post_image

داروی چاقی برای مقابله با سرطان پروستات

متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه کمبریج معتقدند این داروی آزمایشی که برای کنترل متابولیسم در بدن تولید شده همچنین می‌تواند رشد سلولهای سرطانی در غده پروستات را متوقف کند.

پزشکان انگلیسی امیدوار هستند که این یافته مفید و موفقیت آمیز در آینده بتواند این سرطان کشنده را به یک بیماری قابل کنترل تبدیل کند.

طبق آمار رسمی انگلیس، در این کشور سالانه ۱۰ هزار مرد بر اثر ابتلا به این نوع از سرطان پروستات جان خود را از دست می‌دهند.

رشد سلولهای سرطانی در غده پروستات در اثر فعالیت ژنی صورت می‌گیرد که این ژن عامل تولید آنزیم CAMKK2 است. این آنزیم در واقع در متابولیسم نقش دارد و همچنین به طور موثر سوخت لازم برای سلولهای سرطانی و رشد آنها را تولید می‌کند.

متخصصان دانشگاه کمبریج دریافته‌اند که اگر تولید این ترکیب را متوقف کنند، می‌توانند رشد تومور را نیز کندتر کرده و یا حتی متوقف سازند. نمونه اولیه نوعی داروی مقابله با چاقی موسوم به STO 609 همین تاثیر را دارد و دکتر میلز در این بررسی‌ها تاکید کرد که این دارو می‌تواند روش درمان سرطان پروستات را متحول سازد.

سرطان پروستات سرطانی است که به کندی پیشروی می‌کند اما اگر بتوانیم سرعت رشد آن را بیشتر از آنچه که هست کاهش دهیم، موفق می‌شویم آن را از یک بیماری کشنده به یک بیماری مزمن که قابل کنترل است تبدیل کنیم.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک