری کم مصرف کردن کلسیم به منظور جلوگیری از تشدید بیماری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این یک باور قدیمی است که در ذهن جامعه شکل گرفته، حدود ۸۵ درصد سنگهای مجاری ادراری از جنس کلسیم اوکسالات هستند و بیشترین عاملی که در بروز آنها مؤثر است، برای این بیماران حتی مصرف دو لیوان شیر در روز و مایعات زیاد و همچنین پرهیز از نمک زیاد توصیه می‌شود.

منبع : سیمرغ

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک