post_image

داروی جدید برای نوع پیشرفته سرطان کلیه تایید شد

سازمان غذا و داروی آمریکا دارویی موسوم به اینلتیا (آگزی تینیب) را برای درمان سرطان پیشرفته کلیوی در بیمارانی که به سایر روش‌های درمانی و سایر داروهای ضدسرطان پاسخ مثبت نشان نمی‌دهند، تایید کرد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، غده سرطان سلولی کلیوی یا همان کارسینوم کلیه نوعی از سرطان کلیه است که از بافت مرتبط کننده لوله‌های ظریف و باریک کلیوی منشا می‌گیرد. سازمان غذا و داروی آمریکا در در بیانیه جدیدی اعلام کرد داروی اینلیتا تولید پروتئینی را متوقف می‌سازد که به رشد تومور در این بافت کلیوی کمک می‌کند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، در آزمایشی روی ۷۲۳ بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته کلیه معلوم شد که شایعترین عوارض جانبی این دارو شامل اسهال، فشار خون بالا، خستگی، از دست دادن اشتها، تهوع، ضعیف شدن صدا، کاهش وزن، ضعف و یبوست هستند. از آنجا که در برخی افراد این دارو موجب خونریزی می‌شود کارشناسان این سازمان تاکید دارند که بیماران حتما باید تحت کنترل دقیق پزشک خود و بعد از مشاوره کامل دارو را مصرف کنند. این دارو در بازار با نام تجاری pfizer توزیع می‌شود.

به گزارش ایسنا، کارسینوم‌ کلیه‌ عبارت‌ از نوعی سرطان کلیه است که معمولا در افراد بالای ۴۰ سال‌ و در مردان‌ بیشتر از زنان‌ بروز می‌کند. علائم شایع این سرطان شامل ایجاد یک‌ توده‌ سفت‌ بزرگ‌ شده‌ در شکم‌، کاهش‌ وزن‌ و اشتها، تب خفیف‌ و مداوم، استفراغ‌، درد خفیف‌ شکمی‌ و قرمز یا تیره‌ شدن‌ ادرار در اثر خونریزی‌ از تومور هستند.

اگر تومور به اندازه‌ای‌ بزرگ‌ شود که‌ منجر به نارسایی‌ کلیه شود علایمی چون خستگی‌ و ضعف‌ فزاینده‌، سردرد،‌ تنفس‌ بدبو،‌ تهوع‌، استفراغ‌ یا اسهال،‌ تنگی‌ نفس‌، درد قفسه‌ سینه و خارش‌ پوست‌ بروز می‌کنند. عوارض احتمالی این سرطان در صورت پیشرفت، گسترش‌ بیماری به‌ سایر اعضای‌ بدن‌، بویژه کبد، ریه‌ها و مغز و استخوان‌ها پیش‌ از شناسایی‌ تومور اولیه‌ در کلیه و نیز نرم‌ شدن‌ استخوان‌ها و افزایش‌ استعداد ابتلا به‌ عفونت‌های‌ مجاری‌ ادرار در مراحل بعدی است.

در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از این سرطان پیشگیری‌ کرد اما در هر حال به افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان را دارند توصیه می‌شود به طور مرتب برای‌ معاینه‌ به متخصص مراجعه‌ کنند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک